Экономические науки/3.Финансовые отношения

Нагнибіда Т.Ю.

Буковинська державна фінансова академія

 

Кредитні спілки України: проблеми платоспроможності в умовах фінансової кризи

 

Вступ. Перехід України до соціально орієнтованої ринкової економіки передбачає створення конкурентоздатного фінансового сектора, який може мобілізувати та надати державі необхідний обсяг інвестиційних ресурсів, забезпечуючи таким чином її економічний розвиток.

Так, одним із вагомих інститутів кредитування у секторі фінансових послуг та ефективним інструментом в акумулюванні грошових коштів і задоволенні соціально-економічних потреб виступають кредитні спілки. Відіграючи помітну роль у фінансово-кредитній системі України, вони виступають надійним засобом підтримки населення та підвищення й поліпшення економічного добробуту країни.

Водночас, кредитна кооперація стала однією із сфер ринку небанківських фінансових послуг, що зазнали найбільшого впливу фінансової кризи.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Особливості та проблеми функціонування кредитних спілок в Україні досліджувалися багатьма вітчизняними та зарубіжними вченими. Зокрема, фінансово-економічні аспекти діяльності кредитних спілок висвітлювали у своїх роботах О.Ю. Гавриленко, І.М. Мазур,     Ю.Ю. Чабан, О.О. Волкова, О.О. Хоменко, Л.В. Ільченко-Сюйва та ін.. Чимало наукових праць присвячено окремим сторонам правового забезпечення діяльності кредитних спілок, зокрема фінансового-господарському механізму кредитної кооперації, організації страхування кредитних ризиків, а також аналізу ресурсів кредитних спілок і порядку їх розподілу – вивчались такими науковцями як             В.П. Хомутенко,Н.О. Славова, Б.Ю. Сорока, Р.П. Сіржук та ін..

Постановка проблеми. Не дивлячись на велику кількість статтей, публікацій і монографій щодо особливостей функціонування кредитних спілок, все більшої актуальності набувають дослідження в області впливу кризи на фінансовий сектор. Тому, метою написання даної статті є виявлення причин кризи, результатів її впливу та запропонування механізмів, спрямованих на підвищення стабільності та ефективності розвитку кредитних спілок.

Виклад основного матеріалу. Згідно Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 р., дані інститути являють собою неприбуткові організації, засновані фізичними особами, профспілками та їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні і наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки [1].

В першу чергу, кредитні спілки сприяють перетворенню грошових заощаджень громадян у фінансові ресурси. Таким чином, акумулюючи частину валового внутрішнього продукту (ВВП), вони мають можливість перетворювати її на суттєвий інвестиційний ресурс. З іншої сторони, діяльність кредитних спілок направлена на задоволення фінансових потреб малих та середніх підприємств, частка яких у сукупному ВВП становить 50-60%. Отже, їхня відмінність і в той же час перевага над іншими фінансово-кредитними інститутами полягає в тому, що вони мобілізують найдешевші фінансові ресурси, використання яких спрямоване на розвиток бізнесу і розширення споживчого попиту населення.

Станом на 30.06.10 у Державному реєстрі фінансових установ зареєстровано 700 кредитних спілок, а аналогічний період 2009 року їх кількість становила 821. Це пояснюється, перш за все, наслідками прояву фінансової кризи – істотним погіршенням платоспроможності кредитних спілок, у результаті чого посилився контроль з боку Держфінпослуг, зокрема, вжиття заходів до кредитних спілок, які систематично не виконували заходів впливу, що раніше застосовувались до них Держфінпослуг [8].

Спостерігається також і зменшення обсягів депозитних рахунків кредитних спілок та наданих кредитів, а також зростання частки прострочених кредитів у загальному кредитному портфелі кредитних спілок, що спричинює дисбаланс кредитного та депозитного портфелів кредитних спілок.

Табл. 1

Основні показники діяльності кредитних спілок

 

30.06.09

30.06.10

Відхилення

Кількість членів кредитних спілок, які мають внески на депозитних рахунках на кінець періоду (тис. осіб)

124,0

70,6

-53,4

Кількість членів кредитних спілок, які мають діючі кредитні договори (тис. осіб)

446,2

336,7

-109,5

Кредити надані членам кредитних спілок, залишок на кінець періоду (млн. грн.)

4121,3

2743,2

1378,1

Внески членів кредитних спілок на депозитні рахунки, залишок на кінець періоду (млн. грн.)

3122,7

1662,3

1460,4

Кількість членів кредитних спілок, які мають кредити, тис. осіб

446,2

336,7

-109,5

Кількість членів кредитних спілок, які мають депозити, тис. осіб

124,0

70,6

-53,4

Інші члени кредитних спілок, тис. осіб

1581,4

1113,3

-468,1

 

Значною проблемою є те, що серед членів кредитних спілок частка громадян, які не є їх вкладниками становила більше 70% впродовж 2009 року та першого півріччя 2010. Вондочас, самі такі члени кредитних спілок мають вирішальну кількість голосів і безпосередній вплив на прийняття управлінських рішень, у тому числі й не на користь вкладників кредитних спілок (табл. 1).

У Комісії називають ряд причин кризи у сфері кредитної кооперації. Зокрема, це здійснення керівництвом кредитних спілок ризикової політики щодо використання їхніх ресурсів у спекулятивних операціях, переважно з нерухомістю та землею.

У 2009 році середньозважена відсоткова ставка за депозитами у кредитних спілках становила 25%, а за кредитами - 44%. Для порівняння, аналогічні показники у банківських установах дорівнювали 12,8% та 17,8% відповідно. Поряд із цим, панічні настрої серед вкладників кредитних спілок на початку фінансової кризи спричинили масовий відтік депозитів з кредитних спілок.

