Экономические науки / 10. Экономика предприятия

 

К.е.н. Коваль Л.П.

в.о. доцента кафедри фінансів та обліку Львівської філії Європейського університету

Фінансова стійкість у забезпеченні фінансової безпеки підприємства

Фінансова безпека є важливою характеристикою стану будь-якого суб’єкта господарювання. У зарубіжній практиці фінансового управління поняття «фінансова безпека підприємства» не вживається, тоді як в Україні в кожним роком спостерігається все більше пожвавлення наукових досліджень в цій сфері. Враховуючи те, що ця тема є  новою у вітчизняній науковій думці, існує розбіжність у трактуванні базових визначень поняття «фінансова безпека підприємства», що і обумовлює актуальність та необхідність поглиблення і розвитку існуючих досліджень.

Перш за все постає питання економічної сутності даного поняття. В цьому контексті дуже часто, даючи визначення фінансовою безпеки підприємства, ототожнюють її з фінансовою стійкістю. Незважаючи на близькість та тісний взаємозв’язок цих понять вважаємо, що категорії фінансової безпеки та фінансової стійкості не  слід розглядати як ідентичні.

Розглянемо спільні та відмінні риси цих понять.

Як фінансова безпека, так і фінансова стійкість пов’язані із певною  характеристикою фінансового стану суб’єкта господарювання. У вузькому розумінні фінансова стійкість характеризується співвідношенням власного та позикового капіталів підприємства, і  відповідно до цього ступенем залежності суб’єкта господарювання від зовнішніх джерел фінансування. У більш широкому розумінні науковці дають різні визначення цієї категорії,  зокрема:

-         як  стану стабільності, яка виражається в збалансованості фінансів, достатній ліквідності активів, наявності необхідних резервів [1];

-         як стану, який характеризується фінансовою незалежністю, його здатністю вміло маневрувати власним капіталом, фінансовою забезпеченістю безперебійності господарської діяльності [2, с. 90];

-         як здатності суб’єкта господарювання функціонувати і розвиватися, зберігати рівновагу своїх активів і пасивів в мінливому внутрішньому і зовнішньому середовищі, що гарантує платоспроможність та інвестиційну привабливість в довгостроковій перспективі  в межах допустимого рівня ризику [3, с. 544];

-         як стабільний фінансовий стан, при якому ефективно формуються, розподіляються та використовуються фінансові ресурси, забезпечується фінансова незалежність, платоспроможність, прибутковість [4, с. 87].

Наведені визначення можна застосувати  як до поняття «фінансова стійкість», так і до поняття «фінансова безпека», адже всі із вище перелічених ознак фінансової стійкості є з одної сторони, результатом,  а з іншої сторони, передумовою, забезпечення фінансової безпеки підприємства.

Водночас, аналізуючи визначення фінансової безпеки підприємства, що даються в сучасній науковій літературі (табл. 1), бачимо, що основною ознакою, яка відрізняє дані поняття, є власне стан захищеності фінансових інтересів підприємства як основна умова досягнення його фінансової безпеки.

Таблиця 1

Визначення поняття «фінансова безпека підприємства» у науково-практичній літературі

Автор

Визначення

1

2

Бланк І. О. [5, с. 24]

 кількісно і якісно детермінований рівень фінансового стану підприємства, який забезпечує стабільну захищеність його пріоритетних збалансованих фінансових інтересів від ідентифікованих реальних і потенціальних загроз внутрішнього і зовнішнього характеру, параметри якого визначаються на основі фінансової філософії і створюють необхідні передумови для фінансової підтримки його стійкого зростання в поточному і перспективному періоді.

Лазуренко В.І., Філіпенко Т.В. [6, с. 33]

стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів підприємства, виражений в найбільш високих значеннях фінансових показників прибутковості і рентабельності роботи, якості управління і використання основних та оборотних засобів підприємства, структури його капіталу, норми дивідендних виплат за цінними паперами, а також курсової вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансово-господарського становища підприємства і перспектив його технологічного та фінансового розвитку.

