Экономические науки / 7 „Учет и аудит”

Кочубей М.Є.

Херсонський національний технічний університет

кафедра обліку і аудиту, доцент, к.е.н..

Специфічні завдання оперативного обліку та контролю руху продуктів виробничого підприємства на довиробничій стадії

Для побудови інформаційної моделі підприємства за даними оперативного обліку та контролю з метою прийняття оперативних управлінських рішень на довиробничій стадії руху продуктів слід попередньо визначити їх специфічні завдання.

Необхідністю побудови такої інформаційної моделі є те, що бухгалтерський облік віддалений від місць де приймаються оперативні управлінські рішення та його дані досить пізно у часі надходять до керівництва підприємства, а тому, фактично не задовольняють потребу в їх оперативності.

Основною метою здійснення оперативного обліку та контролю за основними процесами руху продукту виробничого підприємства є отримання оперативної інформації про стан виконання етапів у самих процесах та контроль за перебігом подій з метою оперативного реагування та прийняття управлінських рішень [1,2].

Специфічними завданням оперативного обліку за рухом продуктів виробничого підприємства у чіткій послідовності за попередньо визначеними бізнес-процесами є облік наявності й руху об’єктів, подій, процесів, що відбуваються з цими об’єктами на конкретних етапах (стадіях) виконання, кінцевою метою якого є визначення результатів здійснених процесів і процедур з метою можливості оперативного управління ними [1,2].

Визначимо та сформуємо специфічні завдання оперативного обліку та контролю за основними бізнес-процесами на довиробничій стадії руху продукту, які є наступні:

·        Винахід продукту, оперативний облік та контроль:

- витрат на підготовку документації (заявки) для реєстрації продукту в органах державної реєстрації України або в міжнародних органах реєстрації,

- витрат на реєстрацію продукту в органах державної реєстрації України або в міжнародних органах реєстрації,

- отримання патенту та взяття його на облік (баланс),

·        Розробка продукту, оперативний облік та контроль:

- процесу та етапів розробки продукту (які є унікальними і не типовими) з метою їх фіксування, встановлення хронології, що знизить ризик помилок і витрат та для подальшого контролю за аналогічними видами робіт,

- термінів виконання замовлень з поставки необхідних матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих виробів для розробки,

- маркетингових витрат, що пов’язанні із залученням підрядників – виконання окремих робіт або постачання окремої універсальної комплектації.

·        Експериментальне впровадження нового продукту, оперативний облік та контроль:

- процесу та етапів проведення експерименту,

- заміни технології виготовлення експериментальної продукції,

- явищ та фактів, що складають труднощі, в тому числі технологічного характеру, при впровадженні нових продуктів у експериментальному виробництві,

- явищ і фактів заміни матеріалів (та їх вартості) з яких виготовлено експериментальну продукцію,

- економії чи перевитрачання матеріалів, енергії, інструменту, оснастки основних засобів, що застосовувались для виготовлення експериментального продукту.

·        Постачання матеріалів для виготовлення дослідної партії продукту, оперативний облік та контроль:

- наявності та покриття дебіторської заборгованості з постачальниками,

- потенційних постачальників, альтернативних постачальників,

- якості та кількості матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих виробів, що поставляються. Сертифікація матеріалів з яких виготовлені матеріали, напівфабрикати та комплектуючі вироби, що поставляються,

- гарантії виробника на матеріали, напівфабрикати та комплектуючі вироби, що поставляються,

- гарантійної заміни матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих виробів, що поставляються та термінів її виконання,

- термінів виконання замовлень по поставці і доставці необхідних матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих для виробництва продукту,

- страхування та перестрахування матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих за умови їх імпорту.

Підкреслимо, що зазначені вище переліки специфічних завдань оперативного обліку та контролю в процесі оперативного управління виробничим підприємством не є вичерпними.

У разі потреби, ці завдання можуть бути конкретизовані та розглянуті з урахуванням специфіки об’єктів обліку та стадії їх знаходження. Наприклад, можна запропонувати розподіл витрат на ті, що включаються у первісну вартість об’єктів та ті, що включаються до складу витрат звітного періоду.

Виконання вищезазначених завдань, що покладаються на оперативний облік і контроль потребує чіткої організації оперативно-управлінського процесу, який би задовольнив потреби різних рівнів керівництва підприємства.

 

Література

1.     Кузьмінський Ю.А. Оперативний облік міжнародних економічних операцій як складова загальної системи обліку // Проблеми формування ринкової економіки: міжвідом. наук. зб. Випуск 8 / – К.: КНЕУ, 2001. – С.357–363.

2.     Валуев Б.И., Горлова Л.П., и др. Оперативный контроль экономической деятельности предприятия. - М.: Финансы и статистика, 1991.- 224 с.