к.е.н. Мироненко М.Ю.,    Глухова Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Інвестиційні процеси на Вінниччині

Проблема підвищення ефективності суспільного виробництва нерозривно пов’язана з інвестиційним та інноваційним розвитком економіки країни та її регіонів. Саме ці дві ланки обумовлюють розвиток виробничих, економічних, науково-технічних, організаційних, управлінських змін на новій якісній основі. Наслідком активізації інноваційної та інвестиційної діяльності є також забезпечення стабілізації в основних галузях економіки на основі інтенсифікації, створення експортоорієнтованих, а також стимулювання високо технологічних виробництв.

Інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток або досягається соціальний ефект. Такими цінностями можуть бути: кошти, цільові банківські вклади, паї, акції та інші цінні папери; рухоме та нерухоме майно (будинки, споруди, устаткування та інші матеріальні цінності); майнові права, що випливають з авторського права, досвід та інші інтелектуальні цінності; сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, оформлених у вигляді технічної документації; права користування землею, водою, ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права та інш.

Інвестиції формують виробничий потенціал на новій науково- технічний базі та зумовлюють конкурентні позиції на світових ринках, є основою для розвитку підприємства, окремих галузей та економіки в цілому.

За даними інвестиційного рейтингу регіонів, Вінницька область займає середню позицію за такими групами даних як економічний розвиток, ринкова інфраструктура, фінансовий сектор, людські ресурси, підприємництво та міська влада. Рішення проблеми інвестиційної привабливості є досить актуальним та потребує використання нових підходів та методів.

Активізація інвестиційного процесу є головною складовою економічних вимог, які покликані визначити реальні зрушення в структурі економіки країни, прискорити перехід економіки на якісно новий рівень індустріального розвитку й інтенсивний тип відтворення, підвищити якість вітчизняної продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку. Створення надійної і керованої системи залучення інвестиційних ресурсів забезпечить економічне зростання, що є однією з ключових проблем сучасного етапу економічного розвитку України. Активізація інвестиційного процесу є одним із найбільш діючих механізмів соціально – економічних перетворень.

Що стосується активізації інвестиційної діяльності у Вінницькій області, то потрібно відмітити, що з початку поточного року у розвиток економіки області залучено 4 млрд. 63 млн. грн. капітальних інвестицій. За 9 місяців 2011 року обсяг освоєних інвестицій в основний капітал збільшився майже вдвічі порівняно з відповідним періодом минулого року. Збільшення притоку інвестицій говорить про зростання довіри бізнесу до Вінницької  області, що має важливе значення, адже це означає  створення нових робочих місць  та  нового  виробництва.

За даними Вінницького регіонального центру з інвестицій та розвитку внутрішні інвестори в поточному році вклали в економіку Вінниччини коштів в 29 разів більше, ніж іноземні інвестори. Приросту інвестицій досягнуто у 19 районах області та у всіх містах обласного значення, окрім м. Козятин. У Вінниці та Ладижині спостерігаються найвищі показники приросту інвестицій – у 43 рази. Також у напрямку пожвавлення інвестиційної діяльності спрацювали Крижопільський, Літинський, Липовецький та Томашпільський райони.

Нові інвестиції були задіяні в основному на оновлення виробничих фондів, модернізацію технологічних ліній та будівництво нових об’єктів у сфері зберігання зерна та плодоовочевої продукції.

Але разом з тим, відбулося і зниження темпів освоєння інвестицій в основний капітал в окремих територіях. Зокрема, що такого зниження допущено у м. Козятин, Гайсинському районі, Жмеринському, Козятинському, Оратівському, Погребищенському, Теплицькому, Тростянецькому районах.

За 9 місяців 2011 р. зросли обсяги прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку Вінниччини. За цей час вкладено 17, 6 млн. дол. США. Найактивнішими інвесторами виступили компанії з Австрії, Кіпру, Польщі, Франції та Лівану. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, спрямованих в економіку області з початку інвестування складає 222,7 млн. дол. США, що на 8,4% більше ніж було на початок поточного року.

