Неустроєва Г.О.

Викладач кафедри Міжкультурної комунікації та іноземної мови Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Роль професійного спрямування під час викладання  іноземної мови в ВНЗ.

 

        Іншомовне спілкування відіграє важливу роль у професійній діяльності економіста. Воно має велике значення, адже майбутні фахівці у сфері економічної діяльності повинні володіти високою культурою професійного іншомовного мовлення.

Провідним напрямком готовності до професійної діяльності є створення психолого-педагогічних умов, за яких студент може зайняти активну особисту позицію як майбутній фахівець.

Основу цього багатокомпонентного системного процесу складає вивчення дисципліни „Іноземна мова за професійним спрямуванням”.

У результаті цього поряд з оволодінням іноземною мовою відбувається засвоєння професійних знань та формування здібностей розуміти менталітет носіїв іншої мови. З соціально-психологічної точки зору особистість студента повинна бути готова  до засвоєння нової інформації й між культурного спілкування. Ураховуючи те, що рівень засвоєння навчального матеріалу – це показник пізнавальної діяльності майбутніх фахівців, то для підвищення  якості засвоєння матеріалу ми використовуємо діалоги, ситуативні вправи, технічні засобі навчання, різноманітні тексти для читання та аудіювання професійно значущої тематики.

Як свідчить практичний досвід, найбільш яскраво комунікативні властивості проявляються в діалогічному мовленні.

Діалог є одним з найефективніших засобів навчання усного мовлення й одночасно однією з найпродуктивніших його форм. Цілеспрямоване введення його в процес навчання ефективно сприяє формуванню згаданої готовності.

Ситуативні вправи включають три компоненти: завдання (його значення в тому, щоб студент відреагував на мовленнєву ситуацію), опис мовленнєвої ситуації й, нарешті, саму мовленнєву ситуацію.

Відеоматеріал дає можливість спостерігати мовленнєве спілкування й поведінку комуні кантів. Є наявною перевага поєднання мовленнєвого та візуального каналів.

На основі відеоматеріалів можливі аналіз та інтерпретація використання мови в конкретній комунікативній ситуації. Це дає можливість отримати позитивні результати викладання іноземних мов у технічних ВНЗ та формування готовності до професійного іншомовного спілкування у майбутніх фахівців.

Сучасні комп’ютерні технології є складовою частиною мультимедія технологій ( з англ. multi - багато та media- середовище). Це такі технології, що інтегрують аудіовізуальну інформацію різних форм ( текст, графіка, анімація) та реалізують інтерактивний діалог користувача зі системою. Вони являють собою діапазон можливостей для вдосконалення навчального процесу та системи освіти в цілому.

Головною метою навчання іноземній мові в вузі є комунікативна- формування комунікативної компетенції, вміння вишукувати повну інформацію під час читання іншомовних текстів, вміння розуміти співбесідника, а також висловити свою думку, точку зору усно чи письмово.

Таким чином, особливість предмету «іноземна мова» полягає в тому, що метою навчання є не стільки знання про самий предмет, тобто про мову( мовна компетенція), скільки отримання навичок та вмінь різноманітних видів мовної діяльності.  Професійне навчання іноземній мові має свою специфіку, зумовлену тим, що передбачає навчання різноманітним видам мовної діяльності. Для навчання таким видам мовної діяльності, як читання та письмо можливо в значної мірі обмежитися сітьовим курсом, оскільки особливості цих видів мовної діяльності не потребують об’ємної графіки та значного за обсягом звукового супроводження. Але ж протягом навчання аудіюванню, вимові та усній мові обмежитися тільки текстовими файлами не є можливим. Необхідна підтримка звукового супроводження, а також створення усних ситуацій.

Здається, що в процесі розвитку інформаційних освітніх технологій головна роль надається вищий школі, завданням якої є розвиток професійної освіти  та модернізація та розвиток існуючої інфраструктури.