Экономические науки/3.Финансовые отношения

Гавалешко С.В.

Наук. Кер. Бігар М.І.

БДФЕУ

Кримінальна відповідальність за несплату податків, її декриміналізація та експертиза

 

Анотація: У статті розглядається теоретичні аспекти кримінальної відповідальність за несплату податків, її декриміналізація та проведення експертиза для її підтвердження.

Ключові слова: кримінальна відповідальність, декриміналізація, експертиза, ухилення від сплати податків.

Summary: The article deals with theoretical aspects of criminal liability for tax evasion, its decriminalization and the examination for her confirmation.

 

Актуальність теми. З введенням в дію Податкового кодексу України, податковий тягар на суб’єктів господарювання значно зріс, що як наслідок може привести до їх ухиляння від сплати податків, внеслись зміни і до Кримінального кодексу України, який саме регулює це питання, тому дослідження цієї теми є особливо актуальним на даний час.

Аналіз останніх наукових публікацій. Дослідженням даної теми займались Жук О.І., Проданова І.І.,  Сукач І.В.

Викладення основного матеріалу. Якщо податкові органи використовують термін  “ухилення”  як для легального,  так і нелегального зменшення або несплати податків,  то економісти пропонують законне зменшення податків називати терміном “податкове планування”, а незаконне – саме терміном “ухилення” [3].

Ухиляння від несплати і несплата податків є правопорушення у сфері оподаткування які посягають на суспільні відносини, що виникають у сфері оподаткування [4].

Основні ознаки ухилень від сплати податків: 

-      приховування виручки;

-      формальне збільшення чисельності працівників;

-      незаконне створення нових організацій;

-      ведення господарської без реєстрації суб’єкта господарської діяльності;

-      не підтверджене підвищення витрат у господарській діяльності;

-      зловживання в особистих інтересах.

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності» від 15 листопада 2011 року N 4025-VI, Кримінальним кодексом України передбачалась така відповідальність: штраф від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах[1].

Після прийняття відповідальність за несплату податків становить: штраф від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років [2], за відповідне правопорушення.

Отже, ми спостерігаємо підвищення штрафних санкцій за вчинення відповідного  правопорушення, тому можливі такі варіанти розвитку подій, а саме:

1)     злочини в даній галузі припинять своє існування (що мало ймовірно);

2)     злочини будуть ретельно приховуватись.

При другому варіанті, для підтвердження наявності правопорушення, визначити розмір збитків, визначити відповідальних осіб потрібно буде здійснити судово-бухгалтерську експертизу.

Джерела інформації які повинен використати експерт-бухгалтер при проведенні експертизи повинні обов’язково включати [5]:

-                     оригінал акта про перевірку фінансово-господарської діяльності підприємства, організації чи установи державною податковою адміністрацією з усіма додатками;

-                     письмові пояснення керівника, головного бухгалтера та інших посадових осіб щодо висновків перевірки;

-                     вилучені оригінали документів, облікових регістрів, форми фінансової та податкової звітності, що підтверджують факти порушень за сплати податків;

-                     дані про майно підприємства, наявність і рух грошових коштів на рахунках у банку;

-                     інші матеріали справи (договори, аудиторські висновки, акти ревізій, висновки інших судових експертиз тощо).

Характерною особливістю цих правопорушень, є те, що вони всі відображаються в первинних документах, облікових регістрах і звітних формах, які нерідко складені з порушенням вимог щодо організації і ведення фінансового і податкового обліків та звітності.

Висновки. Серед економічних злочинів особливе місце належить злочинам у сфері оподаткування. Тому судово-бухгалтерська експертиза у справах, пов’язаних з ухиляннями від сплати податків, є досить поширеним явищем, і основним завданням якої є захист законних інтересів держави, а це потребує значного терміну та суттєвих витрат грошових коштів.

 Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності» декриміналізувало відповідальність за несплату та ухиляння від сплати податків, ухваливши вищі штрафні санкції.

 

Список використаної літератури:

1.                 Кримінальний кодекс України

2.                 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності» від 15 листопада 2011 року N 4025-VI

3.                 Жук О.І., Проданова І.І.,  Податкове планування управлінської діяльності суб’єкта господарювання УДК 336. 221

4.                 Сукач І.В. «Правові  аспекти і криміналістична характеристика злочинів у сфері оподаткування»

5.                 Судово-бухгалтерська експертиза - Мумінова-Савіна / [Електронний ресурс] / режим доступу: http://chitalka.org