Роктанен М.В.

НТУУ «КПІ»

Тенденції розвитку складської логістики в Україні

Щороку українські компанії витрачають на логістику від $10 млрд. й щонайменше третина цієї суми витрачається нераціонально. На Заході компанії, працюючи з рентабельністю менш ніж 10% готові витрачати мільйони, щоб зменшити витрати на логістику на десяті частки відсотка. В Україні рентабельність і виробників, і роздрібників у півтора-два рази вища, ніж в Європі. Приміром, у країнах ЄС нормою вважається роздрібна націнка у 5-7%, в Україні – 15-20%. Тому скорочення витрат на логістику не було життєво важливою потребою для вітчизняних підприємств. Однак внаслідок кризи виробникам випала нагода переглянути статті витрат з метою їх максимального зменшення.Значна частка затрат підприємства припадає саме на зберігання продукції. Складська логістика почала розвиватись в Україні зовсім нещодавно, але ринок даних послуг активно прогресує і має великий потенціал. 

Впродовж останніх 5-ти років складська логістика активно розвивалась. В 2004 р. складський сегмент був найменш розвинений в комерційній нерухомості Києва. На ринку було близько 1 млн. квадратних метрів складських площ, з яких лише 20% належали до класів А і В.  Всі наявні склади високої якості біли заповнені на всі 100%.

      На протязі 2005 – першої половини 2008 року ринок постійно зростав і попит на складські приміщення значно перевищував пропозицію.

       До кінця 1-го півріччя 2008 року на ринку нерухомості київського регіону існував дефіцит сучасних складських площ (десь 600-700 тис. кв.м.). Рівень вакантності площ логістичних центрів не перевищував 2–4%, а серед об‘єктів високого класу практично дорівнював  нулю.  Дефіцит  приміщень  призвів  до  того,  що  ставки  на  оренду високоякісної складської нерухомості у Києві виявились на 20—50% вище, ніж у країнах Східної та Центральної Європи. 

      З  початком  осені  2008  року  більшість  компаній-орендарів  зіткнулася  із  скороченням  обсягів  виробництва  та  продажу.  Більшість  із  них  стали  корегувати  стратегію  розвитку  бізнесу,  відмовляючись  від  розширення  на  користь  збереження  та укріплення  того,  що  вже  було  досягнуто.  Як  наслідок,  намітилася  тенденція  зниження  попиту  на  оренду  складських приміщень,  у  тому  числі  й  серед  постійних  клієнтів  логістичних  операторів.  Так,  за  даними  компанії Real Estate Solutions (Київ),  за  період  з  вересня  по  листопад IT-компанії  зменшили  площі, що  орендуються,  у  середньому  на 50%,  продуктові рітейл-компанії – на 20-30%. У підсумку загальний попит у порівнянні з аналогічним періодом 2007 р знизився на 10-15%. На  кінець 2008  року  середні  орендні  ставки для  найпростіших  складських  приміщень  у  столиці  знаходились  у межах $12–15/кв.м.  на  місяць,  а  для  приміщень  більш  високого  класу — $15–18/кв.м.  на  місяць.  Аналогічні  приміщення  під  Києвом коштували орендарям по $9,5–10/кв.м. на місяць –за площу більше 5 тис. кв.м., по $12 за кв. м на місяць –за площу менше 5 тис. кв.м. Менш професійні об‘єкти класу В за межами міста здавались в оренду за $8–9/кв.м. на місяць, а всі решта (класи С та Д) — за $5/кв.м/міс.  

      Зменшення попиту відобразилось  і на заповнюваності складських площ. Якщо у 1-му півріччі 2008 року середня вакантність складала біля 1–2%, то з 2-го півріччя 2008 року рівень вакантності у сегменті почав поступово рости, досягнувши до кінця 2008 року 5–10%, а в окремих професійних комплексах збільшився до 15%. Для подальшого залучення орендарів власники складських  комплексів  вимушені  були  іти  на  компроміс шляхом  надання  більш широкого  переліку  послуг,  а  також  почали погоджуватися на підписання короткострокових договорів оренди. 

На даний момент, загальний об’єм високоякісних складських комплексів в Києві складає 776 000 кв.м. При умові реалізації нових проектів в заплановані строки очікується збільшення загального об’єму ринку на 150 000 кв.м. Компанії активно інвестували кошти в нові складські приміщення, оскільки ринок розвивається. Але в зв’язку з кризою, що знизила купівельну  спроможність замовників, відбувається деякий спад попиту, хоча про перенасичення ринку мова не йде. Вакантність  складських приміщень класу А і В заповнені іноді досягає 30%, хоча порівнюючи з минулим роком цей показних дорівнював 10%. З початку 2009 року вартість оренди знизилася практично на 30% в доларовому еквіваленті, досягнувши значення $ 6,5 кв. м. за  місяць в найкращих проектах. Ситуацію покращують Built-to-suit проекти, а саме складські приміщення зі спеціальними умовами зберігання , які  відповідають  вимогам конкретних користувачів. Також продовжують користуватися попитом секції невеликого розміру (від 1 000 до 3 000 кв.м.) і на ринку спостерігається дефіцит приміщень даного формату.

Під Києвом, як і в інших регіонах, так само в дефіциті склади, що забезпечують спеціальні умови зберігання— температурний режим, фіксований рівень вологості тощо. Попит на спецсклади тільки у столичному регіоні щонайменше вдвічі перевищує пропозицію. Власники таких приміщень максимально користуються нинішньою кон’юнктурою: вартість оренди метра спеціалізованого сховища менше ніж за рік зросла з $19 на місяць улітку 2008-го до майже $30 у березні 2009-го. Але, що цікаво, вітчизняні девелопери нібито не помічають підвищеного попиту. Перспективи ринку спецскладів в Україні виглядають досить привабливо. До реалізації таких проектів вітчизняних девелоперів підштовхують вихід на український ринок іноземних гравців, бурхливий розвиток торговельних мереж, зростання виробництва. Але поки українські девелопери приглядаються до ніші спецскладів, із подібними проектами на український ринок виходять закордонні девелопери та логістичні оператори. Наприклад, російська компанія «Евразия Логистик» збирається інвестувати $1,25 млрд у будівництво чотирьох логістичних парків в Україні — у тому числі з площами для товарів, що вимагають спеціальних умов зберігання.

Список використаної літератури:

1.     logistic-info.org.ua/skladska-logistika/

2.     logistics.ua/?pid=50&newsid=906

3.     www.dom2000.com.ua/ru/main/article/.../15291

4.     www.marketing.net.ua