Горобець Тетяна Павлівна, студентка магістратури

Вінницький національний аграрний університет

 

УДОСКОНАЛЕННЯ ВІДНОСИН ПІДПРИЄМСТВ З БАНКАМИ З ПРИВОДУ  РОЗРАХУНКОВО-КАСОВОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ

Вступ. Комерційний банк з одного боку, це — специфічна кредитно-фінансова установа, яка повинна постійно поновлювати інформаційні технології, що використовуються для підвищення якості виконання операцій на ринку банківських послуг. З іншого боку, банк володіє основними ознаками виробничої системи, яка зорієнтована на масове обслуговування клієнтів. В цій системі важлива вже не тільки якість послуг, але також працемісткість й собівартість виконання основних операцій.

Постановка проблеми. Актуальність удосконалення розрахунково-касового обслуговування клієнтів банками спричинена тим, що період розвитку сучасних технологій банки шукають способи привернути увагу клієнтів, надаючи нові вигідні пропозиції, які спростять відносини підприємств за банками, допоможуть зекономити час і кошти.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питанням відносин підприємств з банками з приводу розрахунково-касового обслуговування  присвятили свої праці такі вчені-економісти як Головко С., Криницька О., Кулик Д., Кушнір О. Проте питання його вдосконалення залишається досить актуальним і потребує подальших розробок і доопрацювань.

Виклад основного матеріалу. Розрахункові відносини між комерційними банками та їх клієнтами будуються на договірних засадах і здійснюються на платній основі. Розрахункові операції комерційних банків включають в себе відкриття банківських рахунків клієнтів на підставі заяви; здійснення за розпорядженням клієнта безготівкових розрахунків за допомогою платіжних доручень, платіжних вимог-доручень, платіжних вимог, розрахункових чеків, акредитивів; розрахунки плати за кожні відпрацьовані документи тощо[2].

Проте банки прагнуть проводити обслуговування клієнта з максимальним комфортом та наблизитись до нього у просторі та часі. Традиційно задля цього вони збільшують мережу філій й подовжують час обслуговування. Однак сучасні технології дають змогу досягти кращих результатів. Тобто для підвищення ефективності здійснення розрахунково-касових операцій банками України доцільно використовувати нові інструменти. Мова йде про віддалене (дистанційне) банківське обслуговування фізичних та юридич­них осіб за допомогою банкоматів, через Інтернет тощо[1;35].

Поняття «електронний банкінг» включає в себе цілу низку послуг, до яких передусім належить Інтернет- та мобільний банкінг. Суть системи полягає в можливості мати швидкий доступ до рахунку, отримувати необхідну інформацію і здійснювати оплату без відвідування банку.

Електронна система працює з різними типами фінансових документів у всіх Web-браузерах і на всіх платформах, тому немає необхідності встановлювати на ПК спеціалізоване програмне забезпечення. Розроблено спеціальні механізми шифрування і розпізнавання електронного цифрового підпису, що разом з іншими інструментами онлайнового банкінг забезпечує високий рівень безпеки банківських послуг.

Інтернет-банкінг взаємодіє з різними бухгалтерськими програмами. Деякі фінансові установи пропонують також налаштування на робочому місці модуля «РС-банкінг», що дозволяє управляти банківськими рахунками в режимі «офлайн»[3;39].

Наразі українські банки надають досить широкий спектр послуг у системі електронного банкінгу. Найбільш поширена серед них — отримання інформації про стан рахунку в онлайновому режимі. Також можна здійснювати будь-які безготівкові розрахунки, оплачувати житлово-комунальні послуги, купувати і продавати валюту, поповню­вати рахунки мобільного і стаціонарного зв'язку, блокувати платіжні картки, замовляти нові тощо. Але для цього клієнт повинен мати підключений до мережі Інтернету, комп'ютер, оплатити послуги провайдерів та послуги зв'язку.

Система SMS-банкінгу (у кожній фінансовій установі вона має свою назву) є складовою електронного банкінгу, яка дозволяє абонентам мобільного зв'язку управляти банківським рахунком за допомогою мобільного телефону. Наразі ця послуга доступна абонентам усіх українських операторів, що мають картковий або поточний рахунок у банку. Послуговуючись мобільним телефоном, користувачі SMS-банкінгу можуть самостійно контролювати стан свого рахунку. SMS-повідомленням система сповіщає клієнтів про кожну проведену транзакцію, а у випадку несанкціонованого використання картки надає можливість швидко її заблокувати (занести у так званий стоп-список).

На теренах України SMS-банкінг активно заявив про себе у 2001 році, коли мобільний зв'язок став доступним для більшості населення. Наразі кіль­кість користувачів цією послугою становить близько 10 000 осіб. У більшості банків SMS-оповіщення спочатку було безкоштовним. А у фінансових установах, де за це брали гроші, вартість щомісячної плати коливалась у межах $0,5-$3. Запити оплачувалися окремо і дорівнювали вартості звичайного SMS-повідомлення відповідно до тарифного плану оператора.

Зараз послуги мобільного банкінгу безкоштовні лише в кількох банках для VIP-клієнтів. Щомісячна плата становить від однієї гривні до кількох десятків. У деяких фінансових установах абонентна плата вноситься один раз на місяць, в інших — диференційовано, за кожен запит окремо. Умови підключення в усіх банках однакові — заповнення відповідної заяви [3;37].

Втім є ще один вид віддаленого банківського обслуговування — найперспективніший та найзручніший для України — дистанційне управління рахунком по телефону. Так, система платежів по телефону "Телебанк — 24" — це новітній банківський продукт, який не має аналогів в Україні, тому розробку складного та багатогранного проекту було почато з налагодження контактів та обміну досвідом з іноземними банками, а також із порівняння вихідних умов розвитку цієї послуги на Заході та в інших країнах. Ця система дає змогу отримати опера­тивну інформацію щодо всіх видів діяльності банківської установи, офіційних та комерційних курсів іноземних вал­ют на поточну дату[1;35].

Створення та впровадження системи автоматизованого обліку платежів населення у розрахунковому центрі надає ряд переваг. Так, для банків — підвищується продуктивність праці операторів; суттєво зменшиться кількість помилок при прийманні платежів; скорочується кількість неплатежів, оскільки спрощується порядок оплати; платників швидше обслуговують. Для населення — відпадає необхідність самостійно стежити за зміною тарифів та заборгованістю; значно спрощується процедура ведення платіжних документів, з'ясування непорозумінь щодо прийнятих платежів; на обслуговування витрачається набагато часу[1;36].

Висновки. Таким чином можна виділити основні переваги мобільного банкінгу:  здійснювати переказ коштів з однієї банківської картки на іншу;  самостійно блокувати й розблоковувати картку, призупиняти й відновлювати її дію; замовляти інформацію про баланс рахунку; замовляти інформацію про останні п'ять операцій, виконаних за допомогою картки; замовляти чи відмовлятися від послуги оперативного інформування щодо проведених з картками операцій; отримувати дані про курс валют; дізнаватися про нові послуги банку тощо.

Список використаної літератури.

1.Головко С.І. Шляхи підвищення ефективності розрахунково-касових послуг комерційного банку // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. - №20. – С.35-37

2.Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22 (із змінами і доповненнями).

3.Криницька О. Цілодобовий контроль. Дистанційне управління банківським рахунком // Консалтинг в Україні. – 2009. - №1-2 (42-43).- С.39-41

4."Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" Закон України від 05.04.2001 року за 2346 — III (із змінами і доповненнями).