Економічні науки / 3. Фінансові відносини

Дінець Д.О.

Харківський національний економічний університет

Формування змішаного портфеля фінансових інвестицій підприємства

 

Актуальність. Одним із напрямів підвищення ефективності функціонування підприємств є удосконалення управління оборотними активами. Важливе місце в цьому процесі окрім покращення логістики, впровадження процесів нормування запасів, розробки системи роботи з покупцями та управління дебіторською заборгованістю, займає ще й управління тимчасово вільними грошовими коштами. Формування відповідної стратегії управління дозволить не тільки отримати додатковий прибуток чи зберегти вартість грошей у часі, а й хеджувати ризики операційної діяльності через інвестиції в похідні цінні папери.

Метою роботи є розробка теоретичних положень та практичних рекомендацій щодо формування змішаного портфеля фінансових інвестицій.

З огляду на обмеженість інструментів та загальну низьку ліквідність на фондовому ринку України у роботі проаналізовано акції, що входять до корзини індексу Української біржі та пайові інвестиційні сертифікати найуспішніших (за результатами 2011 року) пайових інвестиційних фондів.

Враховуючи значну невизначеність ситуації на фондовому ринку, в процесі дослідження визначено за доцільне сформувати змішаний портфель фінансових інструментів. За результатами аналізу цінних паперів, що знаходяться в обігу на вітчизняному фінансовому ринку на основі портфельної теорії Марковіца [1] сформовано 2 портфелі активів: агресивний портфель акцій та консервативний портфель інвестиційних сертифікатів фондів грошового ринку, що представлені на рис.1. Очікувана дохідність портфеля акцій, представленого на рис.1 складає 1,25%±6,2% за тиждень, тоді як дохідність консервативного портфеля складає 0,25%±0,49%.

 

Рис. 1. Структура сформованих інвестиційних портфелів

 

Для прийняття рішення щодо розподілу інвестицій використано теорію матричних ігр. У табл. 1 представлено матрицю, рядки якої відображають співвідношення інвестицій у агресивний та консервативний портфелі, тобто множину стратегій. Стовбці матриці відображають ймовірний стан ринку акцій: зростання, що характеризується оптимістичною дохідністю акцій; спад – песимістичний рівень дохідності та незмінна ситуація.

Таблиця 1

Вибір стратегії інвестування

 

Сценарії

min

Зростання

Незмінний

Спад

7,45%

1,25%

-4,95%

Стратегія

Агресивна

3:1

5,65%

1%

-2,65%

-2,65%

Помірна

1:1

3,85%

0,75%

-2,35%

-2,35%

Консервативна

1:3

2,05%

0,5%

-2,1%

-2,1%

max

-2,1%

 

У табл. 1 розглянуто 3 стратегії інвестування коштів. Агресивна стратегія передбачає інвестування 75% коштів в агресивний портфель акцій. Консервативна стратегія передбачає інвестування 75% коштів у портфель грошового ринку. Помірна стратегія передбачає інвестування коштів 50%:50%. У зв’язку з низьким ризиком інвестування в портфель грошового ринку, його дохідність була зафіксована на середньому рівні.

Для вибору стратегії застосовано мінімаксний критерій, тобто обрано найкращу стратегію, що забезпечує найменші можливі втрати. В результаті запропоновано 75% коштів інвестувати в портфель грошового ринку та 25% в портфель акцій. Очікувана дохідність цього змішаного портфеля складає 0,5%, а ризик – 2,1 п.п.

З метою аналізу адекватності моделі і можливості її практичного використання в умовах національного фондового ринку проведено апробацію моделі на даних котирувань УБ за період з 28.08.11 до 20.01.12 [3]. На даному етапі ринок був досить волатильним та характеризувався насамперед спадною тенденцією, через що дохідність портфелів багатьох ІСІ знизилася. Як відомо, облігаційна складова портфеля при спадах ринку є досить високодоходною в Україні, оскільки це чи не єдиний (не враховуючи РЕПО) метод інвестування, що має динаміку доходності протилежну індексу.

Визначено дохідність кожного окремого портфеля за 21 тиждень та загальна дохідність змодельованого фонду підприємства. Для співставлення результатів та оцінки сформованого портфеля обрано дохідність середньо-ринкового портфеля, який представлений індексом УБ. Протягом всього періоду функціонування портфель демонстрував доходність вищу за доходність УБ. Коливання дохідності сформованого портфеля, як і очікувалося, були нижчими ніж коливання індексу. В цілому сформований портфель за період демонстрував дохідність у межах від (–2,4%) до 3,5%, проте індекс за цей же період коливався від –7,5% до 14,7%.З цього можна зробити висновок, що портфель сформований за даною методикою ефективно працює на трендовому ринку з чіткою динамікою  в довгостроковому періоді, а розподіл в бік консервативного підходу покращує результати на спадному ринку.

Динаміку доходності портфеля у порівнянні з доходністю УБ зображено на рис.2, кожна точка якого характеризує дохідність відповідного портфеля за тиждень. Як видно, дохідність індексу лише 4 тижні із 21 була вища за дохідність змодельованого портфеля. Така ситуація супроводжувалася значними коливаннями на ринку.

 

Рис. 2. Динаміка дохідності ринкового портфеля та сформованого портфеля фінансових інструментів

 

Розраховано загальну дохідність портфеля за період за формулою 1.

 ,                                        (1)

де      Riдоходність портфеля за період;

Rзагальна дохідність портфеля.

Відповідно до формули 1 дохідність портфеля з 26.08.2011 року до 13.01.2012 року склала (–3,8%). Доходність УБ за відповідний період склала –14,2%. Збитки портфеля на спадному ринку в 2 рази менші за збитки за середньоринковим портфелем.

Для більш детального аналізу проведено порівняння доходності сформованого портфеля з доходністю портфелів пайових інвестиційних фондів, що функціонують на українському ринку фінансових послуг. Доходність вказаних фінансових установ проілюстрована на рис.2 [2]. Так,  найбільшу дохідність за тестовий період продемонстрував Фонд заощаджень компанії Універ та Фонд Грошовий ринок Райфайзен банку Аваль. Змішані фонди та фонди облігацій продемонстрували дохідність від –1% і нижче. Середня дохідність українських ПІФ склала 0,4%.

Рис. 2. Дохідність кращих інвестиційних фондів за тестовий період

 

За результатами проведеного тестування здійснено наступні висновки:

1)                дохідність портфеля акцій нижча за дохідність УБ;

2)                дохідність змішаного портфеля вища за дохідність УБ та більшості ПІФ ;

3)                дохідність портфеля з початку року менше 0;

4)                модель адекватно функціонує на спадному ринку;

5)                інвестиційний портфель відповідає вимогам заданого інвестиційного інвестора;

6)                модель не протестована на трендовому висхідному ринку за характеристиками доходності та адекватності формування.

Література:

1.                  Шарп У. Инвестиции / У. Шарп, Г. Александер, Дж. Бейли; [пер. с англ.]. – М: Инфра-М, 2001.– 1028с.

2.                  Офіційний сайт Української асоціації інвестиційного бізнесу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.uaib.com.ua.

3.                 Офіційний сайт Української біржі [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.uх.ua.