Економічні науки/1. Банки і банківська система

Шокало Т.П., Беклемешева О.С.

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу „Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана”

Актуальні проблеми інвестування малого і середнього бізнесу в Україні

Протидія наслідкам всесвітньої фінансово-економічної кризи потребує від законодавчої і виконавчої влади України запровадження сприятливого інвестиційного клімату. Проблема наповнення державного та міських бюджетів в сучасних умовах якомога сильніше вимагає виведення малого і середнього підприємництва з тіні. У той час, як в європейських країнах запроваджено низку антикризових заходів, які призвели до зниження цін, збільшення надлишку товарів і, в результаті, збільшення купівельної спроможності населення на продовольчі та дрібно-побутові товари навіть за умови зниження заробітної плати, в Україні спостерігається зовсім інша тенденція: ціни зростають, а купівельна спроможність – падає.  Це дозволяє стверджувати, що, по-перше, антикризові заходи уряду є малоефективними, а, по-друге, значною є тінізація малого і середнього бізнесу (МСБ), що підкреслює актуальність дослідження.

Різні аспекти проблеми інвестування малого і середнього бізнесу досліджувалися у роботах вітчизняних і зарубіжних науковців І. Бланка, П. Гайдуцького, Б. Губського, К. Дружерученко, В. Корнєєва, Д. Лук’яненка, В.Ф. Мартиненко, В. Черняка, А. Губенко та ін.

Метою дослідження є висвітлення проблем розвитку підприємств малого і середнього бізнесу. Отже, МСБ має бути рушійною силою зростання економіки, пріоритетом розвитку України як країни з перехідною економікою, основою середнього класу. На МСБ покладаються завдання модифікації соціальних та економічних перетворень у розвитку держави. Ця різновидність бізнесу швидше реагує на кон’юнктуру ринку, що дозволяє переорієнтовуватися відповідно до попиту і пропозицій, більш адекватно реагуючи на наслідки світової економічної кризи. Показово, що в країнах ЄС МСБ створює 40 – 67% ВВП, тоді як в Україні – 5 – 7% [1]. Саме маленька частка сегмента МСБ у ВВП свідчить про те, що держава не забезпечує достатнього рівня підтримки підприємцям, а отже, не сприяє формуванню й зміцненню середнього класу. В європейських країнах цей показник значно вищий: наприклад, у Данії суб'єкти малого бізнесу щороку створюють 80% національного продукту, в Італії – 60%, а середній внесок таких підприємств у ВВП по всій Західній Європі – 63 – 67% [2].

Слід також зазначити, що загальною проблемою статистичних агентств у країнах з перехідною економікою є одержання об’єктивної статистики. Офіційні статистичні дані показують лише ті сфери малого бізнесу, які зареєстровані й мають статус юридичної особи – дрібні та середні підприємства. Значну кількість підприємств, які зареєструвались як приватні підприємці, не включено в ці статистичні дані. Вони обраховуються як ті, що використовують спрощену систему оподаткування. Можна зробити висновок, що малий бізнес набагато більший ніж може здатися з першого погляду [3].

Нагадаємо, що нині кредитування start-up, тобто для започаткування бізнесу в Україні, комерційними банками практично припинено. На розвиток нового проекту банки видають гроші лише постійним клієнтам з позитивною кредитною історією і, як правило, під заставу. Попри те, якою б креативною не була бізнес-ідея, які б перспективи вона не обіцяла, якщо майбутній підприємець звернеться до банку за кредитом тільки з планами, його очікує відмова. Крім того, корпоративне кредитування МСБ у багатьох банках заморожене. За інформацією журналу “Контракти”, позички малому й середньому бізнесу не надають Укрсоцбанк, Райффайзен Банк Аваль, Правекс-Банк, Прокредитбанк та інші фінустанови. За статистикою НБУ, за січень-лютий 2009 р. загальний портфель корпоративних банківських кредитів скоротився на 1,4% [4].

Для корпоративного сектора у 2009 р. банківські кредитні програми подорожчали порівняно з 2007 р. – початком 2008 р. приблизно в 1,5 раза. Якщо зараз відсоткові ставки за кредитами для великих компаній становлять 20 – 25% річних у гривні (у 2008 р. кредитні відсотки були на рівні 15 – 17%), то банківські кредити у сфері МСБ складають від 30 % до 50 % річних у гривні.

Зауважимо, фундаментальною проблемою кредитування МСБ України є непрозорість бізнесу, що ускладнює аналіз бізнесу, збільшує строки прийняття рішення по кредиту, вимагає “перестраховки” за рахунок застави. Відповідно до вимог НБУ, ухвалюючи рішення по кредиту, банк повинен виходити виключно з офіційно підтверджених прибутків. Сектор МСБ для протидії податковому тягареві намагається мінімізувати прибутки.

Крім того, іншою проблемою МСБ є відсутність застави. Практично всі корпоративні кредити банки надають під заставу нерухомості, без заставне кредитування заморожено. Вимоги до МСБ в умовах кризи стали більш жорсткими – бездоганна репутація, додаткові доходи від інших операцій з банком, довгострокові перспективи співробітництва.

Наприкінці зауважимо, що враховуючи таку ситуацію, іноземні інвестиції вкрай необхідні для розвитку сфери МСБ України. Прямі інвестиції вигідні також інвесторам. Високий рівень підготовки і дешева робоча сила приваблюють іноземні компанії, створюють можливості для вкладення капіталу з метою розвитку експортного виробництва.

 

Література:

1. Ukrainian business resource. –  http://ubr.ua

2. Чубенко А. О. Малий та середній бізнес як рушійна сила зростання економіки України / А. О. Чубенко. – http://intkonf.org/chubenko-ao-maliy-ta-seredniy-

3. Развитие малого и среднего бизнеса – шанс для Украины преодолеть кризис. – http://www.ricardo.com.ua/news/releases/83110

4. Дружерученко К. Для найменших / К. Дружерученко // Контракти : український діловий тижневик. – 2009. – № 15. – 13 квітня.

5. Дружерученко К. Кредитування малого і середнього бізнесу заморожене. Ціна питання – від 30% до 50% річних! / К. Дружерученко. – http://www.dom2000.com.ua/ru/main/article/id/10915