Економіка/10.Економіка підприємств

 

Заремба Н. В.

Науковий керівник: Голишевська Л. В.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

 

 

ОПОДАТКУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ

 

Головною перевагою прибуткового оподаткування є пряма залежність розміру податків від розміру отриманого прибутку (доходу). Ніякі інші податки, в тому числі  і прямі, не мають такої залежності від кінцевих результатів діяльності суб’єктів господарювання і громадян, як податки на прибуток.

Податок на прибуток – це прямий податок, що сплачується юридичними чи фізичними особами з їхнього доходу.

Згідно з затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 5.03.2008р. №158, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, та розміру відрахувань частини чистого прибутку (доходу), визначеного у Законі України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”

Державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової тарифу), що спрямовується на реалізацію інвестиційних проектів згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Державними підприємствами електроенергетичної галузі, фінансування яких здійснюється в межах кошторису, що затверджується НКРЕ, відрахування частини чистого прибутку (доходу) провадяться із суми перевищення фактично отриманих кошторисних доходів над фактично здійсненими кошторисними видатками у звітному періоді. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово – господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств. Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПА, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємств. Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств. Сплачена відповідно до цього Порядку частина чистого прибутку (доходу) зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства[4].

Відповідно до п.16.11 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств (далі  - Закон про прибуток) нерезиденти, що проводять діяльність на території України через постійне представництво, ведуть бухгалтерський облік та звітність згідно з законодавством України, щоквартально подають податковим органам за місцезнаходженням постійного представництва декларацію про прибуток, одержаний із джерел в Україні, а також розрахунок нарахованого податку на прибуток за формою, встановленою центральним податковим органом[2].

У 2009 р., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року №184, сплачувати до державного бюджету частину чистого прибутку (доходу) будуть лише державні та казенні підприємства.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається такими підприємствами відповідно до форми розрахунку, затвердженої ДПА України, та відображається у декларації з податку на прибуток підприємства. Сплата частини чистого прибутку (доходу) провадитиметься наростаючим підсумком до Держбюджету України або місцевих бюджетів у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, на підставі даних щоквартальної фінансово – господарської діяльності у розмірі 15% чистого прибутку. Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) подається державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємства, а саме протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду[3].

В контексті Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон) податкова декларація є документом, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюються нарахування та сплата податку, збору (обов’язкового платежу). Пунктом 5.1 ст.5 цього Закону визначено порядок узгодження платником податків сум податкових зобов’язань, визначених  у податковій декларації, який, зокрема, передбачає право платника податків з метою виправлення самостійно виявлених у відповідному податковому періоді помилок у показниках раніше поданої податкової декларації, на подання уточнюючого розрахунку. При цьому платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь – який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

У разі здійснення правопорушень у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько – правову відповідальність до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбачених Господарським кодексом, іншими законами та договором. У сфері господарювання застосовують такі види господарських санкцій: відшкодування збитків, штрафні санкції, оперативно – господарські санкції. Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин на відміну від адміністративно – господарських санкцій, які застосовуються уповноваженими органами державної влади органами місцевого самоврядування до суб’єктів господарювання за порушення ними правил проведення господарської діяльності.

Література

1.Задорожній О, Завгороднєва В. Оподаткування прибутку підприємств.// Вісник податкової служби України. – 2009. - №6. – с.7-8

2.Порядок відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету частини чистого  прибутку (доходу).//Вісник податкової служби України. -2008.-№17. –12-13с.

3.Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 р.№184 «Про порядок відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)». Коментар Ганни Чернишової.// Вісник податкової служби України. – 2009. – №12(536).–2-3с.

4.Щодо окремих питань з надання податкової звітності з податку на прибуток постійними представництвами нерезидентів в Україні.(Витяг).//Вісник податкової служби України – 2009. – №12(536). – 2-3с.