Основною формою залучення капіталу були грошові внески, частка яких склала 99,5% вкладеного обсягу. Крім того, капітал нерезидентів в області зріс за рахунок внесків у вигляді рухомого і нерухомого майна. Слід відмітити, що найбільші обсяги приросту іноземного капіталу за січень–вересень 2011р. досягнуто на підприємствах м.Вінниці близько 11,3 млн.дол..

Приріст іноземного акціонерного капіталу січні–вересні 2011р. спостерігався на підприємствах, що виробляють харчові продукти, напої та тютюнові вироби – на 10,9 млн.дол.,добувної – на 2,8 млн.дол., сільського господарства – на 1,9 млн.дол.,  підприємств, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надають послуги підприємцям  – на 0,8 млн.дол., хімічної та нафтохімічної – на 0,5 млн.дол.

За обсягами іноземних інвестицій Вінницька область посідає 19-те місце, а за темпом зростання - 12-те місце серед  27-ми регіонів України.

Інвестиції надійшли до Вінницької області  із 48 країн світу. Переважна більшість інвестицій (77,8% від загального обсягу) надійшла з країн Європейського Союзу – 173,3 млн.дол., з країн СНД внесено 13,9 млн.дол. (6,2%), з інших країн світу – 35,5 млн.дол. (16,0%).

На підприємствах промисловості зосереджено 120,5 млн.дол. (54,1%) загального обсягу прямих інвестицій в область, у т.ч. переробної –93,3 млн.дол. та добувної – 26,4 млн.дол. Серед галузей переробної промисловості у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів унесено майже 60,0 млн.дол. прямих інвестицій, хімічну та нафтохімічну – 27,4 млн.дол. Більше половини (50,4%) іноземного капіталу зосереджено у м.Вінниці – 112,2 млн.дол. Також значні обсяги іноземних інвестицій зосереджено у Козятинському районі – 27,0 млн.дол. (12,1%) та Немирівському – 14,6 млн.дол. (6,5%). Серед інших регіонів області провідні місця за обсягами іноземних інвестицій утримують міста: Ладижин, Козятин та райони: Вінницький, Барський, Тиврівський.

Основними підприємствами Вінницької області, які є успішним прикладом інвестування та інвестицій, які працюють є:

-                     ВАТ "Літинський молочний завод" ТМ "Білозгар". Підприємство, яке є одним з лідерів по виготовленню молочної продукції в Україні. Завод динамічно розвивається, постійно нарощує обсяги виробництва та виводить на ринок нові види продукції.

-                     Компанія "Nemiroff" - лідер українського горілчаного ринку. За обсягами виробництва в 2004 році компанія утримує позиції лідера, випередивши усіх інших виробників міцних алкогольних напоїв. На сьогодні "Nemiroff" набув статусу міжнародної торгової марки: її продукція постачається в понад 40 країн світу, а в Росії, Латвії та Вірменії за обсягами імпорту "Nemiroff" випередив усі інші марки, в тому числі і всесвітньо відомих виробників.

-                     ТОВ "Тульчинський маслосирзавод" ТМ "Тульчинка".  Підприємством в 2006 році вироблено 34,248 тис. тонн масла, 2359,6 тонн сиру, 200,7 тонн казеїну на суму 274,4 млн. грн., або 62,1% від загальних обсягів району. Підприємство домінує не тільки у виробництві, але й у залученні інвестицій ( за 9 місяців поточного року інвестовано 3 млн. 964 тис. грн. власних коштів в т.ч. в основний капітал 3 млн. 756 тис. грн. ), створені нових робочих місць.

-                     ТОВ "Барлінек Україна" є підприємством з іноземними інвестиціями (Польща).  Група "Barlinek" є одним з найбільших в Польщі та одним з п'яти провідних у світі виробників дерев'яних підлог. Основним продуктом компанії є трьохпластинчата барлінецька дошка, яка реалізується в 30 країнах світу на трьох континентах. ТОВ "Барлінек Україна" в деревообробну галузь України інвестувало 13 мільйонів гривень.

