Сорока Марія, гр. ОА-О9-А

Науковий керівник: Коновал О.А

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

 

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

На сьогоднішній день мале та середнє підприємство дає змогу в найкоротший термін здійснити структурну перебудову економіки, що в свою чергу сприяє насиченню ринка товарами та послугами і формуванню середнього класу. Проте, в сучасних умовах господарювання за нестійкої економічної, політичної ситуації, фінансової кризи діяльність малих підприємств гальмується наявністю суттєвих проблем і перешкод у даній сфері, що призводить до уповільненості та диспропорційності їх розвитку. Ось чому, для України на сьогоднішній день особливо актуальним є розробка та реалізація обґрунтованої та ефективної державної політики підтримки розвитку малого бізнесу та стимулювання такої підприємницької діяльності, що є основою економічного та соціального благополуччя держави.

Мета статті полягає у висвітлення проблем, пов’язаних з функціонуванням малого бізнесу в Україні та надати і проаналізувати статистичні данні, що допоможуть окреслити можливі перспективи їх подолання.

За останній час в Україні відбулись суттєві зрушення у розвитку малого сектора економіки. Разом з тим залишаються чинники які гальмують потенційний розвиток малого бізнесу, зокрема:

·                   обмеженість внутрішнього попиту та наявність кризи збуту на внутрішньому ринку у зв’язку з браком вільних фінансових коштів підприємств та зниженням реальних доходів населення;

·                   вкрай незначну інвестиційну активність, відсутність переливу коштів з фінансового в реальний сектор економіки;

·                   відсутність повної і вірогідної інформації про стан та кон’юнктуру ринку, низький рівень консультаційних послуг та спеціальних освітніх програм, тощо.

За даними офіційної статистики, у сфері малого підприємництва в Україні станом на 1 січня 2011 р. діяли 151,4 тис. підприємств, які забезпечували 7% ВВП. У той же час, у сусідніх з Україною Чехії, Словаччині та Угорщині, частка малих підприємств у ВВП визначалася на рівні 30--40% [3].

В Україні найбільша кількість малих підприємств працює у Києві, на другому місці - Автономна Республіка Крим. Так, станом на початок 2011 р. в українській столиці чисельність малих фірм становила 243 на 10 тис. населення. По областям України статистика була такою: найвищими показники концентрації малого бізнесу є у Київській, Дніпропетровській та Донецькій областях (72, 69, 54 підприємства на 10 тис. чоловік населення відповідно), найнижчими - у Рівненській, Чернівецькій та Волинській областях (41, 44, 45 підприємства на 10 тис. чоловік населення відповідно).

 

Рис.1 Статистика концентрації малого бізнесу в Україні за 2011 рік

Однією із необхідних умов для розвитку малого підприємництва є кредитування [3]. Внаслідок кризи в банків виникла проблема ліквідності, що спричинила зростання відсоткових ставок. Високі відсоткові ставки за кредит, обов’язкова вимога застави, вартість якої значно перевищує суму кредиту, практично унеможливлюють доступність кредитних ресурсів для тих суб’єктів малого підприємництва, які започатковують свою справу. Загалом на 2012 рік Державним бюджетом визначено 10 мільйонів гривень на кредитування малого та середнього бізнесу [2].

Позитивним зрушенням у сфері розвитку малого бізнесу стало прийняття Кабінетом міністрів України постанови щодо умов його кредитування[1]. Згідно з її положеннями, Український фонд підприємництва на конкурсній основі надає кредити малому бізнесу за умови їх повернення та сплати 1,5% облікової ставки Національного банку України на момент підписання договору. Разом з тим, украй несприятливим для малого бізнесу є новий Податковий кодекс України, позначений посиленням податкового тягаря. Малий бізнес, і без того позбавлений особливих стимулів та підтримки з боку держави, отримав вкрай обмежені можливості для здійснення економічної діяльності. Неспроможність сплачувати загальний податок, на який має бути переведений малий бізнес, призведе до його подальшого переходу «у тінь», а в окремих випадках, і до згортання діяльності.

Загалом кількість зареєстрованих суб`єктів малого підприємництва станом на 1 січня 2011 року становить 2064, з яких 1668 (80,8%) – фізичні особи-підприємці та 396 (19,2%) – юридичні особи.

Одним із головних завдань розвитку малого підприємництва є вирішення питань зайнятості населення. В сфері малого бізнесу зайнято 14% населення району працездатного віку.

Однак аналіз стану розвитку малого підприємництва свідчить про наявність проблем, що стримують розвиток даного сектору економіки та не дозволяють в повній мірі розкрити його потенціал підприємництва, серед таких слід зазначити:

·       складна процедура отримання дозволів і погоджень;

·       складність доступу до фінансово-кредитних ресурсів;

·       недостатня інформаційна та правова обізнаність суб`єктів підприємництва.

Для ефективного розвитку малого підприємництва в Україні необхідно, щоб держава приділяла першочергову увагу інтересам малого бізнесу. При цьому необхідно уникати надмірного втручання чи протекціонізму з боку уряду. Державні органи мають постійно стимулювати розвиток зазначеного сектора, за допомогою більш м’якої регламентації його діяльності, запровадження відповідних фінансових заохочень та гнучких механізмів регулювання ринку праці [4, 55].

Важливим кроком у розвитку підприємств малого бізнесу має стати стимулювання інвестицій та інновацій у цьому секторі, починаючи від податкового стимулювання та закінчуючи державними закупівлями та дослідженнями, які фінансуватимуться державою. Адже цей сектор є найбільш придатним до впровадження новаторських ідей у короткі терміни.

Література

1. Закон України «Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні».

2. Проект Закону України «Про Державний бюджет України 2012». 

3. Варналій З. Мале підприємництво : Основи теорії і практики: Монографія/ Захарій Варналій,. -3-тє вид., стереотипне. -К.: Знання, 2010. -302 с.

4.Погорелов Ю. С. Моделювання розвитку підприємства / Ю. С. Погорелов // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №10. – С.51-59.