Економічні науки / 10. Економіка підприємства

К.е.н. Богацька Н.М., Савчук І.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

ВДОСКОНАЛЕННЯ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

В управлінні господарською діяльністю підпри­ємства планування займає основне місце, є організаційним началом всього процесу реалізації обґрунтованих напрямків подальшого розвитку підпри­ємства. Саме тому вдосконалення системи планів на підприємстві, втілення нових прогресивних методів прогнозування стають сьогодні необхідними на підприємстві, оскільки стимулюють використання наявних і прихованих ре­сурсів та підвищують економічну ефективність фінансово-господарської діяльності будь-якої фірми.

Фінансове планування — технологія плануван­ня, обліку, та контролю за грошима та фінансо­вими результатами. Фінансовий план — план діяльності та розвитку підприємства на визначе­ний період, виражений в грошовій формі. Він ви­конує наступні функції внутрішньо фірмового планування:

• Фінансовий план як економічний прогноз. Основні планові рішення приймаються при роз­робці стратегічного планування. Процес формуванню фінансово плану є, по суті, формалізацією цих прогнозів.

• Фінансовий план як основа для контролю. По мірі реалізації передбачених в плані дій, не­обхідно фіксувати фактичні результати діяльності підприємства. Порівнюючи фактичні показники із запланованими, можна здійснювати контроль ви­конання плану.

• Фінансовий план як засіб координації. План являє собою виражений в вартісних показ­никах план виробництва, закупівель сировини чи товарів, реалізації продукції, інвестиційної діяль­ності і т.д.

• Фінансовий план як основа для постанов­ки задачі. Складаючи фінансовий план на наступ­ний період, необхідно приймати рішення завчас­но, до початку діяльності в цьому періоді.

Природно, що планування в умовах ринку набуває іншого значення. Воно повинно забез­печити процес виробництва конкурентноздатної продукції за умови оптималь­ного використання всіх ресурсів, тобто забезпечити гнучкий розвиток підприє­мства. Якщо одне підприємство здійснює повноцінне регулярне планування, а інше тільки намагається реагувати на си­туацію, виграш у конкурентній боротьбі буде на стороні першого підприємства.

Можна виділити наступні способи до­сягнення такої переваги:

— управління грошовими потока­ми. У підприємства, що планує свою діяльність, виникає менше касових розривів. Як наслідок, відсутня необхідність залучати термінові незаплановані кредити;

— управління витратами та со­бівартістю. Істотні відхилення плано­вих витрат від фактичних викликають проблеми дисбалансу, а також питан­ня: хто винен в такому відхиленні;

— управління бізнесами. Підприє­мство може заздалегідь передбачити, яка діяльність принесе найбільший прибуток та направляти ресурси на найбільш важливі напрямки. В рамках кожного бізнесу підприємство може будувати оптимальну асортиментну політику, вчасно відмовлятися від застарілих та збиткових товарів;

— управління потоками сировини та матеріалів. Відсутність планування в закупках матеріальних ресурсів при­зводить до зростання запасів та замо­рожування в них фінансових ресурсів;

— управління потоками готової продукції. Заморожування фінансових ресурсів в готову продукцію також веде до втрат, пов'язаних із залучен­ням зайвих кредитів;

— управління інвестиціями, фінан­суванням і кредитуванням. Його відсутність веде до ризику для бізне­су, а саме, у випадку затримок у віддачі від реалізації проектів;

— управління взаємовідносинами із клієнтами. Дебіторська заборгованість, по суті, являє собою безоплат­не кредитування покупців. Відсутність управління заборгованістю призводить до значних втрат.

Вищеперелічені методи підвищен­ня ефективності дозволяють підприємству знизити собівартість продукції, сформувати резерви для модернізації виробництва. Розглянемо систему фінансового планування підприємства більш детально.

Практично кожне підприємство має значний резерв для зменшення витрат. Розбудова ефективної системи управл­іння витратами дає можливість підприє­мству за рахунок зменшення собівар­тості на одиницю продукції мати конкурентноздатну позицію на ринку. Поряд із традиційними стратегіями управління витратами окремо можна вид­ілити такі підходи як директ-костінг та таргет-костінг. Незважаючи на те, що вітчизняні бухгалтерські стандарти не дозволяють у повному обсязі викорис­товувати такі системи управління вит­ратами для складання зовнішньої звітності та обрахування податків, вони знаходять використання у вітчизняній бухгалтерській практиці внутрішнього обліку, для проведення техніко-економічного аналізу, а також для прийняття тактичних та стратегічних управлінсь­ких рішень в питаннях беззбитковості виробництва, ціноутворення та ін. Так, ' в основі системи директ-костінг лежить обрахування зменшеної собівартості продукції та визначення маржинально­го доходу. З урахуванням змін у сучас­ному ринковому середовищі широкого вжитку набула система таргет-костінг — цілісна концепція управління, яка передбачає стратегію зниження витрат та реалізацію функцій планування виробництва нових товарів, калькулювання цільової собівартості відповідно до реалій ринку. Вона передбачає розрахунок собівартості товару, виходячи із попередньо встановленої ціни реалізації. Така ціна визначається за допомогою маркетингових досліджень, тобто фак­тично є очікуваною ринком ціною.

