Сегидін І.М.

Науковий керівник: Карвацький М.В.

Буковинська державна фінансова академія, м.Чернівці

ПРОГРАМНОЦІЛЬОВИЙ МЕТОД СКЛАДАННЯ БЮДЖЕТУ В КОНТЕКСТІ БЮДЖЕТНОЇ РЕФОРМИ

 

 Розглянута роль програмноцільового методу в процесі формування бюджету, проаналізована модель традиційного бюджету та бюджету складеного за програмноцільовим методом, представлені завдання та наслідки впровадження програмно–цільового методу в Україні.

 The role of the program-target method in the process of budget formation has been examined. The model of a traditional budget and a budget formed by means of the program - target method has been analyzed. The objectives and consequences of the program - target method introduction in Ukraine have been presented.

Вступ. У своєму розвитку Україна знаходиться на стадії, коли здійснено достатньо реформ в державній економіці, а тому тепер країна може впевненіше розвивати подальші реформи фінансових методів і технологій на обох рівнях – місцевому та державному. Найбільшу увагу необхідно приділити вдосконаленню програмного фінансового планування на державному рівні та його практичного застосування в місцевих бюджетах.

Мета роботи полягає в ознайомленні з програмноцільовим методом (ПЦМ) та обґрунтуванні необхідності його запровадження на рівні місцевих бюджетів в Україні. Основна мета ПЦМ – встановлення зв’язку між використанням бюджетних ресурсів та отриманими результатами.

Аналіз останніх публікацій. Дослідженням програмно-цільового методу займалися як зарубіжні, так і вітчизняні науковці, такі як: Чугунов І.Я., Запаріна І.В. Федосов. В.М., Бабич Т.С, Кульчицький М. І. та інші.

Успадкований від попередньої системи метод складання і виконання бюджету ґрунтується на обрахунку потреби у видатках на утримання бюджетної установи: виплати зарплати, оплати вартості використаних енергоносіїв, видатків на харчування та медикаменти та інше. Результатами такого способу управління фінансами є:

1)    планування бюджету лише на 1 рік;

2)    відсутність відповідальності за результати діяльності;

3)     фінансування надання громадянам не суспільних послуг, а “безкоштовних” державних благ, що не передбачало зв’язку між затраченими ресурсами і отриманими результатами. Тому ціна результату була непомірно високою [3,80].

Бюджет, складений за програмноцільовим методом, суттєво відрізняється від

традиційного постатейного або економічного бюджетів, а саме – здійснюється фінансування програм, а не адміністративних одиниць та штатних посад. Основними компонентами програмно–цільового методу є попередній розрахунок доходів і видатків, середньострокове та стратегічне планування доходів і видатків, довгострокове планування капітальних інвестицій, розгляд, оцінка, аналіз та моніторинг виконання бюджету, прозорість і участь громадськості у бюджетному процесі та стратегічне планування. Найважливіше, що отримає Україна із впровадженням програмно–цільового методу, це можливість більш продуктивного використання обмежених фінансових ресурсів та підвищення рівня відповідальності посадових осіб. Проблеми ефективного виконання бюджетів – це питання, яке стоїть перед урядовцями України всіх рівнів. Програмно–цільове бюджетування сьогодні – це бюджетування, орієнтоване на результат. Основною метою програмно–цільового методу постає забезпечення необхідної інформації про ресурси та ефективність видатків, від яких залежить виконання програми та підпрограми. [4,8].

Процес управління – цілісний, тому програмноцільовий метод є не окремим

документом, а невід’ємною частиною цього процесу. Обов’язок керівників та тих, хто приймає рішення – визначати цілі та завдання, а бюджет виконує роль інструменту, що забезпечує ефективне фінансування їх досягнення та відповідну інформацію, яка є підставою для вибору найбільш раціонального шляху витрачання коштів. Найважливішими складовими програмно–цільового методу бюджетування є: бюджетні програми та підпрограми; стратегічне планування; доходи і видатки: прогноз, оцінка і визначення повноважень; довгострокове фінансове планування, включаючи середньо – та довгострокове планування бюджету; планування капітальних інвестицій; аналіз витрат; аналіз, оцінка, і моніторинг програми; прозорість бюджетного процесу та участь громадськості у ньому.

