Земелєва Т.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Тінізація української економіки та шляхи її зменшення

(за допомогою податкового контролю)

Податковий контроль є одним з найбільш важливих елементів податкової системи держави. Він є самостійним напрямом державного фінансового контролю, головною метою якого є забезпечення режиму суворого додержання приписів норм податкового законодавства зобов'язаними су­б'єктами податкових правовідносин. Від ступеня ефективності контрольної діяльності органів, що здійснюють податковий контроль, безпосередньо залежить рівень доходів бюджетів та державних цільових фондів. Податковий контроль виступає гарантією задоволення публічних майнових інтересів та важливим чинником соціаль­но-економічної стабільності держави, її фінансової безпеки.

Надзвичайної актуальності набувають питання діяльності органів державної влади щодо реалізації контрольно-наглядової функції у сфері оподаткування, оскільки більш ніж 80 % доходів держави формується за рахунок податків та інших обов’язкових платежів, а конституційного обов’язку сплачувати податки і збори дотримуються не всі платники. Правопорушення, що вчинюються у сфері оподатковування, характеризуються високим рівнем кримінального професіоналізму, постійним удосконаленням правопорушниками механізму вчинення таких діянь, участю в злочинних групах представників влади, у тому числі працівників правоохоронних органів. Вчиненню та приховуванню злочинів у сфері оподаткування сприяють міжрегіональні та міжнародні зв’язки злочинців, розподіл сфер злочинного впливу, злиття представників загальнокримінальної та економічної злочинності [2].

Метою даної роботи є оцінка рівня тінізації економіки в Україні та можливих шляхів її зменшення.

 Під час розробки питання про сутність контролю сучасними вченими застосовується диференційований підхід до цієї проблеми залежно від галузі наукових знань, в яких ведуться дослідження. Тому розмаїття поглядів на одну проблему відображає складність і багатогранність цього явища. У той самий час аналіз і синтез цих поглядів дає можливість всебічно досліджувати категорію “контроль”. Словник іноземних слів дає два визначення слова “контроль”          (фр. – controle) - по-перше, це перевірка, а також спостереження з метою перевірки і, по-друге, - це система органів, що займаються такою перевіркою – контролери [2].

Сучасний стан розвитку економіки позначений поширенням тіньових відносин між суб’єктами господарювання.

Тінізація і криміналізація економіки країни призводить не тільки до скорочення дохідної частини бюджету, порушення конституційних прав і свобод громадян і до падіння їхнього матеріального добробуту, але й до підриву довіри до держави на міжнародному рівні. В Україні рівень тінізації економіки, за даними Світового банку з 2002 р. до 2007 р. коливався за середніми оцінками від 29,4% до 45% ВВП.  Ці показники відображені на рисунку 1 [1].

Рисунок 1 -  Інтегральний коефіцієнт тіньової економіки в Україні, % від офіційного ВВП

Поява тіньової економіки спричинена декількома факторами, які можна зобразити схематично (Рис.2).

 

Рисунок 2 -  Основні фактори впливу на рівень тінізації економіки

Тобто важливий вплив на рівень тінізації української економіки має якісний стан податкового законодавства. На жаль, зміни, які сьогодні в ньому відбуваються не є суттєвими. Податкова система виконує в основному фіскальну функцію, а повинна виконувати ще й стимулюючу, регулюючу, соціальну, розподільчу функції, які мають бути чітко визначені і мати балансову рівновагу, що забезпечить ефективність всієї системи оподаткування. Крім того, сьогодні не вибудована чітка стратегія розвитку податкової системи України.

Державні контрольні органи повинні запобігти тінізації і криміналізації національної економіки шляхом проведення упереджувальних заходів при здійсненні контролю за сплатою податків і зборів, тобто вони повинні здійснювати своєчасний аналіз грошових потоків, товарної маси, обсягу наданих послуг та фінансового стану суб’єктів підприємницької діяльності.

Також необхідно досягти прозорості фінансової, податкової та статистичної звітності. Це надасть можливість аналізувати бюджетні надходження за поточний період і прогнозувати їх на майбутнє.

Деякі автори (Єгарміна В.Д. та  Чічун Л.Д.) пропонують  для збільшення контролю за сплатою податків при отриманні річної фінансової, статистичної і податкової звітності особливу увагу приділяти не аналізу грошового вимірника, а аналізу натуральних показників.

В умовах високого рівня інфляції натуральні показники, дійсно, більш точно відображають результати діяльності, проте при існуючих формах фінансової звітності це є неможливим, оскільки більшість їх статей не можна виразити в натуральних показниках.

Крім того, для виявлення тіньових оборотів необхідно проводити економічний аналіз основних показників діяльності підприємств. Зокрема, аналізувати особливості організації технологічного процесу, обсягів використаних ресурсів, принципів формування собівартості продукції, руху грошових коштів, товарної маси, обсягів послуг, потужність обладнання, фондовіддачу, продуктивність праці, прибутковість виробництва тощо. Якщо аналіз за цими показниками показує позитивну динаміку, то одночасно слід проаналізувати динаміку обсягів сплати податків та зборів.

Отже, в даний час більшість підприємств неповно відображають результати своєї діяльності, що призводить до зменшення дохідної частини бюджету держави. Для вирішення цієї проблеми необхідно більш якісно організувати податковий контроль, зокрема, проводити економічний аналіз діяльності підприємств (показники проведеного аналізу відобразять реальні результати діяльності підприємств) і, звичайно ж, припинити неправомірні дії посадових осіб і громадян, винних у недоліках і порушеннях.

Використана література:

1. Єгарміна В.Д., Чічун Л.Д. Контроль сплати податків: проблеми і шляхи їх вирішення//Аудитор України. – 2007. – № 01(107). – С. 21-23.

2. Яковенко О.О. Податковий контроль як функція управління та дієвий важіль у боротьбі з організованою злочинністю та корупцією// Боротьба з організованою злочинністюі корупцією (теорія і практика). – 2004. - №9.- С. 27-31.

3.  Рева Д.Р. Правове регулювання податкового контролю в Україні: Автореф.  дис. канд. юрид. наук. – Харків: НЮАУ, 2005. – 20 с.