Секція «Сільське господарство»

Підсекція «Механізація сільського господарства»

Божок А.М., Волинкін М.П., Венгер М.А.

Подільський державний аграрно-технічний університет

Сушарка з використанням теплоти від охолодження готової продукції цегельних підприємств

Однією з операцій технологічного процесу цегельних підприємств є охолодження готової продукції. В якій вона від високої в теплогенераторі понижується до температури навколишнього середовища. В теперішній час теплота від охолодження готової продукції (цегли) практично не використовується ні на одному підприємстві, що понижує ефективність спалювання палива в їх теплогенераторах, а для інтенсифікації відведення теплоти, камери охолодження обладнують додатковими витяжними засобами. Все це збільшує виробничі затрати і підвищує собівартість випалюваної цегли.

На основі теплового балансу значна кількість технологічної теплоти на цегельних підприємствах в навколишнє середовище виноситься із випаленою цеглою [1]. У зв’язку з цим пропонується принципіально нова сушарка з використанням теплоти по каналу відведення її від цегли в камері охолодження.

На схемі (рис. 1) показана розроблена сушарка фруктів, овочів, ягід, лікарських рослин та інших продуктів сільського і лісового господарства в умовах промислового виробництва з локальним відбором теплової енергії теплових відходів технологічного процесу в камері охолодження випаленої цегли. Сушильна камера, як основний елемент сушарки, містить витяжний ковпак тонельного типу, вхід якого сполучений з камерою 2 охолодження цегли 20, розміщеної на вагонетках 19. Камера 2 має припливну пневмолоінію 1 з шибером 21 регулювання подачі припливного повітря, що йде на охолодження цегли і утворення сушильного агента (СА). На вході в сушильну камеру, по всій її ширині, установлений розвантажувальний транспортер 17 і бункер 18 висушеної готової продукції.

Рис.1. Схема сушарки з використанням теплоти від охолодження
готової продукції цегельних підприємств

Усередині сушильної камери, по всій її ширині, вздовж ковпака 8 установлений конвеєр у вигляді нахилених під різними кутами до горизонту і на різних висотах окремі секції 5, 6, 7, 9, 10 замкнених транспортерів. На виході сушильної камери установлений завантажувальний транспортер 14, бункер 15 сирого матеріалу, витяжна пневмолінія 11 з шибером 12 і вентилятором 13. Розвантажувальний 17, завантажувальний 14 і окремі секції 5, 6, 7, 9, 10 замкнених транспортерів виконані з перфорованої стрічки із захватами 4 висушуваного матеріалу 3, за допомогою яких він переміщується вздовж кожної секції, пересипається з однієї на другу і переміщується через всю камеру від виходу до входу.

Транспортери 17, 14 і окремі секції 5, 6, 7, 9, 10 приводяться в рух від електропривода з можливістю безступеневого змінювання вихідної частоти обертання, а отже, і поступального руху стрічки транспортерів.

Технологічний процес сушки в камері конвективний і здійснюється за протитоковою схемою, відповідно до якої СА і висушуваний матеріал рухаються у протилежних напрямках.

У ковпаку 8 з двох сторін установлені дверці 16 для входу в сушильну камеру обслуговуючого персоналу при необхідності виконання монтажно-демонтажних робіт, ремонту і настроювання обладнання, здійснення контролю за технологічним процесом і вирішення інших виробничих питань.

Працює сушарка наступним чином.

Під дією витяжного вентилятора 13 повітря із оточуючого (що поза камерою охолодження) середовища через припливну пневмолінію 1 і шибер 21 поступає в камеру охолодження 2, омиває гарячу цеглу 20 на вагонетках 19, нагрівається і далі поступає у вигляді СА в сушильну камеру. З протилежної сторони завантажений у бункер 15 сировий матеріал транспортером 14 подається на транспортер секції 10 конвеєра сушильної камери, а далі переміщенням і пересипанням – на транспортери секцій 9, 7, 6, 5 рухається проти потоку нагрітого СА. Останній, омиваючи секції, проходить через отвори стрічок транспортерів і шар висушуваного на них матеріалу 3, поглинає вологу і через витяжну пневмолінію 11, шибер 12 вентилятором 13 відпрацьований СА видаляється назовні. Із останньої секції 5 конвеєра сушильної камери висушений продукт розвантажувальним транспортером 17 подається у бункер 18 готової продукції.

Кількість висушуваного матеріалу, яка може проходити через сушильну камеру, а відповідно, її виробність, може регулюватися шляхом зміни швидкості поступального руху транспортерів за рахунок зміни частоти обертання електропривода. При цьому відповідно шибером повинна змінюватись подача припливного повітря і кількість теплоти, яка віддається цеглою повітрю в камері охолодження.

Установлюється сушарка в місцях безпосередніх теплових відходів камери охолодження в залежності від величини останніх може мати різну потужність.

Описане технічне рішення підвищує ефективність використання запропонованої сушарки, а разом з цим і головного цегельного підприємства, оскільки в ній для здійснення технологічного процесу нема потреби безпосередньо спалювати паливо, що суттєво знижує основні експлуатаційні затрати на одиницю висушеної продукції. При цьому у запропонованій сушарці забезпечується протікання технологічного процесу без будь-якого контакту висушуваного матеріалу з димовими газами, що дає можливість при значній економії органічного палива одержувати дешеву і екологічно чисту продукцію.

Література:

1. Драганов Б.Х., Есин В.В., Зуев В.П. Применение теплоты в сельском хозяйстве / Под ред. Б.Х. Драганова. – 2-е изд., перераб. и доп. – К.: Выща школа, 1990. – 319 с.

 

 

Автори:                                      А.М. Божок

                                                  М.П. Волинкін

                                                  М.А. Венгер

 

 
Відомості про авторів

1. Божок Аркадій Михайлович,

в.о., доцента Подільського державного аграрно-технічного університету.

Домашня адреса:

32300, м. Кам’янець-Подільський

вул. Жукова, буд. 21, кв. 7.

Домашній телефон: 4-57-92.

2. Волинкін Микола Петрович,

викладач Подільського державного аграрно-технічного університету.

Домашня адреса:

32300, м. Кам’янець-Подільський

вул. князів Коріатовичів, буд. 70, кв. 20.

Домашній телефон: 9-68-89.

3. Венгер Микола Анатолійович,

викладач Подільського державного аграрно-технічного університету.

Домашня адреса:

32300, м. Кам’янець-Подільський

вул. Північна, буд. 90а, кв. 57.

Домашній телефон: 9-03-79.

Автори просять вислати додатковий примірник.

Документ про оплату додається.

 

Автори:                                      А.М. Божок

                                                  М.П. Волинкін

                                                  М.А. Венгер