Новотарська Н.К.

аспірант Уманського державного аграрного університету

Управління інноваційною діяльністю переробних підприємств аграрної сфери

 

Ритм технологічних змін за останні роки суттєво прискорився, завдяки чому нововведення стають основним джерелом конкурентних переваг на динамічних товарних ринках. Вихід з ними на ринок супроводжується значним рівнем ризику.

Досліджуючи інноваційну діяльність підприємств аграрної сфери, зокрема переробних, можна виділити три ключових фактори успіху нововведення:

- перевага товару над своїми конкурентами, тобто притаманність йому особливих властивостей, які сприяють кращому сприйняттю з боку споживачів;

- маркетингове ноу-хау підприємства, тобто краще розуміння ринку, поведінки покупців, темпів сприйняття нововведень, тривалості життєвого циклу товару та розмірів потенційного ринку;

- високий рівень синергійних зв’язків відділу випробувань і виробництва, тобто наявність технологічного ноу-хау.

Товари з високими оцінками за всіма ключовими факторами мають рівень успіху біля 90%. Слід відзначити, що всі три фактори знаходяться під контролем підприємства, що виключає будь-який фаталізм в інноваційній стратегії, а успіх нововведення визначається ефективністю його інноваційного менеджменту.

Крім того ризик, пов'язаний з інноваційною діяльністю переробних підприємств аграрної сфери, може бути суттєво знижений, якщо на ньому організована процедура систематичної оцінки і розвитку ідей нових товарів. Завдання полягає в тому, щоб налагодити постійний діалог між різними функціональними підрозділами, а саме – відділом випробувань та розвитку, службою маркетингу, виробничим і фінансовим відділами тощо. Існує багато організаційних варіантів налагодження такого діалогу.

1. Великі переробні підприємства можуть створити відділи нових товарів або навіть дочірнє підприємство, яке буде відноситись до рангу ризикових фірм. Венчурна фірма – це підприємство, яке спеціалі­зуєть­ся на розробці та виготовленні високотехнологічної продукції, має значний потенціал росту і за відносно короткий термін виходить на ринок з принципово новим або покращеним товаром.

Венчурні фірми, як правило, більш гнучкі та схильні до інноваційної діяльності, ніж велике підпри­ємст­во. Таким чином зменшується ймовірність провалу інноваційного проекту.

2. Дуже гнучким варіантом, який підходить для переробного підприємства будь-якого розміру, є створення міжфункціональної команди або „комітету нових проектів”, який працює на постійній основі, збираючись, наприклад, раз в місяць. В склад команди входять представники різних функціональних підрозділів, які займаються у сферах випробувань та розвитку, виробництва, маркетингу, фінансів, кадрів. Керує комітетом нових проектів Генеральний директор, завдання якого – налагодити творчу співпрацю та керувати процесом розробки нововведення.

Основною метою процесу розробки нових продуктів є утримування існуючих клієнтів і розвитку підприємства. Проблема полягає у тому, щоб мати здатність передбачати те, що оцінить конкретний споживач і коли його очікування зміняться.

Зміни уподобань покупців призводять найчастіше до трьох різних ринкових ситуацій. По-перше, вони можуть залишатися всередині нинішнього сегменту ринку, навіть якщо їх уподобання змінюються. У цьому випадку виробники змушені звертатись до модифікації існуючих продуктів. По-друге, клієнти можуть почати шукати інші підприємства, які змогли б задовольнити їх нові очікування. По-третє, вони можуть також самі приймати рішення щодо нових сегментів ринку, що спричинено їх новими потребами. В усіх цих ситуаціях, коли споживачі змінюють свої уподобання, виробники змушені передбачати, коли і в якому діапазоні зміняться їх вимоги. Очікування, коли ці зміни відбудуться, поєднується з ризиком втрати клієнтів, яких перехоплять конкуренти, які краще передбачають їх смаки і уподобання.

На рисунку 1 представлений широкий спектр дій переробного підприємства, який охоплює стратегію нового продукту: потрапляння з модифікованим продуктом на існуючий ринок і/або зменшення витрат; розробка нових продуктів як розширення асортименту, як розвиток ринку або також як розвиток видів діяльності, які є новими як для підприємства, так і для ринку в цілому.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Адаптація товарної політики відповідно до змін уподобань  клієнтів

Переробні підприємства аграрної сфери, реалізовуючи мету розробки нових продуктів, спрямовують значну частину засобів на процес створення інновацій, конкуруючи з подібними фірмами. Вони змушені йти на скорочення етапів розробки нових продуктів, щоб якнайшвидше впроваджувати їх на ринок. Ґрунтовне розуміння очікувань клієнта розпочинається від розпізнавання його нинішніх потреб і проведення спроб прогнозування їх форм у майбутньому.

Важливим у досліджені майбутніх очікувань споживачів є встановлення рівня їх задоволення стосовно існуючих вартостей. Результати дослідження можуть призвести до виникнення концепції нового продукту, оскільки виявляють проблеми, що виникають у зв’язку із споживанням товарів, і ці проблеми можуть бути вирішені за допомогою нових продуктів та послуг.

Деякі дослідники доводять, що зміни очікувань клієнтів можуть бути створені також у результаті перетворень, які відбуваються в їх оточенні (зміна зовнішнього середовища). Це є інший підхід, який базується на ринкових змінах (змінах уподобань споживачів і стратегій конкуренції) і їх особливому впливі на групи клієнтів, що може викликати зміни очікувань останніх відносно виробника.

Коли маємо справу з технологічним переломом у виробництві, виникають повністю нові можливості, яких раніше можна було не брати до уваги. Часто вони є результатом лабораторних експериментів і досліджень великих корпорацій. Результати цих експериментів тісно пов’язані з корисністю товарів. Але не усі інноваційні рішення гарантують успіх нових продуктів. Останні дослідження показали, що певні невеликі інноваційні підприємства демонструють більше успішних проектів, пов’язаних з виробництвом нових продуктів, ніж великі корпорації, бо вони є орієнтованими на потреби ринку, що забезпечує їм більш глибоке розуміння потреб клієнтів. Продукт, який є оригінальним, але не надає споживачам очікуваної ними корисності, є невдалим. Технологічні інновації – важливі для успіху нового продукту, але мусять реалізовуватися при врахуванні потреб споживачів.

 Процес створення ідей нових продуктів дає можливість виробникам стати більш результативними та ефективними. Зростання результативності має місце тоді, коли новий продукт досягає успіхів на ринку вже на етапі його впровадження, оскільки задовольняє потреби клієнтів в момент, коли вони з’являються. Натомість виробники досягають зростання ефективності в момент, коли зменшують час і зменшують витрати на неперспективні види продукції.