Козьміна Н.А.

Національний технічний університет України «КПІ», кафедра АМТС№1

ПОЗИТИВНІ СТОРОНИ ПРОЦЕСУ ІНТЕРАКЦІЇ НА ЗАНЯТТЯХ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

Оскільки для сучасного навчального процесу характерні великі потоки інформації,  постає необхідність підвищення його ефективності за допомогою найновіших технологій, однією з яких є інтерактивний метод навчання. Це не просто акт комунікації, тобто обміну інформацією, двох або більше учасників. Інтерактивний метод включає в себе психологічний, соціальний та поведінковий аспекти взаємодії (interaction) учасників комунікації.

Цілі інтерактивного навчання принципово відрізняються від цілей традиційної системи освіти. При інтерактивному навчаннівикладач створює такі умови, при яких студенти в результаті активної взаємодії з іншими самі добувають знання. Таким чином ці знання набувають іншу, більш високу, якість, а значить і цінність. Інтерактивне навчання має ряд переваг перш за все тому, що воно включає групову взаємодію всіх учасників процесу та активність кожного з них. Групові методи є засобами самопізнання. Вони формують світогляд, сприяють особистісному розвитку та розумінню вчинків і мотивів поведінки оточуючих.Викладач має організувати роботу так, щоб створити максимально сприятливу атмосферу інтеракції і залучити всіх студентів групи до активної участі в процесі.

В процесі інтеракції студенти добувають необхідну інформацію, вчаться розуміти і інтерпретувати її, використовувати її в іншій ситуації, аналізувати та синтезувати факти, робити оцінку та прогноз.

Серед позитивних сторін процесу інтерактивної взаємодії є й те, що кожен учасник може мати свою точку зору і вміє висловлювати своє індивідуальне ставлення,робити оцінку своєї точки зору, а також оцінку своєї діяльності,вміє слухати інших, вести діалог, допомагати  іншим вирішувати поставлені завдання.

Викладач має організувати роботу так, щоб створити максимально сприятливу атмосферу інтеракції і залучити всіх студентів групи до активної участі в процесі. Така оптимістична і позитивна атмосфера максимальнопідвищує активність студентів,знижується їх стомлюваність. Студенти вчаться працювати в групах спільно, ділитися знаннями та досвідом, допомагають один одному. Такі заняття приносять задоволення і студентам, і викладачам, які працюють на паритетній основі. Викладач визнає право студента самостійно мислити і висловлювати свої думки .

Існує безліч цікавих методів інтерактивного навчання, які дозволяють успішно здійснювати цей процес.Їх впровадження засновано на певних принципах інтерактивного підходу до навчання іноземних мов. Це - мозковий штурм, синквейн, ділова гра, рольова гра, ігрове моделювання, «акваріум», дискусія, робота в мікрогрупах, драматизація, кейс метод (аналіз проблемних ситуацій), проектна діяльність, круглий стіл,smart-дошки, і т.п.

Ділові та рольові ігри є дуже ефективним методом інтерактивного навчання. Важко переоцінити мотиваційну роль гри в процесі формування інтересу до предмету. Граючи ту чи іншу роль, студент почуває себе більш комфортно і розкуто, що дає змогу приймати активнішу участь у процесі навчання та проявляти свою індивідуальність. Така рольова гра як «акваріум», в якій 2-3 студента безпосередньо приймають участь у самій грі, а інші студенти групи виступають в якості спостерігачів, має свої переваги. Вона дуже ефективна коли бракує часу на проведення гри. Крім того, спостерігачі можуть виступати експертами, аналітиками, які дають загальну оцінку грі/ситуації, тощо.

При введенні нового матеріалу доцільним буде проведення мозкового штурму. Цей вид роботи  використовується для стимуляції висловлювань думок та ідей. Всі представлені ідеї фіксуються на дошці, потім класифікуються і графічно представляються в «ментальній карті». Доцільним також є використання даного прийому для підбиття підсумку вивчення певної теми та при  підготовці монологічного висловлювання. Існують певні правила проведення «мозкового штурму»: ідеї треба просто висловлювати без будь-якої їх оцінки та обговорення; не повторювати їх; список ідей має бути якомога більше; при розробці теми треба охопити всі її аспекти; час проведення мозкового штурму - приблизно 5 хвилин.

Ефективним дидактичним прийомомдля активізації пізнавальної діяльності є синквейн (від французького cinq – «п’ять»), що позначає «п’ять рядків». В п’яти рядках синтезується великий масив інформації. Синквейн формує вміння виділяти головне і викладати інформацію в декількох словах. В першому рядку одним словом визначається тема синквейна (іменник або займенник). В другому представлені ознаки (прикметники або дієприкметники)предмету або явища, про який іде мова. Третій рядок складається з 2-3слів і називає його характерні дії (дієслова). Четвертий рядок -ціла фраза, яка показує ставлення автора синквейна до предмета чи явища. П'ятий рядок – 1-2 слова, які виражають суть даного предмета чи явища.

В ході дискусії студенти навчаються аргументовано формулювати свої думки, відстоювати їх, доводити свою точку зору, полемізувати. Це розвиває навички критичного мислення. Процес отримання знань носить активний характер.

ЛІТЕРАТУРА:

1.                 Bloom Taxonomy of Educational Objectives www.learningandteaching.info/learning/bloomtax.htm

2.                 Кашлев С. С. Технология інтерактивного обучения. – Мн.: Белорусский верасень, 2005. – 176 с.

3.                 Полат Е. С. Современные педагогические и информационные технологии в системе образования: учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений. – М.: Академия, 2008. – 368 с.