Економічні науки / Державне регулювання економіки

науковий керівник Вербицька Ю.В.

Луценко Т.С.

Донецький Державний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган -  Барановського, Україна

Місце державного фінансового контролю за виконанням проектів у підприємницькій діяльності.

 

В умовах  розвитку середнього та великого бізнесу в нашій країні виникає необхідність у гнучкій системі зовнішнього залучення коштів. Особливо ця необхідність виявляється під час відкриття нових проектів або освоєння нових сфер діяльності в рамках проектів, що вже існують. Одним зі шляхів залучення спонсорських коштів є так зване проектне фінансування, коли певна фінансова структура надає суб‘єктові підприємницької діяльності кошти з тим, щоб забезпечити отримувача початковою фінансовою підтримкою [2].

Від якості та взаємо узгодженості окремих ланок державного фінансового контролю безпосередньо залежать результати виконання проектів у підприємницькій діяльності. Тому питання державного фінансового контролю за виконанням проектів на даний час є дуже актуальним.

Питання державного фінансового контролю за виконанням проектів у підприємницькій діяльності  розглядають у своїх роботах такі зарубіжні та вітчизняні вчені, як А.М. Мороз, М..І. Бірман, Д.М. Гладких та багато інших вчених.

Метою даної статті є визначення місця державного фінансового контролю за виконанням проектів у підприємницькій діяльності.

Фінансовий контроль — це цілеспрямована діяльність законодавчих і виконавчих органів публічної влади і не державних організацій, спрямована на забезпечення законності фінансової дисципліни і раціональності в ході мобілізації, розподілу і використання коштів централізованих і децентралізованим грошових фондів держави з метою найефективнішого соціально-економічного розвитку усіх суб'єктів фінансових правовідносин.

Система контролю за виконанням проекту на рівні підприємства— це логічна структура формальних та неформальних процедур, що передбачена для аналізу та оцінки ходу виконання проекту та оцінки ефективності управління ресурсами, витратами, зобов’язаннями протягом всього терміну його реалізації (періодичний моніторинг поточної діяльності, порівняння обсягів та витрат з плановими стандартами проекту, виявлення відхилень з метою усунення додаткових витрат) [1].

Це також процес, в якому керівник проекту встановлює ‑ чи досягаються поставлені цілі, виявляє причини, які дестабілізують хід роботи й обґрунтовує прийняття управлінських рішень, що коригують виконання робіт по проекту, перш ніж будуть завдані збитки проекту. Основними задачами контролю є перевірка фактичних даних, зіставлення їх із плановими і виявлення відхилень.
Предметом фінансового контролю є факти і події, перевірка виконання конкретних рішень, з'ясування причин відхилення, оцінка ситуації, прогнозування наслідків. Державний фінансовий контроль передбачає постійне спостереження за просуванням проекту. Елементи проекту, що є об'єктами контролю — це час, вартість, якість, зміни виникаючі в ході реалізації проекту; підготовка, отримання, розподіл і схвалення документів проекту, стан справ з фінансуванням, експлуатаційні характеристики проекту, відповідність положенням контракту тощо [1].

Роль контролю як функції управління полягає в тому, що він являється засобом здійснення зворотного зв’язку в системі управління. Головний його сенс полягає у створенні гарантій виконання планових рішень.

Контролюючи об’єкт в першу чергу звертається увага на  відхилення, а саме на їх розміри, чи достатньо вони малі, щоб із ними можна було миритись, чи наскільки великі, що потрібно змінювати хід реалізації проекту загалом. Отже, контролем можна назвати процес перевірки виконання плану і вжиття заходів з метою усунення негативних відхилень [2].

Також необхідно зазначити, що запорукою успішного державного фінансового контролю є ефективне планування. Плани, що часто змінюються важко контролювати. Не менш важливим є критерій ефективного звітування, а саме складання звітів за структурою і змістом планів, їх зрозумілість. Крім того, контроль можна розглядати із іншої позиції – впливу на мотивацію працівників. Адже відомо, що без ефективної системи контролю виконання, робота зайнятих у ньому людей уповільнюється, стає неефективною. А чітке визначення цілей, контроль їх реалізації дає можливість досягнення запланованих результатів, крім того, і досягнення особистих цілей у межах загального плану проекту [3].

Таким чином, розглянувши місце фінансового контролю за виконанням проектів у підприємницькій діяльності, можна дійти висновку про недооцінку ролі фінансового контролю. Такий стан призводить до значних фінансових порушень, які мають тенденцію до зростання протягом останніх років, що спричинено рядом проблем у цій галузі. Наявність значних обсягів фінансових порушень визначає потребу в підвищенні ролі фінансового контролю на сучасному етапі розвитку економіки. Вирішення цих проблем може бути досягнуте лише завдяки розробленій стратегії удосконалення, яка повинна відповідати вимогам сучасності та спиратися на прийняті у всьому світі норми.

 

Література:

1.Стефанюк І. Б. Теоретичні засади побудови нової системи державного фінансового контролю підприємницької діяльності // Фінанси України (укр.).- 2006.- № 11.

2.http:// www.buklib.net

3. http://www.library.if.ua