Одним із засобів покращення фінансового управління та швидкої підготовки до

запровадження складових ПЦМ є використання новітніх інформаційних технологій у бюджетній діяльності. Розробка і втілення прогресивних технологій управління бюджетними ресурсами в Україні реалізується у рамках проекту «Реформа місцевих бюджетів в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється RTI Int. На початок 2007 року до співпраці з РМБУ приєдналися 85 міст України, 82 з них вже затвердили бюджети за ПЦМ паралельно із постатейним методом.

Міністерством фінансів України спільно з Інститутом бюджету та соціальноекономічних досліджень (ІБСЕД) продовжують роботу по запровадженню програмноцільового методу планування та виконання місцевих бюджетів, що є одним із ключових компонентів проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи», реалізацію якого ІБСЕД розпочав в жовтні 2008 р. за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Робота по запровадженню ПЦМ на рівні місцевих бюджетів проводиться у відповідності до Програми діяльності Кабінету Міністрів України, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2008 р. №14, Декларації цілей та завдань бюджету на 2009 рік [1], затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 5.03.2008 р. №160 та Концепції реформування місцевих бюджетів, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. №308 [2].

Також визначено основні засади проведення експерименту із запровадження програмноцільового методу складання та виконання бюджетів в Автономній Республіці Крим, Житомирській, Луганській і Львівській областях. Міністерством фінансів розроблено план заходів із запровадження ПЦМ у місцевих бюджетах на 2009 р. В його основу закладена активна робота з розробки бюджетних програм на місцевому рівні в галузі освіти й охорони здоров’я на 2009-2010 роки, підготовка місцевих стратегічних планів розвитку цих галузей на 2009-2011 рр..

Однією з основних умов вступу до Європейського Союзу є підготовка бюджету виключно у програмному форматі, а конкретні результати досягнуті в країнах ЄС, вказують на ефективність цього методу. Основний наголос програмноцільового формату зроблено на обов’язковості досягнення максимально можливого та соціально вагомого ефекту в результаті використання коштів, сплачених платниками податків. Програмноцільовий метод докорінно відрізняється від традиційного методу. Він ґрунтується на раціональному управлінні, тобто його метою є не збереження організаційної структури, а – вирішення соціальних проблем [5,13].

Отже, ефективність, продуктивність, альтернативи, аналіз та встановлення пріоритетів стали основними питаннями для обговорення у процесі розробки місцевої бюджетної політики. Для ефективного впровадження програмно-цільового методу необхідно здійснити структурні зміни.

Висновки. Для повного та успішного переходу на програмноцільовий метод

формування бюджету в Україні неохідно вдосконалити:

1. Поширення існуючої структури бюджетних програм на процеси планування бюджету та визначення бюджетної політики. Структура бюджетних програм повинна бути невід'ємною частиною середньострокового плану видатків та відповідно відображати стратегічні завдання в поточному бюджеті. Для здійснення цього необхідно встановити тісний зв'язок між бюджетуванням, плануванням та виконанням бюджету, при цьому чітко розподіляючи відповідальність за здійснення цієї діяльності між структурними підрозділами.

2. Необхідність перегляду та вдосконалення існуючої структури програм для усунення організаційних та інформаційних обмежень, що заважають роботі керівників установ усіх рівнів.

3. Необхідність поліпшення практики розрахунку видатків бюджету, роль якої є дещо обмеженою у традиційному формуванні бюджету. Ця практика може бути вдосконалена шляхом використання методів аналізу витрат.

4. Четвертим, і, можливо найскладнішим, є запровадження нової системи звітності за результатами діяльності, при цьому визнаючи, що управління бюджетом за програмноцільовим методом є складовою ефективного управління державними ресурсами.

Література:

1.     Декларація цілей та завдань бюджету на 2009 рік (Бюджетної декларації)/Постановою Кабінету Міністрів України від 5.03.2008№160. [Електронний ресурс]. – Доступ до докум.: http://www.ibser.org.ua.

2.     Концепція реформування місцевих бюджетів затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05/2007 №308. [Електронний ресурс]. – Доступ до докум.: http://www.ibser.org.ua.

3.      Кульчицький М. І. Формування та виконання бюджету за программно-цільовим методом/ Кульчицький М. І., Перун З.В. // Фінанси України. –2008. – № 2. – с. 7883.

4.      Федосов. В.М. Сутність і проблематика бюджетотворення: Українські реалії / Федосов. В.М., Бабич Т.С. //Фінанси України. – 2009. – № 1. – с. 3–23.

5.      Чугунов І.Я. Розвиток програмноцільового методу планування бюджету/ Чугунов І.Я., Запаріна І.В.// Фінанси України. –2009. – № 5. – с. 3–14.