Економіка / 3. Фінансові відносини

Голишевська Л. В., Река І. С.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

СИЛА АКЦИЗУ

 

Що ж таке акцизний збір? У чому його сила? Питання досить риторичне. Хоча можна свідомо відповісти - у постійному стрімкому зростанні цін, у тому, що населення не спроможне купувати цигарки та алкогольні напої, якими хоч рідко, але звикли себе «балувати» на свята, адже усі ці «людські слабинки» досить відчутно відбиваються на гаманці громадян України.

Акцизи являють собою непрямі податки на окремі товари, які включаються до ціни товару й оплачуються покупцями. Ці податки встановлюються, як правило, на дефіцитну та ви­сокорентабельну продукцію і товари, що є монополією держа­ви. Акцизи збільшують ціну товару, оскільки входять до неї у вигляді певної надбавки на стадії реалізації. Врешті-решт, вони спря­мовані на споживача товарів, а особа, яка реалізує то­вари, є фактично «агентом» держави зі зби­рання і перерахування податків до бюджету [1].

Для початку звернемо увагу на законодавчі змін в оподаткуванні акцизним збором спирт-етилових та алкогольних напоїв. Отже, Верховною радою України  31.03. 2009 року було ухвалено закон, в якому йшлось про внесення змін до деяких Законів з питань акцизного збору,  відповідно до якого, акцизний збір зі спиртних напоїв поповз догори, а також було запроваджено, що з 2010 року буде відбуватися щорічна індексація ставок акцизу на спирт етиловий та алкогольні напої залежно від індексу споживчих цін. Були збільшені і акцизні ставки на вина ігристі та газовані з 1,6 до 2,5 грн. за 1 л та на інші зброджені напої з додаванням спирту з 27 до 34 грн. за 1л 100-% спирту. Ці зміни одразу відчулися. Таке значне підвищення ставки можна намагатися прив’язати до того, що протягом останніх 10 років ставку на етиловий спирт було підвищено лише один раз з 16 грн. до 21,5 за 1 л [3].

З цього можна зробити лише один позитивний висновок: люди будуть стримувати себе у споживанні алкогольних напоїв. Будемо сподіватися, що вони будуть купувати рідше, але якісніше, щоб відчувалась і насолода і по гаманцю «не било»! А загалом, за статистикою, відбулося зменшення захворювань викликаних алкоголізмом, скоєння злочинів у стані сп’яніння. Але не слід забувати і про те, що чим вищий акциз, тим активніший тіньовий сектор. На даний час за оцінками різних експертів тіньовий сектор лікеро-горілчаної продукції становить від 20 до 30% [2].

Якщо у попередні роки в структурі надходження акцизу до бюджету найбільшу питому вагу мали алкогольні напої, то з 2009 року ця частка закріпилася за тютюновими виробами. За чотири місяці 2009 надходження акцизного збору до бюджету з алкогольних напоїв становили лише 26%, тоді як з тютюнових виробів 43%.

Останніми роками тютюнова галузь країни була однією з найстабільніших. Українські фабрики випускають досить якісну продукцію і збільшують обсяг виробництва завдяки зростанню експорту. Вжиток цієї продукції в середині країни багато років залишався незмінним, аж до цього. Але, як видно на сьогодні, люди затягнули собі пасок, економлять на харчуванні, на потребах сімї, але курити не кинули. Коли відбувалося попереднє збільшення акцизу, то це позначилося на подорожчанні більш дешевих марок, тоді як дорогі не відчули значного збільшення. Наприклад. «Прима» збільшилася в 2,5 рази, а «Marlboro» на 1 грн. Проте, наступне підвищення побило усі рамки. І у черговий раз люди впевнились, що держава намагається вирішити усі свої проблеми за рахунок тютюнової галузі. І немає сумніві, що все це неминуче підвищить контрабанду і підірве усю тютюнову промисловість України [1].

На думку асоціації «Укртютюн», реалізація чергового підвищення ставок на тютюнові вироби підвищить ціни на 25%, що лише посилить негативні тенденції у галузі і держава аж ніяк не отримає вигоди. Люди будуть купувати дешевші цигарки, а додаткові надходження до бюджету можливі за рахунок відсоткового обороту з реалізації, виходячи із встановлення максимальних роздрібних цін. А якщо купуватимуться дешеві цигарки, то і надходження скоротяться.

На даний час не відчувається турботи про суспільство. Спостерігаються лише намагання «залатати дірки» у бюджеті. Як насідок, розвивається вжиток нелегальної продукції, зросла активність підприємств, що виробляють контрабандну продукцію. А тільки так воно і могло статися за таких цін.

Доцільно навести статистику надходження акцизного збору від реалізації вітчизняних алкогольних напоїв та тютюнових виробів (табл.1)

Таблиця 1

Надходження акцизного збору

Період (рік)

       2007

        2008

2009(січень-квітень)

З тютюнових виробів, млрд.грн.

        2,35

3,36

1,73

 

З алкогольних напоів, млрдюгрн.

         3,2

3,9

1,06

 

 

Відмітимо, що з підвищення акцизного збору зменшилися і його надходження.

Залишається неврегульованим питання застосування марок акцизного збору, які у разі зміни ставок на спирт та алкогольні напої втрачають чинність, і виробники не можуть їх використовувати для маркування продукції. Проблемною залишається ситуація, коли внаслідок швидкої зміни ставок на один і той самий вид напою в обігу існує декілька видів марок акцизного збору одночасно, що в свою чергу ускладнює контроль за їх достовірністю і може призвести до заміщення легальної продукції фальсифікованою [3].

На сьогоднішній день, якщо вартість цигарок з фільтром у твердих сумах з одиниці реалізованого товару складає від 52 до 80 грн. за 1000 шт., то з 01.01. 2011 року цей показник підвищиться до 60 - 100 грн. відповідно. Цигарки без фільтру у твердих сумах коштують 27 - 40 грн., але і до 2011 року цей показник поповзе вгору і буде складати від 35 до 50 грн. за 1000 шт. [1].

Отже, для громадян України підвищення акцизів на тютюн та алкогольні напої загрожує не лише хворобами, але й розораністю. Треба хоч інколи згадувати про те, що люди є люди, і треба надавати їм можливість відпочити від щоденних турбот. А можливість вживання алкогольних та тютюнових виробів у допустимих нормах не ставити на одну щабель з відпочинком у ресторанах та кав’ярнях.

 

Література:

1.     Мазур Є. Акцизом по сигаретах // Агро бізнес сьогодні. – 2009 р. №17.

– С. 18 – 19.

          2. Лист ДПА України. Щодо законодавчих змін в оподаткуванні акцизним

збором // Вісник податкової служби України. – 2009 р. - №5. – С. 6 – 9.

3.     Мігунова Л. Підвищення ставок акцизного збору на спирт і спиртові

напої, вина та важкі дистилятори // Вісник податкової служби України. – 2009 р. – №19. – С. 2 – 3.