Горячева К.С. [7, с. 5]

фінансовий стан підприємства, який характеризується, по-перше, збалансованістю і якістю сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, котрі використовуються підприємством, по-друге, стійкістю до  внутрішніх і зовнішніх загроз, по-третє, здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів, місії і завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів, по-четверте, забезпечувати ефективний і сталий розвиток цієї фінансової системи.

Приказюк О.В. [8]

фінансовий стан, який характеризується стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз, здатністю забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів та сталий розвиток всієї фінансової системи.

Кім Ю. Г. [9]

стан фінансових ресурсів, за яких забезпечується ефективна (прибуткова) діяльність підприємства, захист його фінансових інтересів та здатність зберігати свою ліквідність, платоспроможність і фінансові можливості під впливом різного роду небезпек і загроз.

Пластун О.Л. [10, с. 6]

здатність суб’єкта підприємництва здійснювати свою фінансову діяльність ефективно і стабільно шляхом оптимізації використання фінансових ресурсів, забезпечення їх належного рівня та мінімізації впливу ризиків внутрішнього і зовнішнього середовища.

Реверчук Н. Й. [11, с. 22]

це захист від можливих втрат і попередження банкрутства підприємства, досягнення найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів.

Джерело: складено автором на основі [5-11].

 

Таким чином, якщо фінансова стійкість може бути об’єктом уваги як керівництва і власників підприємства, так і третіх осіб (інвесторів, кредиторів), то у забезпеченні фінансової безпеки підприємства зацікавлені виключно власники підприємства, адже саме цей термін буде відображати захищеність їхніх фінансових інтересів.

Як вже зазначалось вище, фінансова стійкість є, з одної сторони, результатом,  а з іншої сторони, передумовою, забезпечення фінансової безпеки, тобто між цими характеристиками стану підприємства існує тісний діалектичний зв'язок (табл. 2).

Таблиця 2

Ознаки фінансової стійкості та фінансової безпеки підприємства

Ознака

Характеристика стану

фінансова стійкість підприємства

фінансова безпека підприємства

фінансова незалежність

+

+

платоспроможність

+

+

достатній рівень ліквідності активів

+

+

наявність необхідних резервів

+

+

стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз

+

+

прибутковість

+

+

здатність вміло маневрувати власним капіталом

+

+

максимально ефективне використання корпоративних  ресурсів

+

попередження банкрутства

+

+

здатність фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів

+

Джерело: складено автором.

 

Зупинимося детальніше та характеристиках, що наведені у таблиці 2.

1.                Фінансова незалежність та платоспроможність, достатній рівень ліквідності активів – це основні характеристики фінансово стану, що відображають його фінансову рівновагу та стійкість, тому для забезпечення фінансової стійкості вони відіграватимуть першочергову роль. Для фінансової безпеки підприємства вони виступатимуть однією із передумов її забезпечення.

2.                Прибутковість діяльності. Незалежно від того, як розглядати основну мету функціонування підприємства (з точки зору моделі максимізації прибутку, мінімізації витрат, максимізації ринкової вартості тощо) забезпечення прибутковості діяльності все одно залишається  основним фінансовим інтересом  підприємства, а тому для оцінки фінансової безпеки ця ознака буде визначальним фактором. Для фінансової стійкості прибутковість діяльності має також вирішальне значення, однак, на відміну від фінансової безпеки, одержання прибутку буде не ціллю, а передумовою забезпечення першої. 

3.                Наявність необхідних резервів та сформована на основі цього стійкість до внутрішніх і зовнішніх загроз – два взаємопов’язаних чинники, які рівнозначно характеризують як фінансову безпеку, так і фінансову стійкість. Водночас забезпечення стійкості до внутрішніх і зовнішніх загроз в контексті  фінансової безпеки є набагато складнішим завданням, аніж аналогічна робота щодо фінансової стійкості. Це пов’язано з тим, що на фінансову безпеку впливає більша та складніша сукупність факторів внутрішнього і зовнішнього середовища. Крім того, враховуючи визначення фінансової безпеки, дане Бланком І.О. [5, c. 24], можна стверджувати, що відміною особливістю цієї характеристики стану підприємства є захищеність від реальних і потенційних загроз, тоді як фінансова стійкість передбачає захищеність лише від реальних загроз (здатність забезпечувати фінансову рівновагу в існуючих умовах – існуючому обсягу та структурі активів і зобов’язань, при існуючому рівні розвитку підприємства). В цьому плані в система забезпечення фінансової безпеки підприємства відрізняється визначальною роллю прогнозування та оцінки можливих варіантів розвитку як внутрішнього, так і зовнішнього середовища.

