Панчук Анна Георгіївна,

Гудима Романа Романівна

Буковинський державний фінансово-економічний університет

Проблемні  шляхи розвитку зовнішньої торгівлі в Україні

Роль України у міжнародній торгівлі обумовлена напрямами зовнішньоторговельної політики та трансформаційними процесами у геополітичному середовищі  світового господарства. Особливо важливою  є дана  тематика для України як повноправного члена СОТ, та стратегічного партнера для ЄС. Умови світогосподарського розвитку вимагають ясного й чіткого формулювання нових цілей і завдань єдиної зовнішньоторговельної політики для України.

Міжнародну торгівлю слід розглядати як важливий чинник рівня конкурентоспроможності національної економіки, критерій прогресивності структурних характеристик господарства загалом.

        У період фінансової кризи суттєво постраждала світова торгівля, причому не тільки у вартісному вимірі (у зв’язку з падінням цін), а й в обсягах – через скорочення реального ВВП, а відповідно й попиту більшості країн, передусім – розвинутих. Це позначилося також на Україні. Одним із наслідків світової фінансової кризи для України є погіршення стану її зовнішньоторговельного балансу.

Наслідки світової кризи для міжнародної торгівлі досить серйозні. В світі спостерігається надвиробництво товарів і звуження ряду найважливіших ринків. Внаслідок потрясінь банківської системи, зниження реальних доходів населення і посилення безробіття терплять банкрутство тисячі виробничих і збутових компаній, крупні і дрібні торгівельні мережі відмовляються від закупівлі дорогих і мало популярних товарів, асортимент товарів звужується. Банки обмежили кредитування торгівельних компаній на закупівлю товарів. Найсильніше постраждали від кризи не країни з розвиненою банківською системою, а ті держави, чия економіка орієнтована на експорт товарів [2].

Ключові проблеми розвитку міжнародної торгівлі для України пов'язані з диверсифікацією її геополітичних або регіональних пріоритетів, з оптимізацією структури експорту й імпорту, з гармонізацією національного законодавства відповідно до вимог і норм СОТ.

На жаль, на розвиток міжнародної торгівлі України вирішальний вплив справляє група негативних факторів, а саме:

-       низька конкурентоспроможність вітчизняних товарів та послуг;

-       нерозвиненість базових інститутів ринкової економіки;

-       недосконалість механізмів державного регулювання;

-       нерозвиненість ринкової інфраструктури щодо підтримки експортних операцій передусім ідеться про відсутність надійних і ефективних систем фінансування, страхування експорту [3].

Таким чином, негативні тенденції розвитку зовнішньої торгівлі України зумовлені передусім низькими темпами внутрішніх економічних перетворень. В умовах жорсткої конкуренції на світових ринках відставання України від промислово розвинених країн збільшується. Відповідно назріла необхідність невідкладних кроків щодо формування цілісної системи заходів державного стимулювання експорту.

Стратегічна мета полягає в реалізації у світовій економіці порівняльних і конкурентних переваг України, що об'єктивно існують у різних галузях її господарства і можуть знайти практичне втілення в діяльності українських підприємств і фірм на міжнародній арені. Важливого значення набуває також необхідність враховувати різну фактороінтенсивність українських товарів і послуг порівняно з закордонними, цінові та інші відмінності, що формують конкурентні переваги національних економік у міжнародній торгівлі.

З метою усунення негативних явищ в сфері  міжнародної торгівлі, Україні необхідне здійснення таких заходів:

- обмеження ввозу продукції чорної металургії, покращення якості металу,  домагатися міжнародних сертифікатів на свою продукцію  тощо;

- визначення пріоритетних напрямків розвитку експортної спеціалізації, переорієнтуватися на виробництво наукомісткої продукції і ресурсозберігаючих технологій у сфері верстатобудування, літакобудування, ракетно-космічної  техніки;

- відміна імпортного (ввізного мита) на такі стратегічні для України товари, як нафтопродукти, ліс, кольорові метали, целюлоза;

- виготовлення в Україні імпортозамінної продукції: зернові, кормо- і картоплезбиральні комбайни, тролейбуси, автобуси, холодильники, автомобілі, тканини та ін. Водночас, експортуючи переважно товари паливно-енергетичної групи, слід значно поліпшити обробку сировини (титану, граніту, урану, сільськогосподарської продукції);

- врахування низької конкурентоспроможності продукції в Україні, не слід поспішати з подальшою лібералізацією експортно-імпортних відносин, на яку нашу державу активно підштовхує Міжнародний валютний фонд та Світовий банк. Йти таким шляхом можна, лише зміцнюючи конкурентоспроможність товарів. Навіть у США понад 35 % товарів захищені нетарифними бар’єрами.

- важливо налагодити надійний митний контроль. Так, у розвинутих країнах світу держава бере на себе облік і всебічно контролює експорт та імпорт товарів. В Австрії, зокрема, їй відома адреса кожного постачальника, ціни  його товару, обсяг, сертифікація товарів. Цей процес супроводжується контролем податкових і банківських установ  [1, с.8].

Подальший розвиток міжнародної торгівлі залежатиме переважно від стану внутрішнього продовольчого ринку країн. Наповнення його вітчизняними товарами створює базу для розширення експорту. Особливо негативно впливають на формування продовольчого ринку макроекономічні фактори: падіння реального рівня доходів населення, інфляція, диспаритет цін на сільськогосподарську і промислову продукцію, недосконала кредитно-фінансова система.

В України для подолання економічної кризи та всіх негативних наслідків, в тому числі, зменшення частки країни в світовій торгівлі потрібно: надавати банкам державних гарантій за зарубіжними позиками в іноземній валюті; зобов'язання банків, яким була надана державна допомога, у пріоритетному порядку кредитувати стратегічні галузі економіки; комплексна допомога малому та середньому бiзнecу; підтримку експортерів промислової продукції окремих стратегічних галузей (наприклад, автомобілебудування, машинобудування, металургії, АПК тощо); створення нових робочих місць завдяки реалізації державою масштабних інфраструктурних проектів; надання додаткових повноважень відповідним органам влади для жорсткого моніторингу фінансових трансакцій; ліквідація або суттєве обмеження податкових пільг [4].

Таким чином, основним напрямком удосконалення зовнішньо торговельних зв’язків країн світу є підвищення конкурентноздатності продукції шляхом поліпшення її якості, розвиток стандартизації і сертифікації, а також вивчення і дотримання всіх правових норм міжнародного співробітництва. Дотримання цих правил буде сприяти прискорення участі України в ЄС.

Література:

  1. Андрійчук В. Проблеми платіжного балансу та зовнішньої торгівлі в умовах фінансової кризи: гіпотетичні й реальні шляхи і заходи їх вирішення / В.Андрійчук  // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2010. – №6. – С.5-9.
  2. Ашихмін Д.Б.  Економічна криза як можливість для розвитку міжнародної торгівлі [Електронний ресурс]. – Режим доступу: // http:// www.nbuv.gov.ua/ portal/ soc_gum/pips/2009_1/192.pdf

3.     Дорошенко І. Глобальна світова фінансова криза та її вплив на розвиток економіки України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: // http:/ /www.nbuv.gov.ua

  1. Карамбович І.М. Структурні зміни в зовнішній торгівлі України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www. nbuv. gov.ua/ portal/ Soc_  Gum/ Ekpr/ 2008_20/1/karamba.pdf