Захарченко К. К.

Студентка факультету менеджменту та маркетингу,

Кафедри економіки і підприємства

Система оподаткування підприємств

Процес утворення системи оподаткування в Україні почалося з 25 червня 1991 р. ухваленням Закону "Про систему оподаткування". Таким чином було закладено основи системи оподаткування, створено передумови для її наступного розвитку.

Ураховуючи зміни в податковій політиці держави, наступним удосконаленим кроком, 2 лютого 1994 р. було ухвалено другий варіант Закону "Про систему оподаткування". Третій варіант цього закону Верховна Рада України ухвалила 18 лютого 1997 р.

В останньому варіанті закону дано більш повне і чітке визначення принципів побудови системи оподаткування, а також понять системи оподаткування, платників податків і зборів, об'єкта оподаткування; обов'язків, прав і відповідальності платників податків; видів податків, зборів і порядку їх зарахування до бюджету та державних цільових фондів.

Податкова система – це сукупність податків, зборів та платежів, що законодавчо закріплені Законом України, та визначено такі основні принципи її побудови:

·                        Ефективність

·                        Справедливість

·                        Корисність

·                        Оптимальне співвідношення між економічною ефективністю та справедливістю

·                        Ефективність адміністрування

·                        Економічна обґрунтованість податків

·                        Стабільність податкового законодавства

·                        Унеможливлення дискримінації

·                        Рівномірність сплати

·                        Гнучкість

·                        Інфляційна нейтральність

·                        Недопущення подвійного оподаткування

·                        Доступність на однозначність норм податкового законодавства

·                        Гласність

Але всі ці принципи не дотримуються в належній мірі в нашій країні, так само як і сплата самих податків. Від них залежить надходження коштів до бюджету України, та їх подальше розподілення. Як ми зможемо досягти рівня життя європейських країн, якщо за даними Міністерства економіки, рівень тінізації становить 36% від офіційного ВВП. За даними Рахункової палати України, на грудень 2010 року частка тіньового обороту перевищила 40%. За оцінками Світового банку, рівень тінізації української економіки перевищує 50%[1].

Упродовж 1985–1999  рр.  середня  ставка  податку  на  прибуток малих  країн (Данія, Фінляндія, Норвегія, Швеція, Бельгія, Нідерланди, Люксембург ,  Ірландія,  Португалія,  Австрія, Швейцарія, Австралія) знизилася з 49,1 % до 31,9 %, а великих  країн (Іспанія,  Італія,  Франція,  Німеччина, Великобританія,  США,  Японія) –  з 52,6 %  до 36,3 %; відповідне зниження для ставки податку на банківські депозити становило: малі країни – з 52,6 %до 36,3 %,  великі  країни –  з 41,9 %  до 31 %.  Найбільшого  зниження  ставок  податку  для  юридичних  осіб  досягнуто  в Австрії,  Фінляндії, Швеції  та  Німеччині;  лише Ірландія та Іспанія підвищили цей показник.  Частка  податків  у  ВВП  промислових країн  знизилася  із 47,9 % у 1982 р. до 32,7 % у 2004 р[2].

Також у європейських країнах спостерігається тенденція використання прогресивної ставки податку. Це в свою чергу стимулює розвиток малого підприємництва, не перешкоджає йому розвиватись. В Україні ж малий бізнес зіштовхується з низкою проблем, головною з яких є законодавча база.

Проаналізувавши податкові системи європейських країн та України можна зробити висновок, що для подальшого економічного розвитку законодавству країни потрібно внести корективи в  податкову систему, направлені на зменшення податкової. Це в свою чергу може призвести до зменшення тіньової економіки, а отже і збільшення надходжень до бюджету.

Вище зазначене показує важливість дослідження, аналізу та подальшої розробки системи оподаткування підприємництва для України. Такі дослідження потрібне не тільки для вітчизняної науки а і для вітчизняної політики. Чим сильніша законодавча база буде в державі тим краще вона буде розвиватися.

Література

1.                     Сайт новин UKRANEWS. Електронний ресурс:

http://ukranews.com/uk/news/economics/2010/12/03/32559

2.                     Національний інститут стратегічних досліджень при Президентові України. Електронний ресурс:

http://www.niss.gov.ua/book/StrPryor/8/14.pdf

3.                     Інтернет конференція «Податковий кодекс: переваги та недоліки». Електронний ресурс:http://pppu.uz.ua/?p=832

4.                     Обговорення проекту податкового кодексу України. Електронний ресурс: http://www.nalog.od.ua/a.php?article_id=4474&rid=47