Семчук О.В.

Науковий керівник Грубляк О.М.

Буковинська державна фінансова академія

Інтернет-трейдинг в Україні: сучасний стан та 

перспективи розвитку

 

Постановка проблеми. У сучасних умовах ринкового господарювання стабілізація національної економіки та раціональний перерозподіл інвестиційних ресурсів неможливі без достатнього рівня розвитку фондового ринку, який є важливим елементом сучасного механізму економічного регулювання, оскільки надає економіці певної гнучкості і мобільності, забезпечуючи можливість швидкого переливу ресурсів із одних галузей в інші та здійснення структурної перебудови виробництва.

На сьогодні, вітчизняний фондовий ринок потерпає під впливом таких актуальних проблем як нерозвиненість законодавчої бази, низька ліквідність, недостатній розвиток відповідної інфраструктури. При цьому досить незначною залишається частка внутрішніх інвесторів на ринку.

Паралельно, істотну роль у світовій економіці починають відігравати механізми Інтернету, які, багаторазово прискорюючи циркуляцію фінансових й інформаційних потоків по всій земній кулі, перетворюють глобальну комп’ютерну мережу на  визначальний фактор світової економіки.

В Україні можливості Інтернету невпинно розвиваються, а з ними розвиваються і всі форми електронної комерції, які мають своє майбутнє. Тому, одним із перспективних напрямків розбудови ринку цінних паперів України вважається запровадження механізмів Інтернет-трейдингу, що дозволить залучати до біржової торгівлі приватних інвесторів, які у розвинених країнах є безпосереднім двигуном економічного прогресу та фінансової стабільності держави.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Особливості функціонування та напрями розвитку Інтернет-трейдингу  активно досліджуються вітчизняними та зарубіжними вченими. Зокрема, специфіку он-лайн торгівлі цінними паперами висвітлили у своїх роботах Д.Гладун, М.Гринь, І.Дмитрюк. Актуальні шляхи розвитку систем Інтернет-трейдингу вивчають та розкривають у своїх наукових працях такі економісти як А.Колосов, В.Мудрий, А.Книр, О.Фарина, Т.Манько та ін.

Постановка завдання. Не дивлячись на значну кількість статей, публікацій і монографій щодо особливостей функціонування механізмів торгівлі на фондовому ринку через Інтернет, недослідженими залишаються передумови формування торгівельних он-лайн послуг на вітчизняному ринку, переваги та недоліки використання Інтернет-трейдингу в Україні у сучасних умовах господарювання. Саме тому, метою написання статті є розгляд стану і основних конкурентних переваг механізмів торгівлі через Інтернет та визначення перспектив їх подальшого розвитку на фінансовому ринку України.

Виклад основного матеріалу. Торгівля цінними паперами перемістилася в Інтернет ще в середині 90-х років минулого століття і набула широкого застосування на практиці у США та Західній Європі. Як наслідок, запровадження інтернет-трейдингу в цих країнах зумовило збільшення їхніх фондових ринків за рахунок зростання обсягів активів внутрішніх інвесторів.

В Україні поняття «інтернет-трейдингу» є порівняно новим. Офіційною датою запуску Інтернет-трейдингу є 26 березня 2009 року, коли можливість он-лайн торгівлі цінними паперами вперше з’явилася на фондовому майданчику ВАТ «Українська біржа», яка запустила його у розквіт фінансової кризи.

Інтернет-трейдинг – це система роботи з цінними паперами, яка дозволяє інвестору власноруч отримувати доступ до біржової інформації, а також укладати угоди з купівлі-продажу цінних паперів на біржі в режимі реального часу за допомогою спеціальної сертифікованої програми, встановленої на персональному комп'ютері.

