Психология и социология / 3.Современные тенденции в методологии психологических исследований

Студентка ІV курсу, Пара О.С.,

(науковий керівник - старший викладач кафедри практичної психології, Бердник Г.Б.)

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

Теоретико-методологічний аспект вивчення гендерних особливостей готовності молоді до подружнього життя

Ми живемо досить в нестійкий час – період розвитку інформаційних технологій, ЗМІ, бурхливої соціальної, політичної та культурної діяльності та інтеграції. Нове суспільство висуває нові вимоги до рівня знань, умінь, навичок людини, а також до самої людини. Ці зміни найбільш актуальні для молоді.

Юнацький вік  - це період життєвого і професійного самовизначення особистості. Цей період життя людини характеризується активним становленням особистості, виникненням і розвитком значимих психологічних новотворів, задіяних у всіх проявах когнітивного й емоційного відношення до світу, - в оцінці реальної дійсності й оточуючих людей, у прогнозуванні своєї соціальної активності, у плануванні майбутнього і самореалізації, у формуванні власних уявлень про світ і про себе самого.

Важливим аспектом цього періоду є підготовка до сімейного життя. Підготовка до сімейного життя - це складний цілісний процес, показником результативності якого є готовність молодих людей правильно будувати свої взаємини у подружньому житті. У зв’язку з тенденцією до різкого омолодження шлюбу актуальною стає підготовка до одруження молоді.

Актуальність даної проблеми обумовлюється також тими особливостями, що характерні для становлення і розвитку сучасної сім’ї: омолодження шлюбу, збільшення числа розводів, пов'язаних переважно з невмінням чоловіка і жінки будувати свої взаємини, з невірними уявленнями молодих людей про ролі чоловіка і жінки в родині, розвиток альтернативних форм шлюбно-сімейних відносин і інших явищ.

На думку А.Г. Асмолова, підготовка молоді до сімейного життя, поряд з формуванням морального світу особистості, припускає і "формування особливої системи уявлень про себе як про людину визначеної статі, що включають специфічні потреби, мотиви, ціннісні орієнтації, відношення до представників іншої статі і відповідно цих утворень форм поведінки" [1].

М.І. Алексєєва, М.В. Вовчик-Блакитна, Т.В. Говорун, І.В. Гребенніков, І.В. Дубровіна, С.В. Ковальов, А.М. Прихожан, І.А. Трухін, А.Т. Суворова, З.Г. Кисарчук, В.І. Барський, В.І. Зацепін та інші вчені стимулювали інтерес до дослідження проблеми формування різних аспектів готовності до одруження. Однак, недостатньо вивченими залишилися питання змісту, структури готовності до шлюбу, шляхів поліпшення підготовки молоді до сімейного життя. Проте зараз залишається недостатньо дослідженою тема гендерних особливостей підготовки молоді до шлюбу.

Тому метою даної статті є  вивчення та аналіз гендерних особливостей готовності молоді до шлюбу.

Підготовка до шлюбу і сімейного життя завжди була однією з головних задач юнацького віку. Але ця проблема не стояла так гостро, як зараз.

Важливим аспектом в цьому питанні є гендерні особливості молоді та гендерні стереотипи.

Великий вплив на формування гендерних стереотипів мають суспільні інститути, передусім ЗМІ, реклама в яких є своєрідним соціальним взірцем гендерної поведінки. В них образ чоловіка найчастіше пов’язується із силою, достатком, здатністю до благодійництва, жінки – з інфантильністю, утриманством, безпомічністю, не самодостатністю [5,с.23].

При цьому гендерні стереотипи  нерівності між чоловіками та жінками більш притаманні чоловікам, ніж жінкам. Як засвідчує В.Бондаровська, 70% юнаків і лише 21% дівчат вважають, що домашнє господарство – справа жінки [4, с.30].

На даному етапі розвитку суспільства в нашій країні спостерігається значні зміни та трансформації гендерних стереотипів внаслідок емансипації та феміністського руху.

В результаті досліджень вченими були виявлені  розбіжності в поглядах юнаків і дівчат з приводу шлюбно-сімейних відносин, встановлено, що ці уявлення відрізняються недостатньою повнотою, невисокою оцінкою ними себе як майбутнього чоловіка і жінки.

Вузькість образів характерна для таких аспектів шлюбно-сімейних фі жіночності, гендерної ідентичності, сімейних ролях і їх розподілі між чоловіком і дружиною. Особливо ж неповними є уявлення молодих людей про функції сім’ї й організації сімейного життя. Розходження виявляються в розумінні юнаками і дівчатами понять "мужність" і "жіночність", трактуванні змісту деяких сімейних ролей, представленнях про значимості ролей чоловіка і дружини. Розходження між юнаками і дівчатами виявляються також у їхньому оцінюванні своїх можливостей в області сімейного життя. У цілому самооцінка молоді в цій області є невисокою. Велику впевненість у своїх можливостях демонструють юнаки в питаннях, що стосуються забезпечення основних цінностей сім’ї і виконання сімейних ролей, меншу - у питаннях, зв'язаних з оцінкою розвиненості в себе якостей зразкового чоловіка і жінки і якостей, що характеризують мужність - жіночність. Отже, виявлені гендерні особливості шлюбно-сімейних уявлень молодих людей необхідно враховувати в процесі їхньої цілеспрямованої підготовки до сімейного життя. 

Аналіз наукової літератури і життєва практика свідчать про те, що молодята часто зазнають труднощів, обумовлених їх психологічною непідготовленістю: низьким рівнем психологічних знань, не сформованістю якостей сім’янина, невмінням вирішувати міжособистісні проблеми, нездатністю проявляти емпатію, взаємоповагу, турботу. Все це викликає у них незадоволення, розчарування, невпевненість у собі, небажання разом з партнером налагоджувати сімейні взаємини, зниження мотивації шлюбу. Тому варто приділити більше уваги гендерній освіті та питанням підготовки молоді до подружнього життя,зважаючи на значне омолодження шлюбу,починаючи зі школи та продовжуючи її у вищих навчальних закладах. Перспективами подальших досліджень з цієї проблеми виступає проведення емпіричного дослідження гендерних особливостей готовності молоді до подружнього життя.

Література:

1.                 Абульханова - Славская К.М. Стратегии жизни. - М.: 1991.

2.                 Бендлер Р., ГриндерДж., Сатир В. Семейная терапия и НЛП. - М.: Изд-во Ин-та общегуманитар. исслед., 1999.

3.                 Берн Ш. Гендерная психология. - СПб,: Прайм-Еврознак, 2001. - С.123-160.

4.                 Бондаровська В.М. Гендерний паритет у сімї: соціально-психологічні засади / Бондаровська В.М. Формування гендерного паритету в контексті сучасних соціально-економічних перетворень: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, 5-6 грудня 2002р.). – К.: Державний інститут проблем сімї та молоді, 2002.

5.                 Кікінеджі О.М., Кізь О. Б. Формування гендерної культури молоді // Практична психологія та соціальна робота. – 2007. - № 11. – С. 22 – 28.