Економічні науки / 10. Економіка підприємства

К.е.н. Слободянюк В.О.

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Україна

Теоретичні основи оцінки конкурентоспроможності підприємств

У сучасній практиці виділяють дві основних точки зору на поняття конкурентоспроможність підприємства. Відповідно до однієї з них, конкурентоспроможність підприємства означає відмінності фірми від її конкурентів за ступенем задоволення своєю продукцією потреб покупців, тобто, по суті, конкурентоспроможність товарів. Інше розуміння полягає в тому, що конкурентоспроможність фірми характеризує можливості і динаміку її пристосування до умов конкуренції, що змінюються, стійкість її виробничо-господарської діяльності в цілому. Таким чином, більшість вчених, що працюють у сфері зазначеної проблематики, пропонують об'єднати в одне поняття “конкурентоспроможність товару” й “конкурентоспроможність підприємства”. Конкурентоспроможність продукції та конкурентоспроможність підприємства-виробника продукції співвідносяться між собою як частина і ціле. Можливість компанії конкурувати на певному товарному ринку безпосередньо залежить від конкурентоспроможності товару та сукупності економічних методів діяльності фірми, які впливають на результати конкурентної боротьби.

В роботі запропоновано визначення поняття "конкурентоспроможність підприємства" як економічна категорія, що означає його здатність ефективно та прибутково, порівняно з іншими конкурентами, вести господарську діяльність, найбільш ефективно використовувати фінансові, виробничі, науково-технічні та трудові ресурси з метою задоволення потреб споживачів.

Сучасні умови господарювання не дають підприємствам виживати в довгостроковій перспективі. Тому використовуються стратегії росту, які опираються на внутрішній та зовнішній потенціал підприємства. В зв’язку з цим запропоновано конкурентоспроможність підприємства оцінювати з двох позицій: економічної надійності та потенційної конкурентоспроможності. Систематизація факторів, що впливають на конкурентоспроможність підприємств, яка на відміну від існуючих характеризує конкурентоспроможність з позиції вказаних двох аспектів, наведена на рис. 1.

 

Конкурентоспроможність підприємства

 

 

Економічна надійність

 

Потенційна конкурентоспроможність

 

 

 

 

Продукція

 

-  високий рівень якості продукції

-  ціна і випуск продукції в асортименті

-  тривалість стадії "зрілість" в життєвому циклі продукції

-   можливість модифікації продукції та випуск супутніх товарів

-   можливість виведення продукції на новий ринок

-   рівень незалежності продукції

 

 

 

Маркетингова діяльність

 

-  наявність довгострокових та короткострокових замовлень на продукцію, що випускається

-  товарна політика підприємства

-  диверсифікованість виробництва

-  наявність системи стимулювання збуту

 

-  потенційний попит на продукцію підприємства і частка ринку

-  освоєння нового ринку та нової продукції

 

 

 

Операційна діяльність

-  наявність високого рівня механізації та автоматизації виробництва

-  рівень зносу основних засобів та введення нової техніки

-  обсяг товарної продукції

 

-  виробничий потенціал (потенційний обсяг виробництва продукції, можливості основних засобів)

-  ресурсний потенціал

-  науково-технічний потенціал

 

 

 

Фінансово-економічна діяльність

-  наявність власного та оборотного капіталу

-  рентабельність підприємства, продукції

-  фінансова стійкість

-  ліквідність та платоспроможність

-  можливість залучення додаткового капіталу

-   досягнення максимально можливого фінансового результату при наявності елементів економічної надійності

 

 

 

 

Система управління

 

-  адаптивність системи управління

-  кількість інформаційних систем управління

-  питома вага витрат на управління в собівартості продукції

-  рівень кваліфікації працівників та якість праці

 

-  ефективність менеджменту (якість менеджменту, що забезпечує досягнення мети підприємства)

-  інтелектуальний потенціал (здатність до навчання, підготовки робітників з урахуванням специфіки конкретного підприємства)

Рис. 1. Систематизація факторів, які характеризують конкурентоспроможність підприємства з позиції економічної надійності та потенційної конкурентоспроможності

Доведено, що сьогодні відсутня загальноприйнята методика визначення та оцінки конкурентоспроможності підприємств. Існують багато підходів і методів оцінювання конкурентоспроможності підприємств. Вони мають свої переваги та недоліки, але з точки зору системно-комплексного підходу не забезпечують порівняння вихідної інформації та обґрунтованості управлінських рішень.

Встановлено, що методи оцінки конкурентоспроможності підприємства з метою розробки процедури їх комплексного застосування повинні мати своїм базисом наступні концептуально-методичні положення:

1. Система оцінки конкурентоспроможності підприємства має включати як індивідуальні, так і інтегральні показники.

2. Склад чинників, що використовуються для оцінки конкурентоспроможності підприємства, повинен бути якнайповнішим і відображати істотні ознаки конкуренції, а також потенційні можливості підприємства і вірогідність досягнення результатів у майбутньому.

3. Індивідуальні показники конкурентоспроможності підприємства з окремих компонентів формуються за допомогою еталонного методу.

4. Необхідно виконувати принцип безперервності інформації.

На нашу думку, доцільно використовувати метод оцінювання конкурентоспроможності підприємств, який враховує недоліки перелічених методів і виступає комбінованим використанням всіх підходів.

Література:

1. Должанський І.З. Конкурентоспроможність підприємства: Навч. посібник. / Должанський І.З., Загорна Т.О. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 384 с.

2. Кобиляцький Л.С. Управління конкурентоспроможністю: навчальний посібник / Кобиляцький Л.С. - К.: Зовнішня торгівля, 2003. - 304с.

3. Фатхутдинов Р.А. Конкурентоспособность: экономика, стратегия, управление. / Фатхутдинов Р.А. - М.: ИНФРА-М, 2000.