Крилова О.В., Пономаренко Є.Ю.

Національний гірничий університет

Роль амортизаційної політики в підвищенні інноваційного розвитку вітчизнах підприємств 

В умовах розвитку та становлення  ринкової економіки  дуже важливими є конкурентоспроможність продукту, який є представленим на ринку. Досягти високого рівня конкурентоспроможності можливо тільки за допомогою інновацій. Сьогодні маємо змогу спостерігати в Україні ситуацію, за якої країна відстає за інноваційним розвитком від розвинутих держав світу на десятиріччя, а іноді і сторіччя. Вітчизняні підприємства мають застарілу базу виробництва, яка призводить до втрати конкурентоспроможності України на світовому ринку. В нашій країні основні засоби майже цілком зношені.

Реалізація інноваційної моделі розвитку економіки повинна базуватися на пошуку фінансових ресурсів інноваційної діяльності, аналізу наявних та потенціальних джерел оновлення основних фондів підприємства. Головним внутрішнім джерелом оновлення основних фондів є амортизаційні відрахування. П(С)БО 7 запропоновано використовувати наступні методи нарахування амортизації: прямолінійний, метод зменшення залишкової вартості, метод прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивний метод, виробничий метод та згідно з податковим законодавством.

У розвинених країнах світу кумулятивний метод є найпоширенішим методом  прискореної амортизації. Кумулятивний метод відноситься до прискореної амортизації. Відповідно до нього  річну суму амортизації визначають як добуток вартості, що амортизується, на кумулятивний коефіцієнт. Кумулятивний коефіцієнт визначають, як ділення кількість років, які залишаються  до кінця  очікуваного строку  експлуатації об’єкта основних засобів, на суму чисел років його корисної експлуатації.

Згідно з Указом Президента України «Про концепцію амортизаційної політики» існує розмежування практики нарахування амортизаційних відрахувань відповідно до її економічної та податкової ролі. Економічна роль амортизації полягає у фактичному  відшкодуванні діючих основних фондів, відповідні амортизаційні відрахування відображають знецінення основного капіталу в процесі виробництва і відносяться на витрати діяльності суб’єктів господарської діяльності. Податкова роль амортизації полягає у фінансовому відшкодуванні основного капіталу за рахунок зменшення оподатковуваного прибутку на суму амортизаційних відрахувань. Під антиінвестиційною спрямованістю ми розуміємо  те що амортизація використовується як компонент розрахунку податку на прибуток, а саме його зменшення, і дуже суттєвий відрив обчислення амортизаційних відрахувань від реального зносу основних фондів під час експлуатації, тобто економічна роль амортизації не виконується повністю [1].

Починаючи з липня 1997 року підприємства (платники податку на прибуток) здійснюють крім бухгалтерського обліку ще і податковий облік нарахування амортизації. Суми амортизаційних відрахувань у бухгалтерському та податковому обліках не збігаються, тому що використовується різні методики нарахування амортизаційних відрахувань.

Моральне старіння  основних засобів – це гальмування розвитку інноваційної сфери економіки та зниження її рівня конкурентоспроможності. Запобігання морального старіння технічної бази є застосування системи прискореної амортизації основних фондів. Під системою прискореної амортизації ми розуміємо такі методи нарахування амортизації, які протягом перших років забезпечують випереджання росту нагромадженої суми амортизаційних відрахувань над дійсними темпами втрати основними засобами їх вартості.

На наш погляд є доцільним використовувати  кумулятивний метод нарахування амортизації. Використання кумулятивного методу полягає в забезпеченні прискореного накопичення капіталу, який можливо в наступні роки використати на модернізацію виробничих потужностей без збільшення собівартості продукції . Амортизаційна політика держави є ефективним інструментом стимулювання оновлення виробничого обладнання. Використання кумулятивного методу забезпечить швидке повернення реальних інвестицій, призведе до зниження податку на прибуток у перші роки після введення основних засобів  в експлуатацію.

Податкова політика держави, яка бажає забезпечити інноваційний розвиток економіки, амортизаційну політику вважає одним із найважливішим елементом стимулювання використання основних фондів в промисловості, які відповідають сучасним вимогам науково-технічного прогресу: низька енергоємність, матеріалоємність, висока продуктивність устаткування.

Для розвитку сфери амортизаційної політики та стимулювання інвестиційної ініціативи суб’єктів господарської діяльності держава має орієнтуватися на наступні кроки: надати податкові пільги тільки тим підприємствам, які мають документальне підтвердження інвестиційного використання амортизаційних коштів; перехід до нарахування амортизації пооб’єктно за групами основних фондів, керуючись реальними темпами корисного використання об’єктів; надання можливості підприємствам застосовувати прискорену амортизацію, наприклад кумулятивний метод, за умови інвестиційного використання коштів тимчасово звільнених від оподаткування, приближення податкового методу нарахування амортизаційних відрахувань до методів у бухгалтерському обліку.

В результаті проведення цих заходів будуть створенні умови для формування додаткових інвестиційних ресурсів для інноваційного розвитку суб’єктів господарської діяльності в Україні, що в свою чергу дасть змогу підвищити рівень інноваційності та конкурентоспроможності України. Тільки за таких умов Україна може стати країною з високорозвиненою економікою та високим рівнем життя.

 

Література:

1.                     Концепція амортизаційної політики, схвалена указом Президента України від 07.03.2001 №169/2001