Шевчук О.Д., Чорна В. М.

Вінницький національний аграрний університет

Проблеми і перспективи розвитку системи державного фінансового контролю в Україні

Державний фінансовий контроль є однією із найважливіших функцій державного управління, значення якої дедалі зростає. Тільки належне використання  контролю  в управлінні  державними  фінансовими ресурсами дасть можливість створити необхідні  передумови  для  здійснення  в  державі ефективної економічної політики. Тому розбудова цілісної системи фінансового  контролю  є  важливим кроком у забезпеченні функціонування системи державної влади й викликає особливе зацікавлення як у теоретичному, так і практичному плані.

Проблемам та передумовам реформування системи державного фінансового контролю, а  також  становленню системи  державного  аудиту  присвячені  дослідження сучасних вітчизняних науковців та практиків, а саме М. Бариніної-Закірової, І. Басанцова, Є. Білявської, І. Пилипенко, О. Петрик, В. Симоненко, Ю. Слободяник, І. Чумакової та ін. Опубліковані наукові дослідження з питань розмежування незалежного зовнішнього та внутрішнього фінансового контролю, впровадження нових методик і видів контролю, свідчить про те, що порушене питання заслуговує широкого теоретичного  узагальнення  та  наукового  визнання [1, С.153].

У процесі  виконання Закону «Про Державний бюджет», як і інших законів щодо державних фінансів,  Кабінет  Міністрів  України через  свої контролюючі органи має забезпечити попередній, поточний і наступний  державний  фінансовий контроль. Уряд контролює також процес розробки і виконання державного бюджету, здійснення єдиної політики у сфері фінансів, грошей  і кредиту. Цей контроль  за своєю природою  є внутрішнім, урядовим контролем, оскільки він є конституційним обов'язком уряду,  який  стосується  виконання ним Закону «Про Державний бюджет». Такий контроль також  є складовою процесу виконання покладених на уряд як вищий орган  виконавчої влади функцій управління, пов'язаних з виконанням Закону «Про Державний бюджет»  та  інших законів України щодо публічних фінансів.

Недооцінка ролі контролю у фінансово-господарській діяльності негативно позначається на  економіці. Це  також  призводить  до  того, що практичні засади організації системного забезпечення виконання державних  контрольних функцій стають недосконалими  і спричинюють цілий ряд проблем [2, С.100].

Якщо аналізувати ефективність фінансового контролю в Україні, то можна виявити низку серйозних проблем у його становленні та здійсненні. Найважливішою є методологічна проблема, пов'язана з недостатнім з'ясуванням природи внутрішнього та зовнішнього фінансового контролю. Як свідчить світовий досвід, система дійового державного фінансового контролю має складатися з двох незалежних, але однаково важливих частин: внутрішнього державного фінансового контролю і незалежного зовнішнього. У нашій державі спостерігаються  спроби  штучного  об’єднання  внутрішнього  і  зовнішнього  фінансового контролю або їх субпідпорядкування, що пояснюється  нерозумінням суті питання.

Ще одна проблема полягає в тому, що сьогодні державний фінансовий контроль, як урядовий, так і парламентський, не поширюється на доходи Державного та місцевих бюджетів. В Україні такі функції покладені на податкову службу, що є  неправомірним.  Податкова  служба  контролює сплату  податків,  правильність  розрахунків  і має відповідно власні функції.

Звідси випливає, що в системі державного управління практично повністю відсутня функція незалежного контролю та аудиту дохідної частини бюджетів України. А якщо немає такого аудиту, то є дефіцит необхідних фахових пропозицій щодо реальних джерел наповнення бюджетів України, розширення  їх фінансової бази  і поліпшення фінансового стану підприємств. Сьогодні це – найсерйозніша проблема державного фінансового контролю в Україні,  оскільки  такий  контроль та  аудит не  здійснюють ні Головне  контрольно –ревізійне управління, ні Рахункова палата [3, С.18].

Вже традиційною стала проблема відсутності системи здійснення контролю за використанням державних коштів. Порушення чинного  законодавства, нецільове витрачання коштів, марнотратство і навіть  розкрадання стають, на жаль, нормою нашого життя. А це все – ознаки  слабкості контролю.

Незважаючи на зазначені недоліки, наближена до ринкової економіки система державного фінансового контролю в нашій країні все таки в основному  склалася. Вона охоплює  як нормативно правову базу, так і органи, що  здійснюють  державний контроль, та форми і методи контролю. 

Отже, фінансовий контроль є важливим елементом управлінської  діяльності,  організаційного  керівництва,  однією  з  форм втілення  у  життя  прийнятих  державними  і  недержавними органами  рішень. Основним  змістом  фінансового контролю  є  наступні  пріоритетні  напрями:  перевірка  виконання фінансових зобов’язань перед державою органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами, громадянами; перевірка правильності використання державними, муніципальними підприємствами,  установами,  організаціями  коштів, які перебувають у  їхньому господарському віданні або оперативному управлінні; перевірка дотримання правил  здійснення  фінансових  операцій,  розрахунків  і  зберігання  коштів юридичними  особами;  виявлення внутрішніх резервів, підвищення рентабельності виробництва й ефективного використання коштів; ліквідація і попередження порушень фінансової дисципліни.

Література:

1. Бурденко I. M. Фінансовий контроль в системі державного управління  // Актуальні проблеми економіки. 2010.  №3.  С. 150-160.

2. Вдовиченко М.І. Державний  фінансовий  контроль  в  Україні // Фінанси України.  2010.  №.  С. 99-108.

3. Ревун В. І. Основи  єдиної  системи  державного  фінансового  контролю  в Україні // Фінанси України.  – 2009. – №6. – С. 16-20.