В рамках програми реалізовані такі функції:

1) виставляння заявок на купівлю / продаж цінних паперів;

2) автоматичний контроль заявок на відповідність лімітам;

3) моніторинг стану портфелю цінних паперів у режимі реального часу;

4) здобуття знеособленої інформації про торги на фондових біржах в режимі реального часу;

5) забезпечення захисту інформації і аутентифікації клієнта;

6) адміністрування клієнтів брокером;

7) управління лімітами і контроль заявок з боку фондового брокера (торгівця цінними паперами);

8) взаємодія з обліковими системами брокера (back office, система управління ризиками)

В Україні вже використовується декілька сертифікованих програм для доступу на фондові біржі, такі як QUIK, WEB2L та SmartTrade. Підключення до системи Інтернет-трейдингу та забезпечення програмним продуктом здійснюють он-лайн брокери. В Україні на сьогодні їх налічується 21, серед яких найбільш популярними є ТОВ «Сіті Брок», СП ТОВ «Dragon Capital', ТОВ «Гайнсфорт-онлайн», АТ «Prospect Investments», ТОВ «Ukrunet», ТОВ «Troika Dialog» та ТОВ «Спеціаліст цінні папери».

Для того, щоб розпочати торгівлю цінними паперами через Інтернет, необхідно здійснити 3 кроки, зображених на рис.1.

 

 


                                                                                        

 

 

 

 

 

Рис.1. Етапи участі у процесі Інтернет-трейдингу

 

Сьогодні в Україні здійснювати он-лайн торгівлю на фондовому ринку (на ринку заявок і ринку котувань) є можливість на двох торгівельних майданчиках – це на ВАТ «Українська біржа» і ВАТ «ПФТС».

За оцінками Dragon Capital, інвестиційної компанї і одного з найбільших брокерів в Україні, на долю інтернет-трейдингу на сьогодні припадає більше третини обсягу торгів на Українській Біржі [3].

Інтернет-трейдинг, порівняно з іншими формами діяльності на фондовому ринку, має ряд переваг.

На відміну від інвестування в пайові інвестиційні фонди, при Інтернет-трейдингу не потрібно нікому довіряти свої активи, учасник істотно економить на витратах, а також не має жодних обмежень по структурі активів, тобто «куди можна вкладати, а куди ні».

Порівняно із Форексом, працювати необхідно не з валютою, а лише з українськими цінними паперами, тому мінімізується вплив валютного та супроводжуючих його ризиків [4].

Загалом, сильними сторонами Інтернет-трейдингу є:

- можливість заробляти гроші самостійно, "своїм власним розумом" на ринках, які підпорядковуються зрозумілим економічним законам;

- створення власного робочого місця не вимагає великих витрат - можна з успіхом працювати вдома;

- доходи перестають залежати від економічної ситуації в конкретно взятій країні, економіка якої може бути вкрай нестабільною;

- займатися цим бізнесом можна у будь-якій частині земної кулі, куди дотягся інтернет;

- джерела доходів не впадають в очі;

- заробляти можна без відриву від основної діяльності.

До переваг варто віднести також низький рівень витрат, високу тарифну конкурентоспроможність, доступність, високу швидкість проведення операцій.

Звісно, що поряд із позитивними характеристиками, наявні і недоліки системи онлайн-торгівлі, зокрема, це:

а) інституційні ризики;

б) відносно слабка захищеність від технічних збоїв і атак хакерів;

в) відсутність регламентації використання електронних документів на законодавчому рівні, що може спричинити розвиток фальсифікованих документів та ускладнить працю аудиторів.

Одним із негативних явищ, що вагомо ускладнює на сьогодні розвиток Інтернет-трейдингу, є наявність помилкових стереотипів у громадян, які уже встигли укоренитись у свідомості більшості українців.

Механізм ринку заявок, який першою запустила ВАТ «Українська біржа», гарантує безпеку торгівлі на біржі для професійних торговців і приватних інвесторів. Без нього неможливо було б в короткий час повернути довіру до фондового ринку. Таким чином, завдяки обов'язковому 100%-ному депонуванню грошей та цінних паперів для здійснення операцій на фондовій біржі (угоди репо), а також використанні багаторівневої системи захисту, зокрема, застосуванні електронного цифрового підпису (ЕЦП), було залучено внутрішнього українського інвестора.

