Л.Б. Рябушка, В.П. Вовк

ДВНЗ «Академія банківської справи Національного банку України»

 

БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА ЯК СКЛАДОВА

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ДЕРЖАВИ

 

З урахуванням динамічного розвитку фінансової системи держави залишається важливим та актуальним дослідження ролі бюджетної політики як складової соціально - економічного розвитку держави. Визначення бюджетної пріоритетності достатньо суттєво впливає на структурні перетворення у галузях економіки, соціальній сфері, рівень людського капіталу, конкурентоспроможність національної економіки. На сучасному етапі важливим принципом формування бюджетної політики держави є обов’язковість її наукового обґрунтування, а критерієм її оцінки ефективності – міра того, наскільки бюджетна політика реалізується в концептуальних засадах економічної та фінансової політики держави.

Загалом нами визначено, що сфера дії бюджетної політики лежить у площині регулювання бюджетного процесу на державному рівні, місцевому (регіональному рівні) та рівні міжбюджетних відносин. Тому, доречно аналізувати та досліджувати економічну сутність не тільки бюджетної політики, а й сутність регіональної політики та політики міжбюджетних відносин. За результатами структурної декомпозиції економічної сутності бюджетної політики, регіональної політики, політики міжбюджетних відносин нами обґрунтовано, що бюджетна політика має узгоджувати:  за об’єктами реалізації відповідних заходів інтереси на макро-, мезо-, та мікрорівнях; за суб’єктами реалізації взаємодію держави, регіонів, територіальних громад в процесі реалізації бюджетного механізму щодо вибору адекватної структури методів, моделей і інструментів стимулювання соціально-економічного розвитку держави.

Стратегічною метою бюджетної політики є стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів та забезпечення фінансової стабільності держави. Виначення концептуальних засад бюджетної політики як складової соціально-економічного розвитку повинно виходити з наступних положень: це напрям діяльності який реалізується через визначений комплекс заходів держави в галузі управління бюджетним процесом і спрямований на раціональну та ефективну мобілізацію, розподіл і використання фінансових ресурсів; сукупність заходів діяльності регіональної влади, спрямовану на досягнення економічного розвитку, система заходів і дій, що враховує інтереси всіх учасників бюджетних відносин: держави, органів місцевого самоврядування, населення, суб’єктів господарювання, з метою забезпечення соціального розвитку та фінансової стабільності держави. Вважаємо, що концептуальні засади розвитку бюджетної політики повинні охоплювати: - створення і зміцнення єдиного економічного простору і забезпечення організаційних основ державності країни; створення умов і стимулів для розвитку інновацій, які сприяють модернізації, в рамках державно-приватного партнерства; ефективне використання природно – ресурсного, людського потенціалу; підвищення якості соціального захисту та рівня життя населення.

Відповідно до концептуальних засад стратегічними завданнями бюджетної політики є забезпечення економічного зростання держави; створення сприятливих умов для збільшення обсягів виробництва; зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування; підвищення якості соціального захисту та рівня життя населення. До стратегічних завдань регіональної політики доцільно відносити: забезпечення спроможності територіальних громад та органів місцевого самоврядування в межах, визначених законодавством, самостійно та відповідально вирішувати питання соціально економічного розвитку; удосконалення фінансових міжбюджетних відносин, вироблення чітких критеріїв і ефективних механізмів надання державної підтримки розвитку регіонів. Стратегічними завдання політики міжбюджетних відносин є створення умов і стимулів для розвитку інновацій, які сприяють модернізації, в рамках державно-приватного партнерства; реалізація механізму стратегічного планування доходів і видатків місцевих бюджетів на основі розробки середньо - та довгострокових бюджетних програм; впровадження ефективного механізму політики фінансового вирівнювання територій; підвищення якості людського капіталу.

Зазначені стратегічні завдання бюджетної політики з позиції рівнів бюджетної системи, є певним чином похідними від базових національних інтересів та пріоритетів держави, а тому від ефективності їх вирішення залежить соціально – економічний розвиток країни. Вони уточнені з урахуванням сучасних тенденцій і проблем у соціально – економічному розвитку держави й регіонів, стратегічних пріоритетів розвитку держави, особливостей міжнародного та прикордонного співробітництва, існуючого й перспективного інституційно – правового середовища в даній сфері. Таким чином, бюджетна політика є певним засобом впливу на структуру виробництва, добробут населення, інвестиційних можливостей держави, формування тенденцій соціально – економічного розвитку в сучасній економіці.

Слід зазначити, з розширенням і зростанням сучасної економіки дедалі більша відповідальність лягає на державу, поглиблюються й розвиваються регулювальні функції держави як у розвиненій, так і у трансформаційній економіці, що важливо враховувати при реалізації пріоритетів бюджетної політики. Основних, чітко структурованих функцій є дві – розподільна і контрольна. В економічній літературі називаються також і додаткові функції – економічної безпеки держави, забезпечення існування держави, функціональні видатки держави на оборону, освіту, медичне забезпечення, охорону здоров’я. Реалізація зазначених функцій можлива в результаті визначення принципів бюджетної політки, до яких треба віднести: принципи єдності,  збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності, субсидіарності, цільового використання бюджетних коштів, справедливості і неупередженості, публічності та прозорості, а також принципи об’єктивності, гласності, гармонізації міжбюджетних відносин.