Станом на 30 червня 2010 року в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року внески (вклади) членів кредитних спілок на депозитні рахунки зменшились на 46,8% (до 1 662,3 млн. грн.); кредити, надані членам кредитних спілок, зменшились на 33,4% (до 2 743,2 млн. грн.).

Загальна сума заборгованості 336,7 тис. членів кредитних спілок, які мали діючі станом на 30.06.10 кредитні договори, становила 2 743,2 млн. грн., тобто в середньому кожен член – позичальник кредитної спілки на кінець періоду мав        8,1 тис. грн. боргу за кредитом.

Табл. 2

Питома вага прострочених кредитів у кредитному портфелі кредитних спілок

 

2 кв. 2009 р.

2 кв. 2010 р.

Відхилення

Кредитний портфель, млн. грн.

4121,3

2743,2

-1378,1

Заборгованість за простроченими, неповерненими та безнадійними кредитами, наданими кредитними спілками, млн. грн.

1134,7

821,2

-313,5

Питома вага простроченості, %

27,5

29,9

2,4

 

Ще однією причиною кризи у цій сфері є недоліки чинного законодавства, що передбачають поширення діяльності на всю територію України кредитних спілок та призводять до порушення принципу кооперації (неможливість проведення загальних зборів кредитної спілки, обрання голови правління, контролюючих органів та спостережної ради тощо). У результаті на ринку кредитних спілок спостерігаються масові зловживання з боку керівних органів даних установ, недостатність повноважень регулятора у сфері кредитної кооперації та відсутність системи нагляду на основі оцінки ризиків. При цьому 70% їхніх членів взагалі не мають зв’язку з кредитними спілками.  

Сьогодні на ринку кредитної кооперації є дві основні проблеми, зокрема, проблема вкладників, яка полягає у неможливості отримати депозити, та проблема безпосередньо кредитних спілок, пов’язана з необхідністю підтримання ліквідності та платоспроможності.

Відповідно до Конституції України та чинного законодавства, держава не несе відповідальності за зобов’язаннями кредитних спілок. Єдиним виходом можу бути створення Фонду гарантування вкладів кредитних спілок – держава зможе брати в ньому участь шляхом внесення до його статутного фонду ОВДП. При цьому доцільним є виділення НБУ довгострокового кредиту такому фонду. Ці заходи дадуть можливість вирішити проблему вкладників кредитних спілок.

Вирішення цих питань можливе за підтримки ліквідності та платоспроможності кредитних спілок шляхом створення системи їх рефінансування.

З іншої сторони вжиття заходів щодо виведення ринку кредитної кооперації з кризового стану передбачає розроблення разом із професійними об’єднаннями кредитними спілками Антикризової програми по ринку кредитних спілок.

Таким чином, сучасні тенденції розвитку кредитних спілок мають як позитивні так і негативні сторони.

До комплексного вирішення питань, що гостро постали перед кредитними спілками необхідно:

-  впровадити на державному та регіональному рівнях системи стабілізації та фінансового оздоровлення кредитних спілок;

-  створити систему страхування/гарантування вкладів від фінансових ризиків;

-  ініціювати створення бюро кредитних історій для формування єдиної бази позичальників, що дасть можливість знизити частку прострочених та неповернених позик.

-  поставити одним із пріоритетних напрямів розвитку організаційної інтеграції формування єдиної саморегулівної організації кредитних спілок у формі всеукраїнської асоціації спілок;

-  запровадити більш жорсткішу систему нагляду та контролю за дотриманням та виконанням основних показників діяльності кредитних спілок;

-  відкрити доступ спілкам до операцій з іноземною валютою, що сприятиме нагромадженню додаткових активів.

Висновок. В умовах фінансової кризи та економічної нестабільності в Україні доцільно розробити стратегічні плани виходу з кризового стану фінансово-кредитної системи, яка за останній період найбільше постраждала. Надзвичайно важливою сьогодні є фінансова підтримка кредитної кооперації в Україні, яка тільки розвивається. Якщо за час кризи держава рефінансувала всі проблемні банки, то кредитним спілкам не було надано жодної допомоги. Держава недооцінила потенціалу кредитних спілок, які навіть під час кризи, коли банки практично призупинили свою кредитну діяльність, продовжували надавати кредити своїм членам. Реформування законодавства, яке регулює діяльність кредитних спілок в Україні, дасть змогу не тільки кількісно, але й якісно змінити їхню діяльність. Це, своєю чергою, сприятиме підвищенню довіри до національної кредитної системи та стабілізації соціально-економічної ситуації в країні.

 

 

 

Література

1.     Закон України "Про кредитні спілки" від 20 грудня 2001 р., № 2908 – ІІІ. [Електронний ресурс]. – Доступний з http://www.ukrcu.kiev.ua

2.     Андрієнко С.Т. Фінансова погода у кредитних спілках // Фінанси України. – 2006. – №12. – с. 143–145.

3.     Андрієнко С.Т. Кредитні спілки: реєстрація, організація й облік діяльності // Дт-Кт. – 2003. – №40. – с. 12–14.

4.     Винукоров С. Про кредитні спілки // Урядовий кур’єр. – 2002,23 січня, с. 4–5.

5.     Гончаренко В.В. Кредитні спілки як фінансові кооперативи // Финансовые услуги. – 2002. – №1–2. – с. 13–33.

6.     Гончаренко В.В. Напрямки вдосконалення законодавчого регулювання діяльності кредитних спілок України // Регіональні перспективи. – 2001. – №1. – с. 92–94.

7.     Кот Л.О. Механізм регулювання діяльності кредитних установ // Фінанси України. – 2002. – №12. – с. 114–123

8.     www.dfp.gov.ua