Мельник Вікторія Володимирівна,

студентка 4 курсу юридичного факультету, групи ПБ-46

Національного університету державної податкової служби України

Науковий керівник: Кузьменко Оксана Олександрівна,

к.ю.н, доцент

 

ПРОБЛЕМИ МИТНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ В УМОВАХ СЬОГОДЕННЯ

 

Сучасний етап розвитку нашої держави характеризується постійним зростанням обсягів та розширенням масштабів міжнародної торгівлі, ускладненням динамізму торговельних процесів,посиленням вимог міжнародних організацій щодо забезпечення вільного доступу іноземних товарів на внутрішні ринки та зниженням національних торговельних бар’єрів. Відбувається поглиблення інтеграції міжнародних вимог у національну практику митного регулювання України.

За цих умов надзвичайно зростає роль держави у регулюванні зазначених процесів у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Загострюється потреба підвищення ефективності національної митної політики в сфері реагування на зовнішні загрози та швидкої протидії можливим негативним наслідкам таких загроз у напрямку посилення забезпечення економічних інтересів держави й максимального врахування в національній митній системі міжнародних правил та вимог. [2, с.13] Держава в особі уповноважених органів повинна здійснювати це регулювання, ураховуючи питання, пов’язані зі стимулюванням розвитку і структурної перебудови національної економіки та її захистом. Одним з основних важелів, який використовується для регулювання зовнішньої торгівлі та захисту національних інтересів у цій сфері, є митна політика держави.

Дослідження проблем становлення митної політики для України має особливу актуальність, адже трансформаційні процеси ускладнюються структурною незавершеністю економіки, руйнівним впливом суперечливих тенденцій формування глобальної системи та макрорегіональних інтеграційних об’єднань, нестабільністю законодавства і політики.

Питання митної політики України досліджували вчені А. А. Дубініна, Ю. М. Дьомкін, І. Г. Бережняк, П. В. Дзюбенко, О. Б. Єгоров, С. В. Сорокіна, С. І. Пирожков та інші науковці, які, зокрема, з’ясовували поняття, мету, механізм формування митної політики . Однак, останнім часом, у зв’язку з політичними та економічними змінами, актуалізується значимість подальших досліджень митної політики України.

Відповідно до ст. 2 МК України митна політика - це система принципів та напрямків діяльності держави у сфері забезпечення своїх економічних інтересів та безпеки за допомогою митно-тарифних та нетарифних заходів регулювання зовнішньої торгівлі. [1]

Кінцева мета митної політики, як це випливає із її визначення, має дещо меркантильний характер й полягає у забезпеченні залучення додаткових коштів для формування бюджету. В той же час наявне і інше розуміння її сутності -  це сприяння економічному обігу та обміну між державами, забезпечення свободи пересування особистості та міжнародних контактів. Тому обмежувати митну політику лише фіскальними інтересами держави було б непередбачливо.

Проблеми сучасної митної політики визначають стратегію розвитку митної діяльності як сьогодення, так і майбутнього. Це пов’язано з цілим комплексом факторів об’єктивного та суб’єктивного характеру. Так, формування й реалізація митної політики держави об’єктивно спричинені закономірностями і тенденціями розвитку міжнародних зв’язків та відносин, з одного боку, умовами, закономірностями і тенденціями соціально-економічного розвитку світової спільноти - з другого. Разом з тим, існування суб’єктивних факторів може суттєво вплинути на хід та результат цього процесу. До таких суб’єктивних факторів, перш за все, можемо зараховувати політику конкретної держави в конкретний історичний період її існування та фактори, пов’язані з діяльністю національних митних органів. Для України такі фактори, на думку науковців, спричиняються умовами переходу держави до ринкових відносин. [3, с.46]

На нашу думку, на сучасному етапі існує ряд потенційних загроз заподіяння шкоди національним інтересам України у сфері реалізації митної політики. Наприклад, «відкритість» національної митної території для міжнародної торгівлі може завдавати економічні збитки для держави у вигляді недонадходжень до бюджету внаслідок викривлення митної вартості товарів, шкоди здоров’ю і безпеці споживачів, спричиняти зростання контрабандних потоків тощо. 

Враховуючи розглянуті тенденції та умови функціонування митної політики в Україні, науковцями визначені пріоритети у цій сфері. Ними мають стати:

- підвищення рівня захисту національних інтересів держави з одночасним упровадженням міжнародних вимог та стандартів;

- спрощення митних процедур;

- створення максимально сприятливого середовища для учасників ЗЕД;

- підвищення ефективності виявлення та протидії негативним явищам у середовищі зовнішньої торгівлі. [4, с. 39]

На нашу думку, щоб реалізувати ці пріоритети у найближчий час, необхідно здійснити ряд заходів, які посилять рівень захисту національних інтересів держави, створять сприятливі умови для збільшення обсягів зовнішньої торгівлі та позитивно вплинуть на соціальний та економічний розвиток України. Зокрема, одним із важливих  кроків до побудови ефективної митної політики нашої держави є здобуття нею авторитету цінного і надійного партнера в системі світового співробітництва. Однак, налагоджуючи відносини на міжнародному рівні, слід пам'ятати, що однією з основних функцій митної політики є захист національних інтересів, і будь-які дії митної політики повинні здійснюватись з акцентуванням уваги на цей чинник. У цьому напрямку доцільно використовувати протекціоністські заходи на основі гнучких і новітніх методів, які б не зашкодили розвитку міжнародних відносин України, враховуючи,  що в Україні ще не подолана фінансова криза. Тому всі заходи повинні здійснюватись в контексті антикризової програми держави.

 

Список використаних джерел :

1.     Митний Кодекс України: 1 січня 2004 року (офіційне видання).

2.     Пашко П.В., Пісной П.Я. Митна політика та митна безпека України// Фінанси України – 2007. - №1. – С.74-79.

3.     Олі щук Г.О.  Актуальні проблеми реалізації митної політики України та шляхи їх розв’язання // Стратегічні пріоритети - 2007 р., №3(4).

4.     Бобух І. М. Сучасна митна політика України та шляхи її вдосконалення // Вісник КДПУ ім. М. Остроградського. Випуск 6/2007 (47).