Наявний на підприємстві інстру­ментарій управління може застосовуватися як до окремих напрямів госпо­дарської діяльності так і до роботи підприємства загалом. Таким чином, можливо перерозподіляти ресурси між напрямками діяльності, концентруючи увагу та ресурси на найбільш перспективних та прибуткових. В свою чергу, можливості для такого аналізу та дієві інструменти впровадження його ре­зультатів повинні бути передбачені існуючою на підприємстві системою фінансового планування. Тобто показники фінансово-господарської діяль­ності повинні мати відповідну деталі­зацію у розрізі видів діяльності. Та­ким чином, можна реалізувати таку перевагу, як функцію управління бізнесами підприємства. Цей аналіз майже не застосовується на вітчизня­них підприємствах, але з часом його використання для багатьох буде необ­хідною умовою для збереження рівня прибутковості та частки на ринку.

Основою планування виробничого процесу в рамках системи планування та управління ресурсами є план прода­жу. За основу такого плану береться прогноз, який повинен максимально вра­хувати ринкову ситуацію, момент при­сутності товару на ринку та можливі фактори, які можуть впливати на рівень продажу. Грамотно складений план про­дажу дає змогу ефективно спланувати рух сировини, матеріалів та готової про­дукції на підприємстві, що в залежності від виробничого процесу може значно знизити операційні витрати, а також попередити залучення зайвих кредит­них ресурсів тощо. Зберігання готової продукції завжди пов'язано із деякими фінансовими втратами. На планування закупівель впливають як потреба вироб­ництва в матеріалах, так і склад та зап­ланована динаміка матеріальних за­пасів. Таким чином, методи плануван­ня ресурсів дозволяють скоординувати весь виробничий цикл закупівлі та продажу, мінімізувати задаси та, досяг­нувши в своєму розвитку стандарту ERP (Extended Resource Planning), пре­тендувати на управління всіма ресур­сами підприємства.

Одним із складових фінансового плану підприємства є інвестиційний план. Його зміст перш за все залежить від запланованої виробничої програми підприємства, науково-технічної та інвестиційної політики. Методика пла­нування вкладень повинна бути суттє­во змінена завдяки переходу на ринкові відносини, а також необхідності більшості підприємств планувати не тільки капітальні вкладення, реальні інвестиції, але і фінансові (портфельні) інвестиції. Важливість процесу плану­вання інвестицій полягає в тому, що, плануючи інвестиції, створюється ос­нова діяльності підприємства на майбутнє. Тобто узгодженість такого плану із довгостроковою стратегією підприємства є обов'язковою. В загаль­ному вигляді план інвестицій повинен складатися з двох розділів: плану порт­фельних інвестицій і плану реальних інвестицій. Можна виділити такі пра­вила складання інвестиційного плану:

1. План інвестицій підприємства повинен виходити із довгострокової стратегій підприємства.

2. Інвестувати кошти в виробниц­тво і цінні папери має сенс тільки в тому випадку, якщо підприємство от­римує більшу вигоду від зберігання їх у банку.

3. Інвестувати кошти має сенс тільки в найбільш рентабельні, з урахуванням фактору часу, проекти.

4. Інвестувати кошти має сенс, тільки якщо рентабельність інвестицій перевищує темпи інфляції.

5. Приймати кінцеві рішення щодо інвестування тільки в тому випадку, якщо забезпечується найбільша еко­номічна вигода з найменшим ступенем ризику.

Для оперативного планування та коригування фінансового плану широко застосовується система управління відносинами з клієнтами (Customer Relations Management}. Серед голових переваг застосування такої системи є:

— прийняття вірних та обґрунтованих рішень стосовно кожного контракту;

— підвищення ступеню вірогід­ності успіху будь-якого маркетингово­го або комерційного заходу;

   ефективні заходи щодо змен­шення дебіторської заборгованості.

Отже, фінансове планування відіграє важливу роль в фінансово-господарській діяльності будь-якої фірми.