Економіка/3Фінансові відносини

Чубенко О.В.

Науковий керівник: Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

АКЦИЗНЕ ОПОДАТКУВАННЯ СПИРТНИХ НАПОЇВ ТА ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ

 

Останніми роками тютюнова галузь в Україні почала розвиватися швидко та ефективно. Фабрики випускають якісну продукцію, збільшують обсяги виробництва через експорт товару. Всередині країни вживання тютюнової продукції багато років залишається незмінним, і самі виробники через заборонні заходи на рекламу не можуть пропагувати куріння. Зростання виробництва, збільшення експорту сигарет приносить державі значні прибутки. Так, у 2008 році надходження до бюджету акцизного збору на тютюнові вироби становили 235 млрд грн., а за одинадцять місяців 2009 року майже 3 млрд грн..

Враховуючи дві проблеми, що виникли в Україні: перша – боротьба з курінням; друга – дефіцит державного бюджету, Верховна Рада приймає Закон України ”Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби”. За ним податкове зобов'язання із сплати акцизного збору на тютюнові вироби за кожну власну назву сигарет (з додатковою інформацією щодо характеристик продукту в разі її наявності), що обчислюється одночасно за ставками у процентах до обороту з продажу  та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) становить: 69 грн. за 100 штук – сигари, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигарети), з вмістом тютюну, 40,25 грн. за 1000 штук – сигарети без фільтра, цигарка, 69 грн. за 1000 штук – сигарети з фільтром, 28,75 грн. за 1 кг – тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн ”гомогенізований” або ”відновлений”; тютюнові екстракти та есенції, 40,25 грн. за 1 кг – тютюн для куріння, з вмістом або без вмісту замінників у будь-якій пропорції, 11,5 грн. за 1 кг – жувальний і нюхальний тютюн [1] .

Різке підвищення акцизного збору відразу призвело до збільшення вартості продукції. Проте це не допомогло оздоровити націю. Курці стали більше витрачати коштів на сигарети, але курити не кинули. А малозабезпечені перейшли на дешевшу продукцію. Скорочення вжитку сигарет не відбулося. У районах, що межують із Росією та Молдовою з’явилась контрабанда. Чергове підвищення цін  на тютюн збільшило кількість нелегальної продукції. Все це призведе до скорочення легального виробництва і відповідно зниження відрахувань податків і зборів.

У черговий раз держава намагається вирішити свої проблеми за рахунок тютюнової галузі. Гравці ринку продовжують стверджувати, що цей захід неминуче підстебне контрабанду тютюнових виробів і підірве всю тютюнову промисловість України. Місцеві тютюнові фабрики вже заявляють про можливий вихід з ринку. Великі – про загрозу зниження виробництва. Все це спричинить скорочення персоналу на цих підприємствах. За підрахунками експертів, втричі зменшиться і кількість точок, які торгують у роздріб сигаретами, - з 90 тис. до 30 тис. Роботу втратять більше ніж 200 тис. наших громадян [3,  с.19].

Аналогічна ситуація в Україні із оподаткуванням спиртних напоїв. Згідно із статями (2, 3) Закону України ”Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої” від 23.03.2000р. №1582-ІІІ  зі змінами та доповненнями, визначено такі ставки акцизного збору: 0,01 грн. за 1 л на вина виноградні натуральні, 0,50 грн. за 1 л – вина натуральні з додаванням спирту та міцні (кріплені), 2050 грн. за 1 л – вина ігристі, вина газовані, 34 грн. за 1 л 100 % спирту—інші зароджені напої (сидр, перрі, напій медовий); суміш із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, в іншому місці не зазначені (з доданням спирту), 0,34  грн. за 1 л – сидр і перрі (без додання спирту), 34 грн. за 1 л 100 % спирту – спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 об. %  або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистилятори та спиртні напої, одержані шляхом перегородки, денатуровані, будь-якої концентрації, 34 грн. за 1 л 100 % спирту – спирт етиловий,  неденатурований, з концентрацією спирту менше як 80 об. %; спиртові дистилятори та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт, 20  грн. за 1 л 100 % спирту – спиртові дистилятори та спиртні напої, одержані шляхом виноградного вина або вичавок з винограду. Відповідно до пункту 8 Закону України Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)” №313/96 – ВР від 11.07.96р. зі змінами та доповненнями ставка акцизного збору на пиво солодове становить 0,60   грн. за 1 літр.

Підвищення акцизного збору на тютюнові вироби і спиртні напої зумовлено міжнародними тенденціями у цих галузях. Така політика може призвести до розвитку тіньового ринку цієї продукції, тому слід вжити заходів та розробити систему контролю, за якої жоден виробник не зможе ухилитися від сплати податків. Використання нових технологій захисту акцизної марки дасть можливість швидко провести ідентифікацію та з’ясувати легітимність акцизної марки правоохоронними органами. Це дасть змогу зупинити поширення контрабандної і контрафактної підакцизної продукції в Україні.

Водночас технологічні та фізико-хімічні показники матеріалів при виготовленні акцизних марок нового зразка, залишаються без змін порівняно з попередніми. Єдиний колір акцизної марки для всієї вітчизняної продукції. Крім наскрізної нумерації на марках, яка складається з двох цифр індексу регіону України за місцезнаходженням виробника продукції, серії та окремого для кожної марки номера, на марки наноситься напис, що складається з початкових літер слів ”алкоголь імпортний” чи ”алкоголь вітчизняний” – ” AI ”, ” AВ ”, двох двозначних  чисел (рік і місяць, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями, та зазначення суми акцизного збору, сплачена за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції, місткості тари. Також залишився той же дизайн та голографічний захисний елемент для всіх типів марок. Ціни на марки акцизного збору збільшилися у 2,7 раза. Одна акцизна марка для алкогольних напоїв становить 0,103 грн., а для тютюнових виробів – 0,055 грн. Ажіотажу на придбання нових марок акцизного збору збоку виробників алкогольних напоїв і тютюнових виробів не відбувається.

Проте спостерігається схема мінімізації акцизного збору через використання марок акцизного збору не за призначенням, тобто придбання марок на суму акцизного збору з урахуванням мінімального вмісту спирту – 25 % об’ємних одиниць, а використання їх для маркування горілки з вмістом спирту 37- 40 % об’ємних одиниць [2].

Отже, економічна ефективність акцизів проявляється через дії їх регулюючої функції. Якщо мета, поставлена при регулюванні досягнута, то функціонування акцизів можна вважати ефективним. У процесі регулювання за допомогою акцизів можуть ставитися різні цілі, тому універсального показника для оцінки ефективності акцизного оподаткування не існує. Ефективність доцільно визначати по кожному виду акцизів окремо. У певний часовий лад одні акцизи можуть діяти ефективно, а інші – ні. Вплив кожного виду акцизу можна оцінювати за показниками, які характеризують економічні процеси, що регулюються.

Література

1.     Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби. Закон України від 19.11.99р. №1246 – XIV зі змінами та доповненнями.

2.     Бутенко Ю. ”Акцизний збір”, Вісник податкової служби України, - 2008р.№18. – с. 25 - 26.

3.     Мазур Є. “Акцизом по сигаретах”, Агробізнес сьогодні, - 2009р.№1. – с. 18 - 19.

4.     Пислиця   А.В. ” Критеріальна оцінка економічної ефективності акцизного оподаткування”, Інвестиції: практика та досвід, - 2008р.№18. – с. 40 - 45.