Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

 

ас. Усова А.В., Міхеєва О.О.

Державний вищий навчальний заклад

“Донецький національний технічний університет”

Автомобільно-дорожній інститут, Україна

Роль МВА у сучасному стані менеджменту в Україні

 

В ході історичних подій Україна вступила в жорстку конкурентну бізнес-війну тільки 20 років тому. І у той час, поки західні країни розвивали управлінський потенціал своїх компаній, ми будували зовсім іншу систему, якій не судилося вижити. Зараз нам необхідно перейняти їх досвід ведення бізнесу для досягнення поставлених цілей: перехід від стану країни з економікою, що розвивається, до стану країни з розвинутою економікою, підвищення загального рівня менеджменту на підприємствах країни і таке інше.

Одним зі шляхів розвитку потенціалу вітчизняних підприємств є навчання менеджерів за програмою МВА – Master of Business Administration (Магістр Ділового Адміністрування).

Ступінь MBA – найбільш відомий і популярний магістерський ступінь у сфері управління бізнесом. Цю кваліфікацію, як правило, отримують на додаток до вже наявної вищої освіти з метою придбання спеціальних знань і навичок в області менеджменту. Суть програми – навчання управлінню бізнесом. Одне із завдань MBA – отримання випускниками міцного місця в життя, перспективи добробуту і кар'єри на керівних і професійних посадах.

Основні напрями діяльності МВА:

·        систематизує знання, які вже є, і дозволяє отримати нові в інтегрованому виді;

·        дає інструментарій і навички для того, щоб прискорити прийняття бізнес-рішень і зменшити при цьому риски, розвиває можливості стратегічного бачення;

·        сприяє встановленню міцних контактів і взаємозбагаченню через обмін досвідом із слухачами і викладачами.

Не дивлячись на всі переваги, які дає програма МВА, в Україні вона не набула широкої популярності. Так, за деякими даними, в 2007 році кількість менеджерів, що поступили на програми МВА в Україні, склала трохи більше 150 чоловік. Це катастрофічно низький показник для країни з населенням в 47 млн. чоловік. Причин такої ситуації у сфері бізнес-освіти декілька:

·        Неінформованість більшості вітчизняних менеджерів про існування будь-яких програм підвищення кваліфікації, окрім навчання у вищому навчальному закладі;

·        Велика частина українців, яким вдається поступити у ведучі бізнес-школи, працюють і живуть за кордоном;

·        Міжнародні компанії, які проводять основний набір на Топ-МВА-програми, в Україні майже не представлені;

·        У Україні істотно обмежені можливості працевлаштування для випускників західних МВА-програм;

·        Процес вступу на МВА відрізняється від традиційних уявлень українців про вступ в навчальні заклади;

·        Більшість сильних потенційних кандидатів в Україні вважають за краще будувати кар'єру без МВА-освіти.

Низький рівень менеджменту в нашій країні проявляється в усьому. У багатьох підручниках з менеджменту описані тільки базові теорії управління. Ні про яку системну підготовку висококласних менеджерів-керівників не може бути і мови. Більшістю середньостатистичних громадян розуміння слова менеджер зводиться до менеджера з продажу, тобто звичайному продавцеві.

Таким чином, можна зробити висновок, що навчання мистецтву менеджменту, адже це саме мистецтво, не закінчується на освіті у вищому навчальному закладі, воно потребує додаткового навчання, шліфування майстерності роками. Однією з таких програм додаткової освіти, здатної надати усі інструменти для удосконалення своїх умінь у терені менеджменту і є  програма МВА. Можливо, і вона не зможе зробити зі звичайної людини талановитого менеджера, здатного збиткові підприємства перетворювати на прибуткові, але вона надасть необхідні знання. А роки практики та деякий талант допоможуть стати саме тим, ким мріялось. Адже “геній – це тільки 5% таланту та 95% праці”. Нас чекає важкий і складний шлях, щоб зайняти лідируюче місце у світовій економіці, на яке ми претендуємо. А для цього нам слід узнати інформацію, яку вже використовують європейські і азіатські бізнесмени, після цього необхідно збудувати систему створення нового знання, яке даватиме необхідні конкурентні переваги.

 

Література:

1.                  Социальная бизнес-сеть: http://habrahabr.ru

2.                  Бизнес школы и бизнес-образование: http://www.strategy.com.ua

3.                  Новости маркетинга: http://mm.com.ua