Давидюк О. І.

Національний університет ДПС України, Україна

ПРОБЛЕМИ ГАРАНТІЙ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА НА ОСВІТУ В УКРАЇНІ

 

Найважливішою ланкою реалізації загальної мети виховання є освіта.

Освіта – основа духовного, соціального, економічного, культурного розвитку суспільства і держави. Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості, розвиток її талантів, виховання високих моральних якостей, забезпечення народного господарства кваліфікованими працівниками, спеціалістами. Вища освіта — рівень освіти, який здобувається особою у вищому навчальному закладі в результаті послідовного, системного та цілеспрямованого процесу засвоєння змісту навчання, який ґрунтується на повній загальній середній освіті й завершується здобуттям певної кваліфікації за підсумками державної атестації.

В останні роки проблемі конституційно-правових гарантій приділялася велика увага. Видано ряд ґрунтовних праць, в яких досліджувалися питання гарантій. Зокрема, це наукові публікації таких вчених, як Т. Заворотченко, А. Колодій, В. Погорілко, О. Скакун, Ж. Пустовіт.

Сучасне право на освіту в Україні перш за все закріплено та гарантується її Конституцією (ст.53), законами та іншими нормативно-правовими актами. Незважаючи на це, в освіті існують проблеми, які є перешкодою її модернізації з урахуванням сучасних глобалізаційних процесів, економічних можливостей, національних традицій. Тому їх закріплення у чинному законодавстві України ще не є показником їх реальності, створення належних умов та способів гарантування права на освіту.

На мою думку до найбільш актуальних проблем гарантій конституційного права людини і громадянина на освіту в Україні слід віднести:

1.                 створення нової та більш досконалої правової і нормативної бази освіти з урахуванням останніх змін в законодавстві;

2.                 доступність освітньої і професійної підготовки всіх здібних та тих, хто має мотивацію і адекватну підготовку;

3.                 з'ясування сутності сучасних гарантій конституційного права на освіту;

4.                 створення умов, засобів, способів, що є необхідними та відповідають для забезпечення, реалізації та охорони гарантій на освіту;

5.                 гарантії якості освіти;

6.                 можливість здійснення вимог щодо реалізації гарантій на освіту;

7.                 наявність у праві на освіту при його гарантуванні елементів доступності, ефективності, визнання курсів, що вивчені;

8.                 офіційне визнання гарантій реалізації права на освіту після закінчення навчального закладу та в процесі працевлаштування;

Для повноцінного правового підґрунтя сучасних гарантій права на освіту  необхідно: умови, способи, вимоги, які відповідають реальному стану речей в освітянському законодавстві, яке знаходиться в процесі формування.

Для вирішення  проблем необхідно : створення нової та більш досконалої правової і нормативної бази освіти в Україні , і перш за все її якості, доступу до освітньої і професійної підготовки всіх, хто має необхідні здібності, мотивацію і адекватну підготовку. Також суттєвих змін потребує впорядкування нормативної бази щодо узгодженості самої процедури перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів у сфері післядипломної освіти, встановлення прямої залежності від якості праці та її оплати. Водночас необхідним є і подальший юридичний аналіз гарантування та реалізації права на освіту в Україні.

Складовою загальної системи гарантій права людини і громадянина є конституційно-правові гарантії. Загальною основою гарантій є різні економічні, політичні, соціальні та культурні умови розвитку суспільства.

Перспективи розвитку конституційного права на освіту в Україні пов'язані передусім зі змінами у суспільстві та системі освіти, які вимагають перш за все удосконалення законодавчого регулювання. Особливості соціокультурних процесів в Украї­ні визначають зміст конституційно-правових новацій, напрями та форми їх реалізації детермінуються безпосередньо особливостями функціонування вітчизняної політико-правової системи.

Конституційно-правові та інші законодавчі новації у забез­печенні права на освіту громадян мають бути спрямовані пе­редусім на вирішення проблем оптимізації правового регулю­вання системних процесів розвитку українського суспільства (створення правової держави, соціальна модернізація, інтеграція у європейську та світову спільноти) та їх окремих складових.

Зокрема, сьогодні засобами конституційно-правового регулювання має бути вирішена проблема формування на індивідуальному та соціальному рівнях ціннісного фундаменту подаль­шого процесу державного формування та розвитку політико-правової системи. Попри те, що країна має багатий історичний досвід розвитку, національна традиція не надає відповідних правових норм вирішення нинішніх проблем. Тому сьогоднішні цілі українського соціуму можуть бути досягнуті лише на основі системного конституційно-правового проектування, складовою якого є подальше удосконалення нормативної регламентації права на освіту.

Тобто, передусім мова йде про необхідність розширення законодавчого регулювання ринкових механізмів забезпечення права на освіту. На сьогодні система освіти України функціонує в умовах ринкової економіки, підпорядковуючись її стохастичним механізмам саморегулювання - конкуренції, орієнтації на споживача освітніх послуг тощо.

На мою думку, це все свідчить про створену в Україні наукову базу юридичних досліджень, які дають підстави до з'ясування сутності конституційних гарантій права на освіту, які також мають системний характер, сукупність всіх необхідних умов, засобів, принципів і вимог, створюваних державою з метою їх повної реалізації.

 

Література:

1.     Конституція України

2.     Проблеми реалізації прав людини та громадянина в Україні: Монографія / Кол. авторів; За ред. Н.М.Оніщенко, О.В.Зайчука. - К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка», 2007. - 424с.

3.     Пушкіна О.В. Система прав і свобод людини і громадянина в Україні: теоретичні і практичні аспекти забезпечення. - К.: Логос, 2006. - 416 с.