Баранова К.В., Кравченко З.О.  

Науковий керівник: Іщенко А.В.. к.х.н., доцент

Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ВИЗНАЧЕННЯ  ДЕЯКИХ  ХАРАКТЕРИСТИК  ПИТНОЇ  ВОДИ  ШАХТАРСЬКОГО РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

          Метою є визначення деяких характеристик питної води та придатності її до використання.

          Вода – найважливіша  речовина на Землі, без якої не може існувати ні одна жива істота і  не можуть протікати ніякі біологічні, хімічні реакції, а також технологічні процеси. Від якості води, що вживається, залежить найголовніше  багатство людини – її здоров.

          Хвороби, які передаються через забруднену воду, викликають погіршення здоров`я, інвалідність і приводять до загибелі великої кількості людей, особливо дітей. Відбувається це переважно у менш розвинених країнах, звичайним для яких є низький рівень особистої і комунальної гігієни. В наслідок забруднення водних джерел перш за все передаються людині такі хвороби, як брюшний тиф, дизентерія, холера, анкілостомоз.    Ось чому питна вода повинна бути максимально чистою і корисною для поліпшення якості життя.

Також якість води визначається наявністю хімічних включень, які перш за все відрізняють наші органи відчуттів: обоняння, зір. Так, мікрочастки міді надають воді деяку мутність, заліза –червоність.

Існують найважливіші показники якості питної води. Їх можна розділити на групи:

- органоліптичні показники (присмак, запах, колір, мутність);

- токсикологічні показники (алюміній, феноли, свинець, миш`як, пестициди);

- показники, які впливають на органоліптичні властивості води (рН, марганець, загальна твердість, нафтопродукти, кальцій, залізо, нітрати, магній, окисляємість за перманганатом, сульфіди і т.і.);

- хімічні речовини, що утворюються під час обробки води (залишковий хлор, хлороформ, срібло);

- мікробіологічні показники (термотолерантні коліформи, ОМЧ).

Твердість води – певна властивість води, яка пов`язана з розчиненими в ній сполуками магнію та кальцію, тобто наявністю у воді катіонів цих елементів (при підвищенні температури солі цих металів випадають в осад і утворюють  стійкі відложення). Твердість води здебільшого відзначає  придатність води для використання як у промислових, так і у побутових цілях.

          Нами було проведено дослідження деяких характеристик питної води, якою користуються мешканці Шахтарського району Донецької області (здебільшого – сільської місцевості). Було відібрано і проаналізовано 6 зразків з різних надходжень, розташованих у різних куточках району, причому, в деяких випадках – це була вода з водогону, в інших – зі свердловини, колодязя чи з  природного джерела.

         По-перше, ми за стандартними методиками визначали органоліптичні показники досліджуваних зразків, а саме: смак і присмак, прозорість, кольоровість, а також показник кислотності середовища – рН.

 Таблиця 1. Органоліптичні властивості зразків питної води

Місцевість

Джерело

Запах/ Смак

Прозо-рість

Твер-дість, мг-екв/л

1

Розівка

Скважина

Відс/Солодкий

50

17,25

2

Дмитрівка

Колодязь

Відс /Гіркий

44

13,8

3

Зуєвка

Ключ

Відс /Терпкий

49

21,25

4

Давидовка

Водогінна

Відс /Терпкий

54

9,7

5

Шахтарськ

Водогінна

Відс /Солодкий

42

9,2

6

Малоорлівка

Водогінна

Відс/ Гіркий

58

9,3

 

За цими показниками (окрім рН) усі досліджувані зразки знаходяться у межах санітарних норм. Занепокоєння викликає підкислення зразків води (рН дорівнює 5,2-5,8, у той час як за санітарними нормами рН для питної води повинно складати 6,5–8,5).

Наступним кроком було визначення загальної твердості води комплексонометричним методом та загального вмісту солей гравіметричним методом. Отримані дані показують, що усі зразки набагато перевищують санітарні норми за цими показниками (твердість води складає від 9,2 до 21,3 мг-екв/л, у той час як за санітарними нормами не повинна перевищувати 8 мг-екв/л), тобто така вода не повинна вживатися як питна. Її постійне споживання сприяє розвитку таких хвороб як поліартрози, утворення каменів у нирках, у січових протоках, приводить до зашлакованості організму.

Високою твердістю досліджених зразків води можна пояснити і їх підвищену кислотність (за рахунок реакцій гідролізу). А це також приводить до руйнівної дії на організм людини, особливо на кишково-шлунковий тракт.

За отриманими результатами проведених досліджень можна зробити висновок, що усі досліджені нами зразки питної води не відповідають санітарним нормам і являються шкідливими для здоров`я людей.

Таким чином, адміністрації Шахтарського району необхідно терміново провести розширені дослідження джерел питної води і забезпечити її доочистку, що приведе до зниження захворювань мешканців на вище вказані хвороби.