Современные информационные технологии/2.Вычислительная техника и программирование

 

Нестеренко О. Б.

Науковий керівник: к.е.н., доцент Шабельник Т. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Автоматизація операцій обліку готівки у системі Національного банку України

 

Організація надійної та ефективної системи управління готівковими грошовими потоками в системі Національного банку України є однією із важливих функцій центрального банку. Забезпечення автоматизації операцій роботи з готівкою та іншими цінностями на рівні Банкнотно-монетного двору, Центрального сховища, територіальних управлінь Національного банку, касових центрів та банківських установ повинно здійснюватися на основі обміну інформацією за здійсненими операціями в електронному вигляді між вказаними вище підрозділами та передачі даних до Департаменту готівково-грошового обігу. З цією метою необхідне створення інтерфейсів обміну даними між окремими інформаційними системами обліку роботи з цінностями (ІСОРЦ) та системами автоматизації бухгалтерського обліку.

Аналіз останніх досліджень і публікацій свідчить, що в науковій літературі ця проблема практично ще не знайшла свого відображення. Лише окремі її аспекти висвітлено в наукових працях О.В. Галиць, Дащенко О.В., Пацера, М., Н.В. Дорофєєвої та інших науковців і практиків.

Метою статті є дослідження сучасного стану організації готівкового грошового обігу та розробка рекомендацій щодо створення та функціонування цілісної інформаційної системи руху та обліку готівки в системі Національного банку України.

Головне призначення інформаційними системами обліку роботи з цінностями полягає у забезпеченні поєднання всіх програмних комплексів у єдину систему обліку готівки, що дозволяє вирішувати питання забезпечення ефективного управління готівковим грошовим обігом.

Крім того, ІСОРЦ дозволяє автоматизувати розрахунки потреби та забезпеченості готівкою територіальних управлінь, формування емісійних дозволів на підкріплення касових центрів і територіальних управлінь готівкою, контроль за виконанням емісійних дозволів, формування необхідних звітних матеріалів щодо випуску в обіг готівки, залишків її у запасах і резервних фондах за індексами та номіналами як в розрізі касових центрів, територіальних управлінь, Центрального сховища, так і по Україні в цілому за будь-який період часу. До функцій ІСОРЦ також необхідно віднести збалансування емісії та структури готівки в обігу, інформування про операції з касового обслуговування банків, видачу підкріплень із зазначенням цілей, приймання готівки за категоріями (придатна, непридатна, не відсортована), завантаження грошових сховищ, перерахування готівки, вилучення з обігу сумнівних та підроблених банкнот тощо. Така інформація постійно необхідна як для зовнішніх користувачів, так і для прийняття керівництвом Національного банку України оперативних і стратегічних управлінських рішень щодо вдосконалення готівкового грошового обігу [4].

Виходячи із функцій Національного банку, викладених у Законі України “Про Національний банк України”, основним завданням руху цінностей, формування фінансових і облікових документів, що його супроводжують, повинно бути забезпечення чіткого дотримання централізовано встановлених вимог Управління захисту інформації Національного банку [2; 3].

На Банкнотно-монетному дворі Національного банку запровадження інформаційної системами обліку роботи з готівкою та іншими цінностями повинно забезпечувати автоматизацію роботи підрозділу, що здійснює відправку готівки, пам’ятних монет і сувенірної продукції до Центрального сховища, виконання операцій з готівкою, що відправляється в спеціалізованих касетах, контейнерах або іншій уніфікованій тарі, з використанням технології штрих-кодування, підготовки та друку відповідних супровідних документів, а також передачу інформації в електронному вигляді про відправлені цінності до Центрального сховища.

У системі Центрального сховища Національного банку ІСОРЦ повинна забезпечувати автоматизацію роботи та обмін даними між відділами зберігання, приймання та видачі цінностей, облік емісійно-касових операцій, перерахування цінностей, експертизу цінностей та знищення готівки в розрізі індексів і номіналів за місцем фізичного розташування відповідних об’єктів, облік руху готівки та інших цінностей між сховищами, аналіз емісійних дозволів і розпоряджень на підкріплення готівкою територіальних управлінь або вивезення не придатної до обігу готівки, формування заявок на переміщення та розпоряджень на виконання операцій, автоматизацію операцій з приймання та видачі готівки, її доставки до територіальних управлінь і Банкнотно-монетного двору, підкріплення готівкою оборотної каси для потреб Центрального сховища, Банкнотно-монетного двору та Державної скарбниці, перерахування та знищення не придатної до обігу готівки, підготовку та друк відповідних документів, форм і звітів [1].

З метою ефективного використання ІСОРЦ в територіальних управліннях Національного банку необхідно забезпечити автоматизацію роботи відділів готівкового обігу та касових операцій, перевезення цінностей та організації інкасації в територіальних управліннях, а також організацію бухгалтерського обліку щодо виконання операцій, пов’язаних з рухом готівки.

На рівні банку та комерційних касових центрів засоби ІСОРЦ дозволяють забезпечити формування та відправку заявок на підкріплення готівкою, вивезення її надлишків і не придатних до обігу банкнот і монет, забезпечення пам’ятними монетами та сувенірною продукцією; приймання інформації про стан виконання наданих заявок, дозволів на виконання операцій щодо підкріплення готівкою та вивезення її надлишків, не придатних до обігу банкнот і розмінних монет, зразків, плакатів і буклетів, отримання банком заявок від власних безбалансових відділень для подальшого їх подання до територіальних управлінь [4].

Таким чином інформаційна система обліку роботи з цінностями із системою бухгалтерського обліку дозволяє забезпечити оптимальний технологічний процес обліку та контролю руху готівки в Україні, який перш за все повинен бути гнучким по відношенню до можливих змін ситуацій, скорочення персоналу та планування дій на випадок виникнення непередбачуваних обставин. Усі складові запропонованих процесів обліку та контролю зберігання, транспортування, обробки та обороту готівки повинні бути інтегровані в існуючі системи безпеки та відповідати діючим вимогам до забезпечення належної схоронності цінностей.

Отже, проведене дослідження свідчить про необхідність вдосконалення автоматизації бухгалтерського обліку руху готівки в системі Національного банку та функціонування цілісної інформаційної системи обліку готівкового грошового обігу. Автоматизація обліку готівки у системі Національного банку України дозволяє забезпечити контроль у режимі реального часу та відстежувати рух готівки, що знаходиться в Національному банку, комерційних банках, регіональних і комерційних касових центрах чи в інших суб’єктів грошового ринку, що надають послуги в сфері логістики та оброблення готівки, підвищити ефективність обігу готівки та реалізувати стратегію розвитку грошового обігу на основі типової моделі готівково-грошового обігу.

Література:

1. Інструкція з організації емісійно-касової роботи в системі Національного банку України // Постанова Правління Національного банку України від 11.11.2008 № 365.

2. Концепція вдосконалення організації роботи з готівкою в Україні на 2008 – 2012 роки // Постанова Правління НБУ від 24.06.2008 № 177.

3. Про Національний банк України // Закон України від 20.05.1999 № 679-XIV.

4. Дащенко О.В. Проблеми створення та функціонування інформаційної системи обліку готівки / О.В.Дащенко // Вісник Української академії банківської справи. – 2009. – № 2. – С.80-83.