Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

 

Чувуріна К.В.

Харківська національна академія міського господарства, Україна

Тенденції розвитку готельного господарства в умовах глобалізації

Готельне господарство є невід’ємною частиною індустрії туризму. Воно являє собою тисячі підприємств по всьому світу, об’єднаних спільною метою: забезпечити туристів необхідними та бажаними послугами. В цих умовах, гостро постає проблема пошуку і створення нових шляхів розвитку, постійного оновлення власної політики з урахуванням динамічного розвитку ринку готельних і туристських послуг.

Вирішення цих питань розглядаються у працях таких авторів, як          В.Данильчук, Т. Дворова, І. Куроченко, В. Федорченко, В. Цибух. Окремі аспекти розглянуто вітчизняними та зарубіжними авторами: Азар В.А., Браймер Р.А., Дурович О.П., Кабушкін М.І., Карсекін В.І., Квартальнов В.О., Кузнєцова Н.М., Папірян Г.А., Ткаченко Т.І., Уокер Д., Зорин І.В., Чуднов-ський О.Д.,. Джанджугазова Є.А, Пуцентейло П.Р. та ін.

Актуальність дослідження зумовлена тим, що стрімкий розвиток туризму, якісні зміни в туристському попиті та пропозиції визначають появу нових тенденцій в індустрії гостинності, відповідно до яких відбувається подальший розвиток підприємств готельного господарства.

За основну мету статті автор ставить визначення тенденцій розвитку готельного господарства в сучасних умовах.

В наш час в світі склалася потужна система засобів розміщення та обслуговування гостей, яка сформувала матеріально-технічну основу індустрії туризму – готельне господарство. У широкому розумінні під готельним господарством слід розуміти індустрію гостинності, що передбачає проживання, харчування  та інші додаткові послуги, надавані готельними підприємствами. У вузькому розумінні слова готельне господарство − це лише проживання [1, с.14]. Відповідно до поставленої мети, автор вважає доцільним розглядати готельне господарство в контексті індустрії гостинності, яка сьогодні являє собою галузь зі зростаючим рівнем спеціалізації, наростанням процесів концентрації виробництва та переходом на нові технології.

До основних тенденцій у сфері розвитку готельної індустрії сучасні автори та вчені відносять наступні (табл1).

Таблиця 1

Основні тенденції у сфері розвитку готельної індустрії

Автор

Тенденції розвитку

Є.А.Джанджугазова

[2]

- поширення сфери інтересів готельного бізнесу на продукти і послуги, раніше надані підприємствами інших галузей (наприклад, організації харчування);

- зростаюча демократизація готельної індустрії, яка в значній мірі сприяє підвищенню доступності готельних послуг для масового споживача;

- посилення спеціалізації готельного бізнесу, що дозволяє чіткіше орієнтуватися на певні сегменти споживачів з урахуванням різних ознак;

- будівництво готелів в екологічно чистих регіонах, формування «зелених» поверхів і номерів у звичайних міських готелях;

- глобалізація і концентрація готельного бізнесу;

- глибока персоніфікація обслуговування і повна концентрація на запитах і потребах клієнтів;

- широке впровадження нових засобів комунікації та інформаційних технологій;

- впровадження нових технологій у ділову стратегію готельних підприємств,

 

 

 

Продовження табл.1

В.Б. Сапрунова

[3]

- жорстокість конкурентної боротьби в умовах ринку покупців, аж до повного витіснення конкурента з ринку;

- посилення позицій на ринку міжнародних готельних концернів та об'єднань;

- зміна цілей інвестиційної експансії міжнародних готельних концернів: перенесення центру ваги на інвестиції саме в середні та малі готелі. Готельні концерни переходять від експансії у верхніх шарах ринку (люкс - послуг) до нижніх сегментах (готелі 2-3 категорії);

- нова політика "торгової марки" готельних об'єднань (простота і функціональність обстановки готельних номерів, територіальна експансія);

- витіснення з ринку малих і середніх підприємств готельного господарства;

П.Р. Пуцентейло

[4]

- поглиблення спеціалізації готельних і ресторанних закладів;

- утворення міжнародних готельних і ресторанних ланцюгів;

- розвиток мережі малих підприємств;

- впровадження в індустрію гостинності комп’ютерних технологій;

А.Д. Чудновський

[5]

- розширення діяльності з стандартизації та сертифікації;

- впровадження сучасних інформаційних технологій, в тому числі глобальних комп’ютерних систем бронювання;

- концентрація та інтеграція капіталу підприємств;

