Економічні науки / 6. Менеджмент і маркетинг

 

Габа М.І.

здобувач кафедри менеджменту

Національний Університет Харчових технологій

м. Київ

 

Туризм – як один з напрямків розв’язання соціальних проблем

 

У статті розглянуто такий напрямок розв’язання соцільних проблем: створення можливостей студентам, випускникам вищої школи, які здобули освіту в галузі туризму – спеціальних умов здійснення підприємницької діяльності

Постановка проблеми. Розв’язання соціальних проблем в Україні може здійснюватися за рахунок різних механізмів та напрямків. До одного з таких напрямків розвитку соціальних проблем варто віднести туризм. Цей напрямок стосується створення оптимально сприятливих умов ведення підприємницької діяльності молоддю, випускниками вищої школи. Саме деякі з цих умов і є предметом дослідження даної статті.

Аналіз останніх досліджень та публікацій по даній темі. Питання розв’язання соціальних проблем за допомогою такого напрямку як туризм присвячено наукові розробки вітчизняних та закордонних вчених: В.Г. Воронкової, В.С. Пазенок, В.А. Смолій, В.Ф. Кифяка, В.Г.Явкіна, В.П.Руденко, О.Д. Король та інші.

Цілі статті. Дослідити напрямки розв’язання соціальних проблем та запропонувати практичні заходи по їх розв’язанню.

Виклад основного матеріалу. Досліджуючи питання якомога швидкого подолання наслідків економічної кризи для розв’язання в Україні є ряд проблем. До однієї з таких проблем варто віднести і соціальні проблеми.

Проблема – складне питання або комплекс споріднених питань, розв’язання яких має важливе практичне значення або теоретичне значення, але цьому розв’язанню перешкоджає відсутність загальноприйнятих методів.

Саме тому соціальна політика, яку сьогодні декларує уряд, ставить за мету розробити комплекс соціально – економічних заходів держави, підприємств, які послабили б нерівність між людьми, захистили їхнє майно, інтереси тощо. До одного з напрямків, який державою планується розвивати більш глибше та ширше є розвиток туризму.

Соціальна політика – комплекс соціально-економічних заходів держави, підприємств, організацій, спрямованих на послаблення нерівності в розподілі доходів та майна, на захист населення від безробіття, підвищення цін, знецінення трудових заощаджень та інші.

До основних напрямків розв’язання соціальних проблем варто віднести і туризм.

Туризм – тимчасові виїзди (подорожі) громадян України, іноземних громадян і осіб без громадянства з постійного місця проживання з оздоровчою, пізнавальною, професійно – діловою, спортивною, релігійною та іншою метою без заняття оплачуваною діяльністю в країні (місці) тимчасового перебування.

Слід зазначити, що туризм, це не лише чинник розвитку суспільства, а потужна галузь національної економіки та сфера придбання нового світогляду нових знань, підвищення інтелектуального рівня людей та зростання їх індивідуального інтелектуального капіталу.

Нами досліджено, що до соціальних проблем відносяться проблеми зі зростання рівня безробіття, в тому числі фрикційного безробіття; проблеми з невідповідним рівнем заробітної плати; проблеми з пошуку роботи; проблеми щодо підвищення професійно – кваліфікаційного рівня та інші. Саме тому, важливим напрямком соціальної політики держави щодо працездатного населення могло би бути надання більших можливостей бажаючим здійснювати туристичну діяльність та надавати туристичні послуги.

Беручи до уваги той факт, що рівень безробіття серед молоді, випускників вищої школи, в тому числі випускників, які здобули вищу освіту в галузі туризму є високим варто оптимізувати умови надання дозволів на підприємницьку діяльність в галузі туризму саме цій соціальній категорії.

Аби зняти з держави основний тягар соціальних виплат та не порушувати ст.25 Декларації прав людини варто запровадити таке:

-         у законодавчому порядку встановити особливі умови на здійснення підприємницької діяльності в галузі туризму випускників вищої за даним напрямом освіти та видачі дозвільних документів на таку діяльність;

-         передбачити у даних умовах нижчі ставки на кредити банків, якщо така підприємницька діяльність здійснюється у гірських та віддалених районах територіальних утворень та вперше;

-          передбачити у даних умовах понижені відсоткові ставки на оподаткування такої діяльності, впроваджувати «податкові канікули» на першопочатковому етапі;

-         передбачити організаційну допопмогу у вирішенні проблем при створенні власних підприємств зазначеною вище категорією підприємців;

-         створити асоціацію молодих підприємців, випускників вищої школи, які здобули освіту в галузі туризму з метою направляти, координувати та допомагати здійснювати підприємницьку діяльність.

Такий підхід до розв’язання соціальних проблем, а особливо у Західному регіоні України, де є надлишок робочої сили, дасть можливість створити додаткові робочі місця, зокрема у Карпатському регіоні. Саме Карпатський регіон розглядається державою, як найперспективніший регіон розвитку туризму в Україні.

Нами досліджено, що поєднання запропонованих напрямків розв’язання соціальних проблем з ціленаправленою політикою держави щодо удосконалення розвитку інфраструктури дасть позитивний очікуваний результат.

До ряду завдань, які необхідно вирішити на рівні держави варто віднести такі: правове регулювання підприємницької діяльності випускників вищої школи в галузі туризму; умови грошово-кредитної та податкової політики; умови видачі дозволів, ліцензій тощо; визначення переліку туристичних послуг за якими можливо здійснювати таку діяльність тощо.

Впровадження у практичну діяльність зазначених вище напрямків розв’язання соціальних проблем дасть можливість покращити якість життя молодих випускників вищої школи та підвищити рівень життя, покращити їхній фінансово - економічний стан, уникнути залежності від шкідливих звичок, від комп’ютерної залежності, зміцнити власне соціальне самопочуття.

Висновки.

1.                     Туризм варто розглядати як один з напрямків розв’язання соціальних проблем.

2.                     Соціальна політика держави буде більш успішною, якщо будуть створені оптимально сприятливі умови для ведення туристичного бізнесу випускникам вищої школи в галузі туризму.

Список використаних джерел:

1.         Економічна енциклопедія [Текст] : У трьох томах. Т.3 / Редкол.:...С.В. Мочерний та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 952 с.

ISBN 966 -580-145-7 (Т.3).

2.         Пазенок, В. С. Філософія туризму [Текст] : навч.посібник / В.С. Пазенок, В.К. Федорченко. – К.: Кондор, 2004. – 268 с. ISBN 966-7982-86-6

3.           Смолій, В. А. Енциклопедичний словник-довідник з туризму [Текст] / В.А. Смолій, В.К. Федорченко, В.І. Цибух. – К.: Видавничий дім «Слово», 2006. – 372с. ISBN 966-8407-55-5