Безпосередньо щодо удосконалення механізмів Інтернет-трейдингу, цікавим напрямком розвитку являється маржинальна торгівля, яку планують запустити українські он-лайн брокери. Маржинальна торгівля – проведення спекулятивних торгівельних операцій з використанням грошей і товарів, що надаються спекулянту в кредит під заставу обумовленої суми – маржі. Простий маржинальний кредит відрізняється тим, що отримувана сума грошей (або вартість отримуваного товару) зазвичай у декілька разів перевищує розмір застави (маржі), іншими словами інвестору-трейдеру надається кредитне плече. Отже, якщо популярність маржинальної торгівлі зростатиме на ринку, то справи у інтернет-інвесторів лише покращуватимуться.

Вже зараз український інвестор може купити цінні папери, випущені за межами України. Цей напрямок може стати дуже перспективним для розвитку та може і не використатись учасниками українського фондового ринку.

Досить вагомим чинником, який може впливати на розвиток фондового ринку України і інтернет-трейдингу загалом, є прийняття нашим сусідом - Росією закону про те, що на російських торгівельних майданчиках можуть бути в обігу цінні папери іноземних емітентів. Тому не виключено, що цінні папери українських емітентів будуть котуватись на російських фондових біржах. Добре це чи погано - зараз однозначно важко відповісти, та можна з в певненістю сказати, що це точно позначиться на нашому ринку і на он-лайн торгівлі теж [4].

Вже сьогодні для дослідження українських компаній в мережі інтернет знаходиться величезна кількість безкоштовної аналітичної інформації. Потреба в комісійних брокерах помітно знизились у зв'язку з автоматизацією процесу, з'являються автоматичні торгівельні системи, які практично виконують всю роботу за вас, як інвестора.

Інтернет-трейдинг вже надав поштовх для розвитку в Україні такого сектору бізнесу, як інформаційне та програмне забезпечення фондового ринку. В Україні цей ринок дуже нерозвинутий і потребує дуже багато інновацій та напрацювань з боку іноземних компаній. На даний час в Україні почали розвиватись інтернет-портали, які надають все більше інформації по фондовому ринку. З часом інтернет-порталів також побільшає, а їх аналітична інформація по ринку цінних паперів буде ставати все більш якіснішою та доступнішою.

Висновки. Отже, Інтернет-трейдинг на сьогоднішній день охоплює все більшу кількість людей, бажаючих самостійно інвестувати. Прибуток інтернет-трейдерів міститься зі змін котирувань акцій, а також  з отримання дівідентних виплат по ним. Однак прихід фізичних осіб в електронну торгівлю все ще стримується відсутністю повного розуміння переваг цього виду торгівлі та наявністю цілої низки міфів про інтернет-трейдинг.

Тому, якщо Україна буде раціонально рухатись, переймаючи позитивний досвід провідних іноземних держав, долаючи результати вливу помилкових стереотипів щодо он-лайн торгівлі та здійснюючи роботу щодо усунення актуальних проблем розвитку Інтернет-трейдингу, то перспективи розвитку інтернет-трейдингу в Україні будуть досить значними і у вітчизняного фондового ринку будуть всі шанси стати одним з провідних розвинутих фінансових ринків.

 

Список використаної літератури:

1. Забезпечення діяльності ринку фінансових послуг України//  Фінанси України. -2009.- №3.- С.37-42.

2. Проблеми розвитку фондового ринку України.// Економіка і право. – 2009.-№2.-с.9-12.

3.  Розвиток Інтернет-трейдингу в Україні / Цінні папери України. – 2009. - №43 // www.securities.org.ua.

4. Д.Гладун. Перспективи інтернет-трейдингу в Україні / Інвестиції та інвестування в Україні // www.inernettrading.at.ua.

5.  Т.Манько. Міфи про Інтернет-трейдинг // www.news.finance.ua.

6. О.Фарина. Як примножити статки, торгуючи акціями через Інтернет / www.kyivpost.ua.