Янчук Г.В., Чорна В. М.

Вінницький національний аграрний університет

Автоматизація обліку  бюджетних установ

В період розвитку кризових  явищ  в  економіці України  відбуваються зміни у фінансовій  системі  держави,  які  супроводжуються різким погіршенням її можливостей забезпечувати соціальні гарантії та розвивати галузі соціальної, наукової та  інших сфер, які належать до бюджетних. У зв’язку з цим, зростає  роль  і  значення удосконалення  ведення бухгалтерського  обліку доходів  і  видатків  бюджетних установ,  складання  звітності  тощо. Названі причини вимагають реформування бюджетної сфери та, безумовно,  впливають на порядок  ведення бухгалтерського обліку, форми й  обсяги подачі  звітної інформації, систему внутрішнього і зовнішнього контролю за використанням бюджетних коштів. Тобто, загалом процес удосконалення стосується  саме  технології обліку й опрацювання  економічної  інформації. Найбільш сучасними  є  автоматизовані  інформаційні  технології, здатні активно впливати на інтенсивність використання  наявних ресурсів  бюджетної  сфери. У зв’язку з цим дослідження автоматизації процесів обліку,  контролю  та  аналізу  є особливо  актуальними.

Проблематикою обґрунтування  розвитку  і  впровадження  інформаційних  систем  в  бюджетних установах  займалися  такі   вчені-економісти,  як А.М.  Береза, Ф.Ф.  Бутинець,  Р.Т. Джога, М.Р.Лучко,  І.І. Матієнко-Зубенко, Т.А. Писаревська, С.В. Свірко, Л.О. Терещенко, Т.В. Шахрайчук  та інші. Загалом можна сказати, що це питання  залишається  недостатньо  дослідженим. Підтвердженням цьому є той факт, що більшість малих бюджетних установ (особливо  в  сільській місцевості) продовжують  використовувати  традиційну  ручну,  або  частково  автоматизовану, форму  ведення бухгалтерського  обліку.

 Причини відставання суб’єктів бюджетної сфери від технічного прогресу  і розвитку сучасних  інформаційних технологій пов’язані, в першу чергу, з наявністю проблем економічного, інформаційно-правового  та  організаційно-технічного  характеру. В умовах  використання  комп’ютерних  технологій  відбувається  зміна  системи бухгалтерського обліку, облікового процесу, підвищення якості та рівня управління. Крім того, комп’ютерна форма ведення обліку має ряд переваг перед ручною, серед  яких основними  є  передбачені  в програмі правила  ведення бухгалтерського  обліку (в  програму вводяться правила формування тих чи  інших проводок  за  господарськими операціями,  тобто форма бухгалтерського обліку наповнюється специфічними бухгалтерськими знаннями), паралельне  ведення обліку  за декількома  стандартними блоками та алгоритмами (на базі одних  і тих же одноразово  введених  даних можна  отримувати декілька систем оцінок і показників, що розраховуються  за різними методиками). Зокрема  слід зауважити, що  склад рахунків  та  їх  специфічні особливості мають визначальний вплив на методологію  бухгалтерського  обліку  й  таким  чином впливають  практично  на  усі  складові  інформаційної системи, які мають безпосереднє відношення до нього. [1, с.158].

Проте ринок програмного  забезпечення в Україні  недостатньо  наповнений програмами,  які спрямовані на  забезпечення  системи управління бюджетними установами  і ведення обліку в них. Причому значне місце тут відводиться програмам, розробленим в Росії. З найбільш відомих та популярних продуктів з автоматизації обліку є “1С:Бухгалтерія  для бюджетних  установ”, “Парус-Бюджет” для підприємств та організацій, що знаходяться на  бюджеті,  та “Казна”. [3, с.201].

Незважаючи на певні переваги, програми, запропоновані на ринку інформаційних послуг, не в повному обсязі виконують всі вимоги, які до них висуваються. Більшість  розповсюджених  програм  автоматизації  бухгалтерського  обліку   не охоплюють в достатній мірі всіх  завдань, пов’язаних з управлінням та господарською діяльністю бюджетних установ. Зокрема, це стосується формування  аналітичних  показників  і  документів, системи планування доходів і видатків, внутрішнього контролю, тощо.

Критична оцінка існуючого програмного забезпечення для  бюджетної  сфери  свідчить, що ряд вимог забезпечені належним чином. Проте  сучасні  вимоги щодо  забезпечення потреб управління необхідною інформацією ставлять нові  задачі перед  інформаційною  системою. У зв’язку з цим постановка  задачі з розробки програмного  забезпечення для  обліку  та  контролю повинна охоплювати такі позиції: підпорядкування  інформаційної  системи єдиній меті –  забезпеченню  зростання  ефективності функціонування бюджетної установи; об’єднання  різних  джерел облікової  документації в одну повнофункціональну систему; організація облікових документів з різноманітними носіями на основі загальної класифікаційної системи; вилучення дублювання інформаційних  і документаційних потоків.

Однак  наявність  автоматизованого  робочого місця  та  спеціалізованої  програми дасть можливість покращити якість обліку, оперативність відображення тих чи інших господарських операцій, удосконалювати процес складання звітності, вчасного проведення в обліку усіх первинних документів,  зменшувати кількість помилок в обліку, і, відповідно, піднести його на значно  вищий рівень. [2, с.234].

Формування автоматизованої інформаційної  системи,  яка б  базувалася  на  рекомендованих позиціях,  забезпечить оперативне вирішення задач обліку, контролю та аналізу,  сприятиме  якісному  контролю  за формуванням доходів і видатків бюджетних установ, забезпеченню ефективності використання фінансування та економії грошових і матеріальних ресурсів. В  кінцевому підсумку  це  забезпечить  зростання обсягів і якості наданих бюджетними установам послуг.

Література:

1. Береза А.М. Основи створення інформаційних систем. – 2-е вид., перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2009. –214 с.

2. Писаревська Т.А. та ін. Інформаційні системи в управлінні  персоналом  та  економіки  праці.    К.,КНЕУ, 2010. – 284 с.

3. Свірко С.В. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: методологія та організація: Монографія.– К.: КНЕУ, 2010. – 244 с.