Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Аспірант, Кащенко О. І.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,Україна, м. Київ

 

Деякі аспекти удосконалення магістерських програм спеціальності «Облік і аудит» в рамках Болонського процесу

 

Протягом останніх десятиріч Україна цілеспрямовано націлена на досягнення європейських стандартів. Такий напрямок розвитку стосується не лише економіки, але й освіти. В рамках Болонського процесу відбувається реформування освіти у вищих навчальних закладах України, які мають III-IV рівень акредитації. Метою участі України в Болонському процесі є створення умов полегшеного переїзду громадян України для подальшого навчання чи працевлаштування у Зоні європейської вищої освіти; зростання привабливості української освіти для громадян, а також іноземців на рівні європейської вищої освіти.

Одним з напрямів реформування є введення двох циклів освіти: ступінь бакалавра та ступень магістра. Київський національний університет імені Тараса Шевченка також має досвід  двоциклічної освіти -  випускники нашого університету отримують дипломи бакалаврів та магістрів. Бакалаври навчаються протягом чотирьох років та отримують базові знання зі спеціальності. Програма магістрів має не лише практичне та теоретичне, а й наукове спрямування. Магістрам спеціальності «Облік і аудит» надається можливість брати участь в міжнародних та вітчизняних науково-практичних конференціях з актуальних проблем економіки  та бухгалтерського обліку, аналізу, контролю, аудиту. Також створюються умови для публікації статей у зібраннях наукових праць студентів магістратури та у наукових фахових виданнях.

Питаннями розробки методичного забезпечення програм магістрів спеціальності «Облік і аудит» на економічному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка займаються такі вчені, як В.Д. Базилевич, В.Г. Швець, Г.І. Купалова, Н.І. Дорош, І.К. Дрозд, Н.О. Гура, Н.В. Ковтун та інші.

Поряд з цим залишається ряд невирішених питань: зростає загрозлива у масовому вимірі тенденція до погіршення якості вищої освіти, збільшується розрив зв'язків між освітянами і працедавцями, між сферою освіти і ринком праці. Головною проблемою в сучасній освіті, на нашу думку, є недостатність практичних навиків, зокрема, в частині застосування комп’ютерних систем бухгалтерського обліку. Тому на кафедрі обліку та аудиту було розроблено та впроваджено в навчальний процес курс «Організація інформаційних сиcтем і технологій  обліку і аудиту».

На практиці керівник підприємства бажає мати у своєму штаті персонал, який би допоміг його підприємству зайняти лідируюче положення на ринку, підвищити ефективність діяльності, створити оптимальну структуру управління. Це потребує досить вагомих навиків та знань з боку випускників вищих навчальних закладів. Особливо це стосується магістрів спеціальності «Облік і аудит» тому, що у бухгалтерській і банківській діяльності потрібно  широке застосування комп’ютерних бухгалтерських програм, завдяки впровадженню яких підвищується оперативність обробки даних і вірогідність ділової інформації, приймаються більш об'єктивні фінансові й управлінські рішення. Зважаючи на це, курс «Організація інформаційних систем і технологій  обліку і аудиту» розроблено з метою ознайомлення студентів з інформаційним забезпеченням процесів на підприємствах та в банківській системі. Програма курсу містить в собі як лекційні, так і практичні та лабораторні заняття, що дозволяє засвоювати набуті знання на практиці. Підкріплюються та узагальнюються навички користування програмним забезпеченням бухгалтерського обліку та аудиту шляхом виконання самостійних робіт.  

Оскільки ведення бухгалтерського обліку на підприємстві може розглядатися  як внутрішня справа підприємства, а основою для оцінки фінансово-господарської діяльності підприємства з боку держави є бухгалтерська звітність (фінансова, податкова і статистична), що повинна щокварталу надаватися в податкову інспекцію та в органи статистики. В сучасних умовах звітність може подаватись в електронному варіанті, а не лише в друкованому вигляді, тому бухгалтер має вміти користуватися програмним забезпеченням для формування звітів

Курс «Організація інформаційних сиcтем і технологій  обліку і аудиту» дозволяє магістрам спеціальності «Облік і аудит» систематизувати та структурувати накопичені знання як майбутніх бухгалтерів та аудиторів. Безумовно, комп'ютерні програми не замінять грамотного бухгалтера, але дозволять заощадити його час і сили за рахунок автоматизації рутинних операцій, знайти арифметичні помилки в обліку і звітності, оцінити поточне фінансове становище підприємства і його перспективи.

Отже, на нашу думку, реформування освіти в Україні на сьогоднішній день є однією з найважливіших сфер євроінтеграції. Цей напрямок дозволить посилити акцент на якості освітніх послуг, збільшити обмін досвідом з європейськими вищими навчальними закладами. Також реформування буде сприяти перегляду та удосконаленню методик викладання, введенню нових курсів, які мають більш прикладний характер. У свою чергу,  зменшиться відрив між знаннями, які дає освітній заклад, та вимогами роботодавців.

Список використаних джерел

1.            Болонський процес у фактах і документах (Сорбонна-Болонья-Саламанка-Прага-Берлін) / Упорядники: Степко М.Ф., Болюбаш Я. Я., Шинкарук В. Д., Грубінко В. В., Бабин І. І. - Тернопіль: Вид-во ТДПУ ім. В. Гнатюка, 2003. - 52 с.

2.            Івахнєнков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту.-К.,2003

3.            Керівництво користувача програми «1-С Бухгалтерія».

4.            www.osvita.org.ua