- перехід від цінової конкуренції до конкуренції в області якості й оптимального співвідношення якості та ціни;

- інтеграційні процеси в сфері готельного господарства;

 

Таким чином, перераховані вище основні сучасні тенденції розвитку індустрії гостинності спрямовані в кінцевому підсумку на рішення основних завдань:

- пошук власних конкурентних переваг;

- створення стабільної клієнтури через уміння знайти свого клієнта;

- пошук і створення нових шляхів розвитку, постійне оновлення власної політики з урахуванням динамічного розвитку ринку готельних і туристських послуг.[2]

Формування цих тенденцій відбувається під впливом загальних вимог процесів глобалізації та інтеграції. Відповідно до чого, визначальними напрямками розвитку є:

- формування готельних ланцюгів, асоціацій, союзів. Такий підхід дозволяє готельним підприємствам перегрупуватися й залучити додаткові ресурси для розвитку свого бізнесу. Готельні підприємства концентруються через створення союзів або асоціацій, що не порушують їхню юридичну та господарську самостійність, але дозволяють проводити спільні маркетингові програми, вести дослідницьку діяльність, формувати єдину систему підготовки і перепідготовки кадрів.

- широке використання мережі Інтернет з метою просування готельних продуктів і послуг. Нові технології зменшують витрати і забезпечують споживачам підвищений комфорт. Ці технології розширюють можливості із залучення нових клієнтів і дозволяють розширити займані компаніями сегменти ринку. Наприклад, застосування нових систем бронювання дає незаперечні конкурентні переваги[4].

- забезпечення готелів сучасними інформаційними технологіями для проведення глибокої та системної економічної діагностики. Результати діагностики дають можливість здійснити повний самоаналіз і аналіз конкурентів в області застосовуваних цінових і маркетингових стратегій, проаналізувати ступінь активності на ринку, виявити прибутковість розроблювальних сегментів, скоординувати попит і пропозицію готельних послуг. Все це сприяє вирішенню проблем завантаження готельних підприємств [2].

Отже, загальна глобалізаційна тенденції реалізується в готельному господарстві, перш за все, в нових формах партнерства між підприємствами. Саме спільна робота має вирішальне значення, оскільки жоден виробник послуг не може одноосібно приймати туристів і забезпечувати комплексний розвиток. Дія об’єднувальної тенденції, як правило, реалізується через злиття і придбання, які є найбільш популярним методом, що використовується готельними підприємствами для зміцнення свого становища на глобальному ринку, відзначається збільшення кількості договорів франшизи та зовнішніх інвестицій [6]

Об’єднання капіталу готельного бізнесу відрізняється від аналогічних процесів в сфері товарних ринків тим, що тут кожна з компаній не претендує на повну диверсифікацію. Глобалізація знаходить свій вираз у тому, що компанії прагнуть досягти певної критичної маси: зміцнити свою торгову марку на новому ринку, приєднати інші готелі до своєї торгової марки.

Процес глобалізації готельних послуг веде до серйозного збільшення обсягів інформації, яку необхідно збирати, оновлювати, структурувати. При цьому визначне значення має широке використання мережі Інтернет, яку в свою чергу, можна розглядати і як дистрибутивний канал, і як додатковий інформаційний ресурс дистрибутивної системи. Найбільшим досягненням Інтернет є можливість надати глобальний доступ до готельних послуг з набагато меншими витратами в порівнянні з традиційними системами дистрибуції.

Таким чином формується своєрідний глобальний простір готельного господарства.

Література:

1. Нечаюк Л.І. Готельно-ресторанний бізнес. Менеджмент: навч.посіб. / Л.І.Нечаюк, Н.О. Телеш. – К.:Центр навч. л-ри, 2003. – 348с.

2. Джанджугазова Е.А. Маркетинг в индустрии гостеприимства: учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений. / Е.А. Джанджугазова. — М.: издательский центр «Академия», 2003. — 224с.

3. Сапрунова В.Б. Туризм: эволюция, культура, маркетинг / В.Б. Сапру-нова. – М.: Ось-89, 1997. − 291с.

4. Пуцентайло П.Р. Економіка і організація туристично-готельного підприємництва: навч. посіб. / П.Р. Пуцентайло. – К.: Центр навч л-ри, 2007. – 344 с. 

5. Чудновский А.Д. Туризм и гостиничное хазяйство: учебник / А.Д. Чуд-новский. – 2-е узд. – М.: «ЮРКНИГА», 2005. – 448 с.

6. Туризм в епоху альянсов, слинний и приобретений. – ВТО. – 2002. – С.1.