Экономические науки/ 10. Экономика предприятия

Кирієнко Д. М., ст. викладач Распопова В. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Управління вартістю як основа виживання підприємства

 

Вступ. У сучасних умовах господарювання, які характеризуються високим динамізмом зовнішнього середовища і жорсткою конкуренцією,  виживання підприємства все більше залежить від чинників довгострокового характеру. Одна з сучасних концепцій управління підприємством – управління вартістю – дозволяє досягти стабільного зростання вартості підприємства, узгодити всі інші цілі управління та забезпечити виживання на ринку.

Дослідженню питань оцінки та управління вартістю підприємства присвячено роботи таких вчених як А. Дамодаран, М. Данильченко [2],              Т. Коупленд, О. Г. Мендрул [3], М. Міллер, Ф. Модільяні, Ж. К. Нестеренко [4],  І. Серединська [5], О. Сохацька [2], М. А. Федотова та ін. Незважаючи на значну кількість досліджень і публікацій з даної проблематики загальний рівень теоретико-методологічної бази з управління вартістю підприємством в Україні залишається низьким. На нашу думку, це пов’язано з тим, що різні автори розглядають лише окремі аспекти управління вартістю підприємством і не синтезують їх у загальну концепцію, від чого потерпає її системність.

Мета роботи полягає у визначенні сутності концепції управління вартістю і її значення для виживання підприємства на ринку.

Основна частина. На сьогодні все більша кількість підприємств, приймаючи різні управлінські рішення, орієнтується на створення вартості.      У процесі вибору з декількох альтернативних рішень, перевага надається  рішенню, яке за інших рівних умов дозволить отримати  найбільше зростання вартості підприємства. Відповідним чином формується стратегічне бачення й планування на підприємстві. Окрім того, необхідність управління вартістю підприємства обумовлена посиленням конкурентної боротьби підприємств за капітал інвесторів та акціонерів [1]. У цій ситуації особливої актуальності набуває концепція управління вартістю Value Based Management (VBM), сутність якої полягає в тому, що управління підприємством повинно бути спрямоване на забезпечення зростання його ринкової вартості [2, с. 14].

Так, Е. Хелферт вважає, що «головна мета менеджерів будь-якої компанії приймати такі рішення у фінансовій, інвестицій і виробничій діяльності, що приведуть з часом до зростання вартості акціонерного капіталу» [3] .

М. Данильченко, О. Сохацька визначають управління вартістю підприємства як «систему методів дії на внутрішні чинники підприємства й опосередковано на чинники зовнішнього середовища з метою забезпечення його динамічного розвитку, підвищення стійкості в зовнішньому середовищі, інвестиційної привабливості за допомогою досягнення зростання його вартості» [2, с. 14].

Таким чином, управління вартістю підприємства – це цілеспрямована дія на чинники формування вартості з метою максимізації вартості підприємства.

В основі концепції VBM лежить управління на основі інтегрованого фінансового показника вартості підприємства. За своєю сутністю концепція VBM базується на об’єднанні моделі Дюпона і дисконтованого грошового потоку (DCF). Від моделі Дюпона взято ідею представлення результативного фінансового показника у вигляді «дерева» взаємозалежних параметрів, які підлягають управлінню і контролю показників, що визначають грошовий     потік [1]. У свою чергу аналіз грошових потоків підприємства дає можливість оцінити обсяги та джерела формування і напрями використання засобів; рівень  самофінансування і платоспроможність підприємства [2, с. 15].

На сьогодні найбільш популярним результативним фінансовим показником у рамках VBM-підходу є показник EVA (економічна додана вартість), який враховує вартість капіталу і відображає довгостроковий результат діяльності підприємства [4, c. 236].

Показник EVA представляє собою  прибуток  підприємства від звичайної діяльності за вирахуванням податків, зменшений на величину плати за весь інвестований у підприємство капітал [5, с. 167]. Цей показник застосовується для оцінки ефективності діяльності підприємства з позиції його власників і дозволяє встановити, чи приносить діяльність підприємства більший прибуток, ніж альтернативні вкладення капіталу. Це пояснюється тим, що при розрахунку EVA з суми прибутку вираховується не лише плата за користування позиковими коштами, але і власним капіталом.

Показник EVA дозволяє відповісти на питання інвесторів підприємства: який вид фінансування (власні або позикові кошти) і який розмір капіталу необхідний для одержання певного обсягу прибутку [6]; чи необхідно спрямовувати капітал у підприємство або, навпаки, сприяти їх відтоку. Окрім того, за допомогою показника EVA дається оцінка ефективності господарювання через призму того, як це підприємство оцінюється ринком [5, с. 168].

Таким чином, особливості методології розрахунку вартості підприємства обумовлюють використання даного показника для оцінки ефективності діяльності підприємства і надають йому ряд переваг над традиційним показником – прибутком, а саме:

1.       Вартість підприємства застосовується для оцінки управлінських рішень на етапі стратегічного управління, а складові показника (економічний прибуток) дають можливість оцінити результати поточного планування.

2.       Вартість характеризується більшою інформативністю, ніж інші показники ефективності діяльності підприємства. Це обумовлено тим, що управління вартістю охоплює значну кількість початкових даних і враховує такі фактори як зміна вартості грошей у часі, прогнозовані комерційні та фінансові ризики, ринкову кон’юнктуру, рівень конкуренції на ринку, нематеріальні активи, зокрема гудвіл підприємства [2, с. 16].

3.       В умовах фінансової кризи кожне управлінське рішення повинне прийматися з точки зору його впливу на вартість підприємства. Показники, які використовуються в межах концепції VBM, враховують вартість як позикового, так і власного капіталу, стан зовнішнього середовища, рівень конкурентоспроможності підприємства. Вони орієнтовані на динаміку і прогнозування вартості підприємства, що дає можливість вирішити конфлікт інтересів акціонерів і менеджерів та оцінювати ефективність використання капіталу підприємства [1].

Висновки. Використання концепції управління вартістю служить основою для розробки стратегії підприємства, дає реалістичне уявлення про потенційні можливості його розвитку, сприяє підвищенню інвестиційної привабливості підприємства і як результат – підвищенню спроможності підприємства до виживання на ринку у довгостроковому періоді.

 

Література:

1.   Афанасьєва, Т. А. Управління вартістю підприємства [Електронний ресурс] / Т. А. Афанасьєва. – Режим доступу: http://intkonf.org/afanaseva-ta-upravlinnya-vartistyu-pidpriemstva/.

2.   Данильченко, М., Сохацька О. Концепція управління вартістю як основа формування стратегії підприємства / М. Данильченко, О. Сохацька // Наука молода. – 2007. – №8.  – С. 12-17.  

3.   Мендрул, О. Г. Управління вартістю підприємств: монографія /            О. Г. Мендрул. – К.: КНЕУ, 2002. – 272 с.

4.   Нестеренко, Ж. К., Афанасьєва, Т. А. Удосконалення оцінки підприємств методами доданої вартості / Ж. К. Нестеренко, Т. А. Афанасьєва // Економічний простір: Збірник наукових праць. Дніпропетровськ: ПДАБА, 2010. № 37. С. 231-243.  

5.   Серединська, І. Система показників управління вартістю підприємства / І. Серединська // Економінчий аналіз. – 2010. – Вип. 5. – С. 167-169.

6.   Atkinson A., Epstein M. Measure for measure: Realizing the power of the balanced scorecard / А. Atkinson, М. Epstein // CMA Management. September 2000. P. 22-28.