-                     ВАТ "Вінницька кондитерська фабрика" - торгівельна марка "Roshen" займається випуском цукерок, шоколаду, тортів. Інвестиції концерну "Укрпромінвест" та іноземні інвестиції становлять майже 40 млн. дол. США.

-                     ТОВ "Аграна Фрут Україна" створено 26.05.2000 р. Австрійським акціонерним товариством "Штайреробст" та Українською фірмою "Адоніс ВВТ". Підприємство в першу чергу орієнтовано на внутрішній ринок, тобто метою діяльності є співпраця з національним виробником сільгосппродукції, а також є виробником високоякісної кінцевої продукції.

-                     ТОВ "Імунолог". Головний напрямок діяльності підприємства є створення і реалізація алергенів – препаратів для діагностики і лікування алергічних захворювань. З 1994 року підприємство після певного періоду лабораторних та експериментальних досліджень вивело на ринок України перші вітчизняні алергени. Деякі форми алергенів, що випускає підприємство, не мають прямих аналогів у світі. Якщо близько 90% фармакологічних препаратів, що випускаються в Україні, є генеричними (тобто, відтвореними за закордонними технологіями), то всі препарати алергенів, що випускаються ТОВ "Імунолог", – інноваційні, вітчизняні.

-                     ТОВ "Люстдорф" завдяки цілеспрямованій стратегії і технічному вдосконаленню виробничих потужностей стало одним із лідерів у молочній галузі нашої держави. Ця фірма впевнено очолює рейтинг основних вітчизняних виробників та постачальників молока тривалого зберігання. Вона має свої представництва майже в усіх обласних центрах України і дочірні підприємства з реалізації продукції у Києві та Одесі. Компанія є виробником широкого асортименту продуктів, що випускаються під торговими марками "На здоровье" і "Селянське".

Можна сказати, що інвестиційно-підприємницький клімат України та її регіонів є складним. Розвиток економіки Вінницької області, модернізація основних її галузей залежить від приходу стратегічного інвестора в область, який готовий вкладати кошти в різні проекти. Головну роль у процесі підвищення інвестиційної привабливості має відігравати держава, яка володіє для цього необхідними коштами бюджету та позабюджетних фондів і здатна в масштабах всієї країни визначити перспективні напрямки та об’єкти інвестування. Міська та обласна влада повинна сприяти бізнесу на всіх етапах створення нового виробництва. Голова обласної державної адміністрації  Вінницької області Микола Джига наголосив, що: «Робота з залучення інвестицій повинна бути на контролі кожного керівника району, в кожному районі повинні підтримуватися точки росту економіки, реалізовуватися нові високотехнологічні інвестиційні проекти, якщо такої динаміки ми не бачимо, значить влада на місцях працює недостатньо. Необхідно створювати комфортні і прозорі умови для інвестора».

Список використаної літератури:

1.      Матусяк С.В. Інвестиційна привабливість міських територій в умовах ринкових відносин // Ринки товарів та послуг України в умовах економічного зростання: збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції 11 вересня 2008р. – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2008. – с. 97 – 107.

2.      Шість стратегічних проектів для розвитку Вінниці / Вінницька газета. – 2010. – 23 лютого. С. 4.

3.      Шовстань С.О. Джерела та напрямки залучення інвестицій в економіку України/ С.О. Шовстань// Економіка і держава. – 2009.  -  №9. – с. 89-91.

4.      Гуткевич С.О. Інвестування: пріоритети та ефективність/ С.О.            Гуткевич// Актуальні проблеми економіки. – 2002. - №6. – с. 20- 23.

5.      Інвестиції в основний капітал за джерелами фінансування (за січень–вересень 2011 року) / Головне управління статистики Вінницької області. - 2011. - С. 27 -36.