Застосування нетрадиційних форм оздоровлення  для   підвищення процесів адаптації  у студентів під час              навчання.

Ніколенко Л.В.,Гришуніна Н.Ю. Ніколенко В.А.

Дніпропетровська державна медична академія, Україна

Дніпропетровський національний університет ім.О. Гончара, Украіна

Навчання у вищих навчальних закладах пов´язано з великим психологічним, інтелектуальним навантаженням, порушенням режиму сну та відпочинку, які ведуть до перенапруження адаптивних систем організму, що визначається у порушенні вегетативної регуляції, імунної реактивності, продуктивності інтелектуальних процесів.

Одним з важливих видів сучасної профілактики порушень адаптивних сил організму є застосування природних засобів. Фітозасоби це біогенетично зформовані комплекси активних інгредієнтів рослин, які є максимально біодоступними для організму хворого, мають адаптаційні, антиокисні, сорбційні, антитоксичні та імуномодулюючі властивості. Застосування їх у вигляді настоїв, отварів трав та вживання овочевих страв є зручним і корисним і сприяє захисту організму від шкідливих факторів оточуючого середовища.

Практично здоровій людині трави допоможуть зберегти  бодрість і працездатність.

Цілителі Україні, якими були монахи, ченці, розподіляли рослини за «статевим» признаком: кропива, душиця, конюшина рахувалися жіночими, які чоловіки повинні уникати, а полин, дев’ясил, безсмертник- чоловічі рослини. Рогедрон  являвся продовжувачем роду, звіробій- травою від  99 хвороб, плоди абрикос(8 видів) – плоди здоровя,а полин- «матір трав». Дози раніше відміряли не на вагах, а щепкою, яка приблизно мала 10-14 г. сухої рослини. В східній фітотерапії кожній частині рослини назначалось лікувати відповідну частину тіла:- кора – шкіру, вітки- судини, листя - внутрішні органи, квіти- органи чуття, коріння- кісткову систему. Цей досвід далеких предків через віки пронесли у слов'янській та тибетській культурах їх нащадки.

Багато стародавніх рецептів сучасна медицина удосконалила і з успіхом використовує.

Від хімічних препаратів рослинні відрізняються тим, що їх ефект появляється не водночас, а поступово та мають низьку токсичність і широкий спектр завдяки комплексному складу зборів. В одному зборі може бути від 3 до 24 лікарських рослин(наприклад, в бальзамі Бітнера).

Оздоровленню організму сприяють і водні процедури, ефективні травяні ванни.

Велику роль для імунної та нервової системи відіграє не тільки фітотерапія, а і аромотерапія. Особливо, якщо ми поєднуємо її з дихальною гімнастикою, масажем, ультрафіолетовим опромінюванням.

Процедури проводяться не раніше як через годину після прийому їжі, або за 30-50 хвилин до їжі. Високого ефекту можна досягти тільки в тому разі, коли процедури збігаються з фазою найбільшої чутливості функціональних систем організму. «Жайворонкам», у яких активність біоритмів вища в першій половині дня, процедури призначають від 8.00 до 10.00 години, а «совам» доцільно приймати процедури у другій половині дня. Кисневі коктейлі, сеанси аромотерапії проводяться за схемою, процедури строго дозуються (від 3 до 7 хв.).

В цивілізації багато змін, але біологічна сутність людини залишається такою ж, в  її тісного взаємоконтакті з усіма фактами зовнішнього середовища. Тому цілющі речовини в рослинах по природі своїй гармонічні організму людини.

Для підвищення рівня адаптації та ефективності навчання студентів нами пропонується застосування фітозасобів підчас навчання та у канікулярний період.

В кінці зими організму корисне вживання простого травяного чаю. Збір для нього ми можемо приготувати самі. Можна скласти суміж різноманітних трав:- листя кропиви, яка багата вітами нами , а особливо вітаміном «С». Смачний і корисний чай із звіробою, сушених ягід малини, смородини, горобини. Заваркою може бути шалфей, чабрець. Ці трави можна брати у любому співвідношенні, загальна кількість суміші не повинна перебільшувати одну чайну ложку на один стакан води. Чим більше компонентів входить в склад чаю, тим більше біологічно активних речовин ми маємо. Пити такий чай корисно ранком та в вечорі без солодощів та кондитерських виробів. Лікувальний чай готується як відвар або настойка.

Який рецепт чаю буде найкращим – рекомендує  лікар(загальноукріпляючий, вітамінний або для зміцнення імунітету).

 В злагоді з природою, відтворивши її, людина не наносить ущерб своєму здоровю, бореться за збереження його, а цим самим забезпечує собі активне довголіття.