Экономические науки/ 3. Финансовые отношения

Цибко В.А.,

к.е.н. Бассова О.О., керівник

 

Миколаївський міжрегіональний інститут  розвитку людини

ВНЗ ВМУРоЛ „УКРАЇНА”, Україна

 

Сучасний стан інвестування металургійної галузі України

 

Металургійна галузь є складовою частиною інвестиційного комплексу, та виступає однією з найбільш суттєвих складових економічного потенціалу будь-якої країни.

Починаючи з 2000 р. металургійний комплекс відносять до галузей, що мають високу інвестиційну привабливість. І хоча інвестиції в металургію мають доволі тривалий термін окупності, іноземні інвестори знаходять цікаві пропозиції й незважаючи на ризик вкладають чималі суми в інвестиційні проекти українських металургійних підприємств. Це пояснюється, по-перше, низькою собівартістю металопродукції (дешева робоча сила, наявність сировинних баз), як наслідок більшою прибутковістю її реалізації на світових ринках, а по-друге, значно більш вигідними умовами інвестування, що надаються іноземному інвесторові в законодавчому порядку.

         Якщо проаналізувати зміну питомої ваги інвестицій у металургію  по відношенню до загального обсягу інвестицій у промисловість, то можна побачити, що починаючи з 2002 року цей показник постійно збільшується (таблиця 1).

У 2010 році 29,48% від усієї сукупності інвестиційних коштів було спрямовано на розвиток металургійної галузі, тоді як у 2002 році цей показник складав лише 9,04%. Це свідчить про зростання інвестиційної привабливості металургії порівняно з іншими галузями промисловості [1].

 

       

   Таблиця 1

Питома вага інвестицій у металургію від загального обсягу інвестицій у промисловість [1]

Роки

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Інвестиції в промисловість, млн. дол. США

2730

3022

3945

5638

7006

8642

11356

12436

12949

14043

Інвестиції в металургію, млн. дол. США

284

273

406

656

1115

1789

2569

3108

3645

4140

Питома вага, %

10,42

9,04

10,30

11,64

15,91

20,71

22,62

24,99

28,14

29,48

 

Загалом починаючи з 2001 року обсяг інвестицій у промисловість збільшився більше ніж у 5 разів, тоді як обсяг інвестицій у металургійну галузь – більше ніж у 14 разів. При цьому середньорічний темп зростання залучених у промисловість інвестиційних ресурсів складає 1,21, щодо металургії, то цей показник становить 1,37. Якщо ж розглядати абсолютне відхилення, то у промисловості бачимо постійне зростання обсягів інвестицій, а в металургії стабільне зростання обсягів залучених інвестиційних коштів починається лише з 2003 р.

Таким чином, протягом періоду, що розглядається, динаміка зміни обсягів інвестицій у металургійну галузь майже повністю повторює динаміку зміни обсягів інвестицій у промисловість у цілому (рис. 1).

Рис. 1. Інвестиції в промисловість та металургію в 2001-2010 рр. [69]

Як свідчать дані рис. 1, починаючи з 2001 року відбувається безупинне збільшення інвестицій у промисловість України взагалі, зокрема в металургійну промисловість. Однак, окрім загального обсягу інвестицій у промисловість значний інтерес для аналізу являє їх структура – на що використовуються залучені тим чи іншим чином кошти.

Для народного господарства країни, перш за все, поміж інвестицій взагалі важливим є обсяг капітальних інвестицій як довгострокового показника, що відображає рівень зацікавленості у розвитку промисловості та формує її майбутній стан. Відповідь на це питання дають дані, наведені на рис. 2.

 

Подпись: 41Рис. 2. Динаміка капітальних інвестицій та інвестицій в основний капітал у 2004-2009рр.[1]

 

Незважаючи на кризові явища у світовій економіці та на нестабільну політичну атмосферу в Україні, капітальні інвестиції в абсолютному вираженні, починаючи з 2004р. по 2008р., постійно зростають. Насамперед, це свідчить про те, що українська промисловість в цей період вийшла на новий рівень свого розвитку та демонструвала свою здатність генерувати прибуток незалежно від негативного світового клімату.

Цей факт досить важливий для оцінки інвестиційної привабливості українських підприємств, зокрема підприємств металургійної галузі. Однак світова фінансова криза, яка розпочалась у 2008 році вплинула на суттєве скорочення капітальних інвестицій у 2009 році, рівень яких одразу скоротився на 29,4%, порівняно до 2008 року.

Серед капітальних інвестицій взагалі особливий інтерес викликають інвестиції в основний капітал та інвестицій у нематеріальні активи. Динаміка інвестицій в основний капітал за 2004-2009 рр. наведена на рис. 2. Протягом 2004-2008 рр., помітне постійне зростання інвестицій у основний капітал як у абсолютному вигляді, так і у відсотках до загального обсягу інвестицій. Це свідчить про довгострокові інвестиційні програми, пов’язані з постійної модернізацією виробництва та закупівлею нових основних засобів.

Щодо джерел фінансування інвестицій, то з 2000 року  до 2008 року спостерігалась тенденція відносно скорочення частки власного капіталу та збільшення залученого, однак кризові ситуації в економіці змінили цю тенденцію в 2009 році на протилежну, а саме: частка власних інвестицій збільшилась до 63,3%, що відповідає її рівню у 2002-2003 рр., кредити банків становлять 3,6%, що на 13,7 в.п. менше за їх частку у попередньому році, а от частка кошт іноземних інвесторів збільшилась до небаченого розміру – 14,2%, тобто за обсягами посідає друге місце серед джерел фінансування капітальних інвестицій у 2009 році. Інвестиції у основний капітал – це досить тривалий процес, який потребує також залучення довгострокових кредитів та впевненості у майбутньому підприємства. Зростання частки іноземних інвестицій у інвестиційному портфелі українських промислових підприємств у 2009 р. ще раз свідчить про те, що довгострокові перспективи української промисловості є привабливими для іноземних інвесторів та отримання прибутку.

 

Література:

1.             Web-сайт Державного комітету статистики  [Електронний ресурс] : Режим доступу :  http://ukrstat.gov.ua