Амангалиева Г.А.
Ахмет Байтұрсынов атындағы №10 жалпы орта
білім беретін мектебінің
І санатты бастауыш сынып мұғалімі
Орал қаласы
Менің
үйім
|
Пән: дүниетану Мектеп: А.Байтұрсынов атындағы №10 ЖОББМ Күні:28.11.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Амангалиева Г.А. |
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.3.1
өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық
орналасқан жерін сипаттау |
|
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: баспана түрлерімен танысады; Көптеген оқушылар: «жайлылық» ұғымын түсінеді; Кейбір оқушылар: өз
үйіндегі бір бөлмені сипаттауды және сұлбасын салуды
үйренеді. |
|
|
|
Жетістік критерийлері |
Баспана
түрлерін біледі «Жайлылық»
ұғымын түсінеді Өз
үйін құрастырады, өз бөлмесін сипаттап, суретін
салады |
|
|
|
Тілдік мақсатта |
баспана
– жилище – house; жайлылық – уют – comfort; киіз үй – юрта – yurt |
|
|
|
Құндылықтарды
дарыту |
Отанды, туған
үйді сүю, ата-баба дәстүрін қастерлеуге
тәрбиелеу |
|
|
|
Пәнаралық
байланыстар |
Жаратылыстану, көркем
еңбек |
|
|
|
Бастапқы білім |
Оқушылар өз
отбасы,отбасындағы адамдардың қарым-қатынасы туралы |
|
|
|
Сабақ барысы |
|
||
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
бөлімі Ширату -Көңіл
күйлеріңіз қалай? -Керемет! \қолдарын
көтереді\ -Сабаққа
дайындықтарың қалай? -Тамаша! \алақандарын шапалақтайды\ -Ынталарыңыз
қалай? -Ғажап!
\қолдарын көтереді\ -Ендеше сабағымызды
бастайық! -О, о, о \бас бармағын
көтереді\ Топқа бөлініп отырады Топ ережесін
қайталау Белсенді болу, тәртіп сақтау, кезекпен
сөйлеу, бірін- бірі тыңдау, ұйымшыл болу Жетістіккритерийлері Білім алушы Баспана
түрлерін біледі; «Жайлылық»
ұғымын түсінеді; Өз үйін
құрастырады, өз бөлмесін сипаттап, суретін салады. - Алдыңғы сабақта өткендерімізді есімізге
түсіріп, «Ақиқат, жалған » деген ойын ойнаймыз. (Ұ) - Отбасындағы мереке- ерекше дәстүр ақиқат жалған - Жақсы жаңалық айтып келген кісі үйдегілерден
сүйінші сұрайды
ақиқат
жалған - Әр әулеттің өз тарихы бар ақиқат жалған -Отбасы дегеніміз- көрші үйлердің достығы
ақиқат
жалған -Қазақта нәресте аттын өзі таңдайды ақиқат жалған |
Түрлі түсті
таяқшалар Топтың ережесі |
||
|
-Осы отбасымызбен
қайда тұрамыз? Енді мына суреттерге назар
аударайықшы. -Суреттен не
байқадыңдар? Сабақатың мақсатын таныстыру Баспаналарды
пайдалану уақытына қарай ретімен атау. Бұл
баспаналардың айырмашылығы қандай? Әр оқушы өз үйін сипаттайды. Үй қандай болады? Жауаптары: Әдемі, биік, жайлы, таза, аласа, көп
қабатты, жарық, кең, жылы. Дәстүрлі
тұрғын үйлер. Үйді салған кезде
елдімекеннің табиғи жағдайы есепке алынады.
Әрхалыққа тән тұрғын үйдің
көптеген түрлері бар: Арабияда –шатыр, Америкада – вигвам, типи,
хоган, Бразилияда – хижина (лашық), Гренландияда – иглу, Испанияда –
пальясо, Қырғызстанда, Монғолияда – киіз үй,
Қытайда – фанзай, Ресейде – изба (ағаш үй), Украинада –
хата (там). Киіз үй. Қазақ халқы ерте заманда көшпелі тіршілікеткен.
