Коваль Наталя Дмитрівна

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Розробка та впровадження автоматизованої системи обліку, аналізу та внутрішнього аудиту в загальну інформаційну систему підприємства

 

Сьогодні в Україні спостерігаються тенденції до застосування інформаційних технологій у всіх сферах економічного середовища. Особливо швидко розвиваються інформаційні технології в бухгалтерському обліку, аналізу і аудиту. Будь-який бухгалтер, що працює на комп’ютері, не уявляє без нього своєї професійної діяльності.

Ринок програмних продуктів наповнений пакетами прикладних програм (ППП) для автоматизації бухгалтерського обліку, є окремі ППП для автоматизації аналітичних функцій або пропонуються окремі програмні модулі аналізу вбудовані в автоматизовані інформаційні системи (АІС) обліку. Але при аналізі даних товарних ринків ми побачимо, що практично немає якісних програмних продуктів автоматизації для цілей фінансово-економічного аналізу й внутрішнього аудиту [4, с. 33].

Враховуюче вищесказане, виокремлено проблему побудови такої універсальної АІС, яка б об’єднала в єдину програму автоматизоване розв’язання задач обліку, аналізу та аудиту.

АІС, які реалізують функції бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту і які представлені на ринку програмних продуктів України, детально проаналізовані такими науковцями як Прокопенко І. Ф., Ганін В. І., Москаленко В. В., Івахненков С. В., Шуремов Є. Л., Умнова Е. А. та ін. АІС, призначені для бухгалтерського обліку, представлені сотнями ППП різних компаній-виробників і реалізують основні задачі бухгалтерського та фінансового обліку. Деякі ППП обліку містять вбудовані блоки для проведення аналізу (програмні продукти компанії 1С) [1]. Програмне забезпечення, призначене для обробки аналітичних даних з використанням ППП досить ґрунтовно охарактеризовано в працях Шуремова Є. Л., Прокопенко І. Ф., Воропаєва Т. В. та Москаленко В. В. Автор Устинова Г. М. наводить характеристику аналітичних технологій та деяких програм внутрішнього аудиту. Слід зазначити, що програмні продукти зарубіжного ринку дають можливість автоматизувати процес проведення аналізу і аудиту, але не знаходять поширення на українському ринку через низку проблем, а особливо через складність адаптації до умов української облікової політики і особливостей господарювання.

Останню проблему важко вирішити через значні системні відмінності в організації зарубіжного і українського бухгалтерського обліку, тому можливість адаптації програмних продуктів зарубіжного ринку до автоматизації обліку, аналізу та аудиту у цьому дослідженні не розглядається [3, с. 35 - 42.].

Основним недоліком усіх запропонованих підходів до автоматизації обліку, аналізу та аудиту є те, що ця проблема не розглядається з позицій комплексного підходу.

Метою статті є розгляд передумов розроблення концепції побудови комплексної автоматизованої інформаційної системи обліку, аналізу і внутрішнього аудиту (КАІСОАА) та розкриття практичних аспектів КАІСОАА.

При побудові автоматизованої інформаційної системи обліку, аналізу та аудиту (АІСОАА) слід враховувати принципи побудови систем підтримки прийняття рішень – СППР (Decision Support System - DSS). Комплексна автоматизована інформаційна система бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту повинна будуватись як СППР на основі даних (DDSSData Drizen Support System ) [5].

Отже, представимо концептуальну модель комплексної автоматизованої інформаційної системи обліку, аналізу та аудиту.

Дана система повинна складатись із ряду підсистем. Основним компонентом підсистеми управління повідомленнями мають бути зміни в законодавстві. Цю підсистему доцільно пов’язати з єдиним державним реєстром нормативно-правових актів – єдиною електронною базою, де зберігаються тексти усіх виданих державними органами влади актів законодавства.

База даних концептуальної інформаційної системи обліку, аналізу та аудиту повинна бути розподіленою.

База моделей концептуальної інформаційної системи обліку, аналізу та аудиту повинна містити моделі бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту. В базі моделей бухгалтерського обліку знаходять своє відображення формули та алгоритми розрахунків, які здійснюються при обчисленні результативних показників бухгалтерського обліку для складання фінансової звітності, аналізу та аудиту [2, с. 15 - 17].

Вихідною інформацією для бухгалтерського обліку є обліково-звітні показники, необхідні для аналізу та аудиту виробничо-господарської діяльності підприємства, підготовки управлінських рішень та для підтвердження достовірності облікової інформації.

У комплексній інформаційній системі обліку, аналізу та аудиту інформації з підбази даних обліку використовується для формування підбази даних аналізу, зокрема за допомогою формалізованих моделей аналізу.

Розрахунки, які використовуються при аналізі господарської діяльності підприємства, формалізовані в базі моделей аналізу. На основі цього формується результативна інформація, яка також акумулюється в підбазі даних аналізу і може виводитись на екран комп’ютерів або роздруковуватись.

У комплексній інформаційній системі існує можливість контролювати правильність розв’язання задач обліку та аудиту.

В підбазу даних аудиту за допомогою формалізованих моделей аудиту будуть вноситись дані про відповідні помилки у процесі ведення обліку. При виявленні деяких помилок до бази даних внутрішнього аудиту вносяться також дані аналізу, перераховані відповідно до нової інформації з використанням бази даних і бази моделей аналізу.

На основі електронних первинних документів за допомогою формалізованої моделі обліку формується результативно облікова інформація (реєстри). За допомогою моделі аналізу обчислюються основні показники, які характеризують певну ділянку обліку. Ці показники зберігатимуться в підбазі даних аналізу.

Отже, у статті розглядалась побудова комплексної автоматизованої системи обліку, аналізу та аудиту. Запропонована комплексна інформаційна система буде мати наступні переваги у застосуванні:

- інтегруватиме виконавців та аналітичні методи зі стандартним доступом до даних і вибіркою даних;

- буде нескладною у роботі та допоможе зекономити час;

- буде побудована за принципом інтерактивного розв’язування і користувач матиме змогу підтримуватиме зв'язок з системою в безперервному режимі;

- зорієнтована на пристосування до змін в законодавстві;

- на основі отриманих даних дозволяє скласти точну та об’єктивну фінансову звітність та полегшити сам процес її складання.

Створення комплексної автоматизованої інформаційної системи обліку, аналізу та аудиту є перспективним напрямком у розвитку науки.

Список використаних джерел:

1. Івахненко С. В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту: навчальний посібник. – К.: Знання-Прес, 2006. – 349 с.

2.Кривоконь О. Тенденції розвитку ринку бухгалтерських послуг//Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 5.

3. Мураховський В. Відмова від первинної документації обліку як чинник інтегрованої повністю автоматизованої системи обліку// Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 10.

4. Прокопенко І. Ф., Ганін В. І., Москаленко В. В. Комп’ютеризація економічного аналізу: навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 340 с.

5. Шквір В. Д., Завгородній А. Г., Височан О. С. Інформаційні системи і технологій в обліку: навчальний посібник. – К.: Знання, 2007. – 439 с.