Науковий керівники ст. викладач Коваль Л.В.

Вінницький національний аграрний університет

Постольник Г.О.

Вінницький національний аграрний університет

 

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ЕКСПОРТНИХ ОПЕРАЦІЙ

 

Зовнішньоекономічна діяльність зумовлює якісні зміни в міжнародних відносинах. Особливого значення набуває ефективність здійснення операцій з експорту товарів, що характеризує адаптацію підприємств до умов суворої міжнародної конкуренції та є необхідною умовою їх успішного функціонування в ринковому середовищі, визначає ступінь інтегрованості у світову економіку [1].

Поняття експорту можна розглядати з декількох сторін. Так, відповідно до ст.1 ЗУ «Про ЗЕД» під експортом розуміється продаж товарів українськими суб’єктами господарської діяльності (у тому числі з оплатою в не грошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів  через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому термін «реекспорт» означає продаж іноземним суб’єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, раніше імпортованих на територію України [3].

Для податкових цілей експорт –це операції виключно з вивезенням товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту.

Саме опираючись на дані протиріччя й спостерігаються відмінності між податковим й бухгалтерським обліком подібних операцій.

Порядок ведення підприємствами бухгалтерського обліку більшою мірою залежить від умов, визначених у зовнішньоекономічних контрактах , що укладені організацією; форм розрахунків, а також умов та методів виходу вітчизняних постачальників (експортерів) на міжнародний ринок.

До основних завдань обліку експортних операцій можна віднести:

·        Формування і надання повної, достовірної інформації щодо господарських операцій, пов’язаних з експортом товарів задля прийняття ефективного управлінського рішення;

·        Визначення фінансових результатів від здійснення експортних операцій;

·        Визначення сум курсових різниць та їх вплив на фінансові результати підприємства тощо.

Зазвичай розрахунки за здійснені експортні операції відбуваються в іноземній валюті. В такому разі порядок відображення валютних операцій у бухгалтерському обліку регулюється П(С)БО 21 [2]. Відомо, що експортні операції здійснюються за однією з двох умов: відвантаження товару та отримання передоплати (див. табл. 1) [4].

Таблиця 1

Порядок відображення експортних операцій у бухгалтерському обліку

Перша подія

Пункт П(С)БО 21

Порядок визначення доходу

Курсові різниці

Відвантажен-ня товару

П.5

П(С)БО 21

Операції в іноземній валю-ті під час сервісного визна-ння відображаються у ва-люті звітності шляхом пе-рерахунку суми в інозем-ній валюті із застосуван-ням валютного курсу на дату здійснення операції (дата визнання активів, зобов'язань, власного капі-талу, доходів і витрат).

При відвантаження товару іноземному покупцю вини-кає заборгованість покупця перед підприємством. Оскі-льки така заборгованість має бути погашена грошо-вими коштами, вона є монетарною і за нею розра-ховуються курсові різниці на дату балансу та на дату погашення

Отримання передоплати (авансу)

П.6

П(С)БО 21

 Сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, надана іншим особам у рахунок платежів для при-дбання немонетарних акти-вів (запасів, основних засо-бів, нематеріальних акти-вів) і отримання робіт і послуг, при включенні до вартості цих активів (робіт, послуг) перераховується у валюту звітності із засто-суванням валютного курсу на дату сплати авансу.

При отриманні від інозем-ного покупця передоплати за товар у продавця перед таким продавцем виникає заборгованість, яку має бути погашено шляхом відванта-ження товару. Оскільки ця заборгованість погашається товаром, а не грошима, вона є немонетарною і курсові різниці а нею не розрахо-вуються.

Саме виходячи з умови першої події й ведеться бухгалтерський облік експортних операцій.

Типова кореспонденція рахунків з обліку експортних операцій відображена в табл. 2.

Таблиця 2

Типова кореспонденція рахунків з обліку експортних операцій

№ п/п

Зміст операції

Дт

Кт

1

2

3

4

Перша подія – відвантаження товару

1

Відвантажено товар покупцю-нерезиденту

362

701

2

Списано собівартість реалізованого товару

901

26

5

Сплачені митні платежі

377

311

6

Митні платежі віднесено до витрат на збут

93

377

7

Дохід від реалізації товарів списаний на фінансовий результат

701

791

8

На фінансовий результат віднесені собівартість реалізованих товарів та митні платежі

791

901, 93

9

На рахунок надійшли кошти від іноземного покупця в якості сплати за раніше відвантажені товари

312

362

10

Відображена позитивна (негативна) курсова різниця від перерахунку заборгованостей в іноземній валюті на дату її погашення

362

(945)

714

(362)

11

Списано позитивну (негативну) курсову різницю на фінансовий результат

714

(791)

791

(945)

Перша подія – отримання авансу

1

Отримана передоплата на розподільчий рахунок

314

6812

2

Валюта зачислена на поточний рахунок

312

314

3

Відображена позитивна (негативна) курсова різниця (за умови відвантаження товару в наступному звітному періоді)

314

(945)

714

(314)

4

Відвантажено товар покупцю

362

701

5

Списано собівартість реалізованого товару

901

26

6

Сплачені митні платежі

377

311

7

Митні платежі віднесено до витрат на збут

93

377

8

Дохід від реалізації списано на фінансовий результат

701

791

9

На фінансовий результат списано митні платежі та собівартість реалізованих товарів

791

901, 93

10

Здійснено взаємозалік заборгованостей

6812

362

 

Отже, дослідивши таку ділянку міжнародної торгівлі як експорт, бачимо, що дана діяльність регулюється низкою нормативних актів (митні, податкові, бухгалтерські тощо). Також підприємство повинно дотримуватись законодавчих норм тієї країни до якої експортує продукцію, товари, послуги. Що стосується саме відображення експортних операцій в обліку, то потрібно відштовхуватись від першої із подій: відвантаження продукції чи отримання передоплати. Також потрібно звернути увагу на те що при відвантаженні продукції операції в іноземній валюті відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції. А при отриманні передоплати  сума авансу перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на дату сплати авансу.

 

Література:

1.     Бабій Л. Удосконалення обліку експортних операцій // Економічний аналіз. – 2011. – № 8. – С. 392-394.

2.     Білова Н., Яновська Н. Особливості обліку експортно-імпортних операцій // Податки та бухгалтерський облік. – 2011. – № 41. – С. 23-48.

3.     Про зовнішньоекономічну діяльність: Закон України від 16.04.1991 р. № 959-ХІІ.

4.     П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів». Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 р. № 193.

5.     Циган Р.М. Особливості обліку експортних операцій вітчизняних підприємств // Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. – 2009. – № 1. – С. 282-288.