Олардың негізгі байлығы мал еді. Қазақ халқы
малдан түрлі тағам өнімдерін және
тұрмыстық заттар жасайтын материалдарды алған. Мал басының
өсімі жайылым мен су көздерін ауыстыруға да байланысты
болды. Мұндай жағдайда киіз үй көшпелі тіршілікке
қолайлы болып табылатын. Бұл ерекше үй түрі. Жазда
аптап ыстықта киіз үйде салқын, ал қыста жылы
және жайлы. 5-7 адам тұратын шағын киіз үйді екі
сағатта орнатып, бір сағатта жинаған. Оқушылардан киіз үйді қайдан көргенін
сұрау. Жауабы: Суреттен, мерекелерде, ауылдық елді мекенде
және т.б. Жұптық жұмыс.Топта фазл арқылы 3 минуттың ішінде үй
құрастыру. -Қандай үйлер шықты?
Бұрынғы және қазіргі баспана. Қ.Б:
«Блум» терегі Сергіту сәті "Киіз үй"
тренинг арқылы қимыл жасау Дөңгелене тұрайық, Керегені құрайық. Уық болып керіліп, Киіз үйді құрайық. Сен білесің бе? Шаңырақ –
бұл отбасының белгісі. Ертеде дәстүр бойынша киіз
үйдің шаңырағы әкеден балаға
мұраға қалған. Зертте. Келесі тапсырманы орындау үшін киіз үйдегі
заттардың неліктен қатаң тәртіппен орналасатыны
туралы әңгіме өткізу. Оқушыларға киіз
үйдегі заттардың орналасу реті туралы сұрақ
қою. Олардың назарын киіз үйдегі әр заттың
белгіленген орында орналасуының белгілі бір мәнге ие екеніне
аудару. Жауабы: Киіз үйде бос орын аз. Үй іші таза және жайлы
болуы үшін заттарды орналастыруда қатаң тәртіп
сақтау қажет болған. Ойлан. Тапсырманы топта орындауды ұсынамын.
Оқушылар «көмек» сөзін түсінетіндерін
талқылайды. Әр топтан спикер шығып, топтың ойын
айтады. Қ.Б:
«Басбармақ» Балаға көмектес. Оқушылардан бала неліктен өз
портфелін таба алмай жатқанын сұраймын.Оқушылар
балаға мінездеме береді. Бұл тапсырманы қорытындылай
отырып, оқушылар өз үйлерінде тазалық пен
тәртіпті қалай сақтайтынын әңгімелейді.
«Жайлылық» және «өзіне-өзі қызмет
көрсету» ұғымдарын түсіндіру. Тәртіп пен тазалықты сыныпта ғана емес, үйде де
сақтау керек. Тәртіп бар жерде тазалық та болады.
Отбасының ір мүшесі үйді таза ұстауға
үлес қосады. Сен де үйді таза ұста. Анықта. Бұл айдар оқушылардың «мекенжай»
ұғымы бойынша білімін анықтауға көмектеседі.
Бұл тапсырманы сыныпта немесе үйде өз бетімен орындайды.
Тапсырма оқушылардың өз мекенжайларын дұрыс айту
және жазу дағдысын бекітеді. |
Суреттер
қажет Керекті дереккөз қосымша мағлұмат Түрлі үйлердің суреттері бар фазлдар Таяқшалар |
||
|
Дәптермен жұмыс20 жұмыс парағы. Менің бөлмем *Өз
бөлмеңнің қандай болғанын қалайсың?
Суретін салып көр. *Өз
мекенжайыңды жаз: Қ.Б:
«Бағдаршам» бірін- бірі бағалау 1-тапсырма Үйдің жетіспеген бөліктерін
салыңыз. Дескриптор: Білім алушы -Үйдің
жетіспеген бөліктерін салады. 2-тапсырма Мекенжайыңызды айтыңыз Дескриптор: Білім алушы - мекенжайын айтып береді Қ.Б: «От шашу» Бекіту сұрақтары: "Ашық
микрофон" әдісі -
Бүгінгі
сабақта нені үйрендің? -
Не
әлі де түсініксіз? -
Қиналған
сәттерің болды ма? - Сабақ барысында қай кезең қызықты
болды? Рефлексия Қыстырғыш арқылы
бағдаршамға жапсырады |
Жұмыс дәптер |
||