Садовенко М.М. , Чонка С.В.

Криворізький економічний інститут

 ДВНЗ “КНЕУ  ім. Вадима Гетьмана”

 

Удосконалення організаційних засад податкового контролю

Інтеграція України в європейське політичне та економічне співтовариство обумовлює реформування суспільних інституцій, зокрема, податкової системи. Тому податкова служба повинна бути органом, що динамічно розвивається і перебудовується у відповідності до вимог часу. Найбільш значущого відносно цього є система подат­кового контролю, яка покликана забезпечити дотримання ба­лансу інтересів держави і осіб, що виконують податкові обов’язки.

Податковий контроль — це діяльність посадових осіб органів податкової служби щодо спостереження за відповідністю процесу організації платниками податків обліку об’єктів оподаткування, методики обчислення та сплати податків прийнятим актам законодавства з питань оподаткування, щодо виявлення відхилень, допущених у ході виконання податкових правил, та визначення впливу наслідків порушень на податкові зобов’язання.

 Якість податкового контролю, що включає рівень, повноту, достатність, порядок виконання податковими інспекторами як суб’єктами контролю роботи із забезпечення його цілей, реалізації окремих процедур, є досить важливою умовою ефективності діяльності податкових служб. Для цього першочергового вирішення потребують питання оптимізації процедур податкового контролю, підвищення якості проведення податкових перевірок та забезпечення контролю за роботою податкових інспекторів.

В главі 107 проекту Податкового Кодексу зроблено спробу прописати процедурні питання щодо виконання податковими органами своїх контрольних функцій. Але, на жаль, при визначенні взаємовідносин між сторонами у процесі здійснення податкового контролю більш менш чітко прописані права податкових органів та обов'язки платників податків і зовсім нічого не говориться про обов'язки податкових органів та права платників податків. Норми проекту Податкового кодексу фактично являють собою систематизоване існуюче законодавство щодо податкового контролю, а тому не можуть розв'язати сьогоденні проблеми взаємовідносин податківців та платників податків.

Проектом Податкового кодексу зберігається існуючий поділ податкових перевірок, який не відображає суті цих перевірок і призводить до появи ще нових термінів, таких як, документальна перевірка, оперативна, зустрічна тощо. В результаті проект Кодексу не розв'язує проблеми з визначенням предмету перевірки.

Запропонована в проекті Податкового Кодексу концепція правового регулювання податкового контролю, яка побудована на запровадженні єдиних уніфікованих правил для всіх напрямків контрольної діяльності податкових органів, не дозволяє уникнути існуючих труднощів у взаємовідносинах податківців та платників податків під час проведення контролю та гарантувати свободу підприємницької діяльності.

Отже різна природа напрямків контрольної діяльності податкових органів потребує і окремого правового їх регулювання. Тому пропонується в главі 107 визначити основні засади здійснення державного контролю в сфері оподаткування таким чином: принципи контролю, права та обов'язки податкових органів, права та обов'язки суб'єкту господарювання під час здійснення контролю, форми контролю, напрямки податкового контролю та порядок їх здійснення, документи, які надають право службовій особі податкового здійснювати контроль, порядок вилучення документів під час здійснення контролю тощо.

Пропозиції розроблено виходячи з наступних принципів правового регулювання контрольної діяльності податкових органів органів:

чітке законодавче визначення повноважень, меж та способу здійснення податкового контролю;

встановлення прозорого правового статусу учасників контрольної діяльності;

достатній рівень урегульованості процедурно-процесуальної регламентації контрольної діяльності;

встановлення різних адміністративних процедур податкового контролю відповідно до його напрямків;

здійснення податкового контролю відповідно до чітко визначених підстав, цілей, завдань, форм та термінів контролю.

Удосконаленні процедури податкового контролю сприятимуть зменшенню державного втручання у підприємницьку діяльність та звуженню тіньового сектору економіки, виконання податковими органами своїх контрольних функцій у відповідності до вимог Конституції України, налагодженню партнерських взаємовідносин між податковими органами та платниками податків. Всі ці чинники позитивно вплинуть на динаміку економічного зростання в Україні та підвищать соціальну та політичну стабільність в державі.

 

 

 

 

 

 

Садовенко М.М.                                                                         ________________

Чонка С.В.                                                                                  ________________


Заявка

на участь в Міжнародній науково-практичній конференції

“Научное пространство Европы- 2007”

 

Прізвище, ім’я, по батькові учасника:

Садовенко Марина Михайлівна

Науковий ступень:

кандидат економічних наук

Місце роботи:

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу “Київського Національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана”

Посада:

доцент

Назва доповіді:

Удосконалення організаційних засад податкового контролю

Назва та номер секції:

”Экономические науки”

3.Финансовые отношения

Поштова адреса:

50086, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Отто Бразовського, б. 86, кв.35.

Службовий телефон:

(0564) 90-17-81

Домашній телефон:

(0564) 71-42-09.

8-050-321-86-35

 

Прізвище, ім’я, по батькові учасника:

Чонка Сергій Володимирович

Науковий ступень:

Не має

Місце навчання:

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу “Київського Національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана”

Назва доповіді:

Удосконалення організаційних засад податкового контролю

Назва та номер секції:

”Экономические науки”

3.Финансовые отношения

Поштова адреса:

50078, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, м-н. Індустріальний, б.74 , кв.19.

Домашній телефон:

(0564) 442-70-74.

8-068-853-68-39