4.                Попередження банкрутства – характеристика, яка рівнозначно характеризує як фінансову стійкість, так і фінансову безпеку суб’єкта господарювання.

5.                Максимально ефективне використання корпоративних  ресурсів – характерне для фінансової безпеки, адже виступає одним із фінансових інтересів підприємства та його власників. Завдяки максимально ефективному використанню корпоративних  ресурсів досягається підвищення прибутковості та ринкової вартості суб’єкта господарювання, що безпосередньо впливає на рівень захищеності його фінансових інтересів.

6.                Здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів – характеристика, що відображає сутнісну відмінність категорії  фінансової безпеки, підкреслює необхідність її виокремлення.

Таким чином, серед спільних рис понять фінансової безпеки та фінансової стійкості підприємства можна виокремити, по-перше їх орієнтованість на довгострокову перспективу і, по-друге, спрямованість на забезпечення рівноваги та стабільності фінансового стану (через забезпечення достатнього рівня платоспроможності, фінансової стійкості, прибутковості). Водночас фінансова стійкість виступає як передумовою, так і результатом забезпечення фінансової безпеки підприємства, що і пояснює близькість цих понять, але вказує на необхідність їх розмежування. Наукові дослідження цих категорій  як окремих об’єктів аналізу дасть змогу виокремити окремі сильні та слабкі сторони діяльності підприємства, а також виявити резерви подальшого економічного зростання.

Література

1.     Большой экономический словарь :26500 терминов /под. ред. А.Н. Азрилияна. М. : Институт новой экономики, 2007.1472 с.

2.     Управление финансовым состоянием организации (предприятия) / Под общ. ред. д-ра экон. наук, проф. Э.И. Крылова и др. – М.: ЭКСМО, 2007. 416 с.

3.     Савицкая Г.В. Экономический анализ: учеб. [11-е изд. испр. и доп.] / Г.В.Савицкая – М.: Новое знание, 2005. – 651 с.

4.     Гнєушева І. Сучасні підходи до визначення та оцінки фінансової стійкості підприємства / І. Гнєушева, Д. Русских // Економічний аналіз, 2011. – Вип.8, Част. 2. – С. 86-90.

5.     Бланк И.А. Управление финансовой безопасностью предприятия / И.А.Бланк – К.: Эльга: Ника-Центр, 2006. – 776 с.

6.     Лазуренко В. И. Правовое обеспечение экономической безопасности предприятий :монография /В.И. Лазуренко, Т.В. Филипенко. ‑ Донецк: Донецкий юридический ин-т ЛГУВД, 2007. ‑  190 с.

7.     Горячева К. С. Механізм управління фінансовою безпекою підприємства :автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук /К. С. Горячева. ‑ К: Київський національний університет технологій та дизайну, 2006. ‑  20 с.

8.     Приказюк, О. В. Прибуток у формуванні фінансової безпеки аграрного підприємства :автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук /О. В. Приказюк . – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2009. ‑  20 с.

9.     Кім, Ю. Г. Управління системою фінансової безпеки підприємства :автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук /Ю. Г. Кім. ‑ К.: Вищий навчальний заклад "Університет економіки та права "Крок", 2009. ‑   21 с.

10. Пластун, О. Л. Розвиток системи фінансової безпеки суб'єктів підприємництва сфери матеріального виробництва :автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук /О. Л.Пластун. ‑  Суми,  2007. ‑   20 с.

11. Економічна безпека в Україні :навчальний посібник /Н. Й. Реверчук... [та ін.]; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Міжрегіональна акад. управл. персоналом. ‑ Львів, 2000. ‑  188 c.