Степова С.В., Марєєв С.В., Блажко М.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Електронна комерція: бізнес-моделі в інтернет-середовищі

Застосування сучасних інформаційних технологій, в бізнесі формується новий напрямок в глобальній системі світової економіки. Розвиток цих інформаційних технологій приводить до виникнення нової економіки – Інтернет –економіки. Інтернет дає компаніям змогу виходити на світовий ринок, розширяє канали збуту, об’єднує поставщиків та покупців в єдину систему. Інтернет стає невід’ємною частиною життя громадян інформаційного суспільства, його використовують нині не тільки як засіб комунікації чи передачі інформації, а й як інструмент для надання різноманітних послуг у режимі реального часу, з’явилося нове поняття – електронна комерція.

 Електронна комерція – це прискорення більшості бізнес-процесів за рахунок проведення їх електронним образом. В такому випадку інформація передається напряму до отримувача, минаючи кожний етап створення паперової копії.

Термін «електронна комерція» об’єднує в собі безліч різних технологій, на рахунку яких – EDI (Electronic Data Interchange – електронний обмін даними), електронна пошта, Інтернет, інтранет (обмін інформацією в середині компанії), екстранет (обмін інформацією з зовнішнім світом)[2]. Таким чином, електронну комерцію можна охарактеризувати як ведення бізнесу в Інтернет і за допомогою Інтернету.

У процесі інтеграції нових інформаційних технологій у господарську діяльність підприємств виділяють такі бізнес-моделі[3]:

·        модель Інтранет:

 Як початковий етап інтеграції компанії в сучасний бізнес передбачає:

-         підвищення ефективності діяльності підприємства за рахунок створення загальної наскрізної системи управління, що ґрунтуються на об’єктивних даних про фінансові та матеріальні ресурси;

-         оперативність обміну інформацією між співробітниками компанії;

-         можливість співпраці незалежно від місцезнаходження.

Системи такого типу охоплюють:

-         блоки електронного документообороту та архіву даних;

-         аналізу фінансових показників;

-         планування, стратегічного й оперативного консалтингу.

Застосування Інтернет-систем дає змогу:

-         підвищити загальну організацію виробництва;

-         зміцнити зв’язки між ланками;

-         поліпшити управління підприємством.

·        модель візитної картки:

продовженням інтеграції підприємства в електронний бізнес є створення інформаційної системи типу екстранет, що забезпечує:

-         використання частини даних внутрішньої інформаційної системи користувачами ззовні;

-         створення веб-сторінки компанії.

Моделі візитної картки може набувати різних форм:

-         від електронного веб-сайту , де подається інформація про компанію;

-         до веб-сайту, на якому приймаються заявки про замовлення та доставку товарів;

-         рекламно-маркетинговий сайт – є найоптимальнішим для даної моделі ( по-перше, він містить добре структуровану базу даних про широкий спектр товарів з описом їх характеристик, зображенням тощо; по-друге, дає змогу проводити маркетингове опитування щодо товарів, послуг, цін.). такий сайт є інформаційним і повністю виконує роль візитки зі зворотним зв’язком.

·        модель електронного замовлення:

складається з трьох форм:

-         перша форма – це модель бізнес-бізнес (В2В – business-to-business), що дає змогу з’єднати в один ланцюг виробника з постачальниками. Основною особливістю даної системи є повністю автоматизоване переливання інформації однієї фірми в бізнес-процес іншої. Характерною умовою для цього виду є: відмова від ієрархічної структури, тобто існує рівноправність організацій, що беруть участь в процесах В2В.

-         друга форма – бізнес-споживач (B2C- business-to-customer) взаємодія бізнес-стректур із кінцевими споживачами;

-         третя форма – інші види[1]:

 B2G (business-to-government) – взаємодія державних структур із приватними компаніями;

С2С (consumer- consumer) – взаємодія споживачів між собою (Інтернет-аукціони, форуми тощо);

В2Е (business-to-education) – клас систем для підтримки постачання освітніх установ.

Отже, електронна комерція – це не лише створення електронної візитки, електронного магазину чи корпоративного веб-сайту. Це система роботи з клієнтами, що ґрунтується на напрацьованому раніше досвіді, бізнес процесах та інфраструктурі їх обслуговування.

Література

1.        Опанасюк О. Реалії та перспективи розвитку європейського ринку електронної комерції //Персонал.-2009.-№2

2.        Ошкало В. Интернет на службе бизнеса // Брутто.-2007

3.        Предик Г. Електронна комерція: моделі бізнесу в інтернет-середовищі //Вісник Тернопільської Академії Народного Господарства.-2002.-№8