Бачинський Володимир Віталійович

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Стан та перспективи розвитку кредитних спілок України

 

Ринок фінансових послуг в Україні знаходиться на етапі становлення та розвитку, так само як і інші складові ринкової інфраструктури. Перехід до ринкових відносин вимагає кардинальних змін у її побудові, особливо щодо розбудови такого сегменту фінансової системи, як фінансового ринку.

У розвиненому суспільстві фінансові послуги мають не менше значення, ніж виробництво. Найбільш активно розвивається той сегмент сфери послуг, який пов’язаний із задоволенням потреб суспільного виробництва та споживання, а також фінансово-кредитне обслуговування, страхові послуги та ін. Одним із учасників ринку фінансових послуг є ощадно-кредитні кооперативи – кредитні спілки, які в Україні завжди були формою самоорганізації громади [6].

Кредитні спілки, будучи формою обєднання фізичних осіб, виникли як реакція на потребу у наданні швидких, недорогих і, разом з тим, конкурентоспроможних фінансових послуг. Забезпечення конкурентності фінансових послуг, що пропонуються кредитними спілками можливе за однієї обставини – надійності та стійкості фінансового посередника [2, 135].

Теоретичні аспекти діяльності таких небанківських фінансових установ досліджуються у працях Д. Бартона, В. Зіновчука, Г. Климка, О. Крисального, О. Карасика, Я. Макферсона, М. Малика, А. Морозова, В. Гончаренка та інших.

Найголовнішою метою діяльності кредитних спілок є фінансовий та соціальний захист своїх членів за допомогою залучення їх особистих заощаджень для взаємного кредитування, фінансової підтримки підприємницьких ініціатив та надання інших фінансових послуг.

Перші кредитні спілки в незалежній Україні з’явились у 1992 році. З кожним роком кількість кредитних спілок поступово зростає. Так на кінець 2008 року до Державного реєстру фінансових установ України було внесено інформацію про 864 небанківські кредитні установи, в тому числі про 819 кредитних спілок, 16 інших кредитних установ та 29 юридичних осіб публічного права.

Як і в попередні квартали кількість кредитних установ продовжувала збільшуватися (за липень-вересень на 15 одиниць), що свідчить про зростання інтересу споживачів до цього сектора фінансового ринку та привабливість системи кредитної кооперації і мікрокредитування для середньо забезпечених верств населення завдяки їх певним перевагам над банківським кредитуванням.

Разом із зростанням кількості кредитних спілок відбувається зростання всіх їх основних показників (табл.1).

Таблиця 1

 

Динаміка основних показників діяльності кредитних спілок

 

 

Кредитні спілки

2006

2007

9 міс. 2008

Темпи приросту, %

2007/2006

9 міс. 2008/

2007

Кількість членів КС (тис. осіб)

1 791

2 392

2 649,3

33,6

10,8

Кількість членів КС, які мають внески на депозитних рахунках на кінець періоду (тис. осіб)

103,0

245,3

174,0

138,2

-29,1

Кількість членів КС, які мають заборгованість за кредитами (тис. осіб)

566,2

561,5

632,0

-0,8

12,6

Загальні активи (млн. грн.)

3241

5 261

6 278,6

62,3

19,3

Обсяг виданих кредитів членам КС на звітну дату (млн. грн.)

2 597

4 512

5 615,7

73,7

24,5

Обсяг залучених депозитів членів КС на звітну дату (млн. грн.)

1 927

3 451

4 142,4

79,1

20,0

Капітал (млн. грн.)

1 098

1 552

1 718,1

41,3

10,7

 

Основні показники діяльності кредитних спілок України свідчать про поступове нарощування активів, капіталу та, відповідно, обсягу наданих послуг. Такі тенденції позитивно впливають як на внутрішній стан кредитних спілок, так і сприяють розвитку фінансової системи загалом [3].

Більшість кредитних спілок об’єднує відносно невелику кількість членів – до 1000 осіб. На кінець ІІІ кварталу 2008 року за кількістю членів кредитні спілки розподілилися таким чином: більшість кредитних спілок (59%) об’єднують до 1 тис. осіб; трохи більше третини спілок – від 1 тис. до 10 тис. осіб, біля 6% кредитних спілок залучили від 10 до 100 тис. членів і лише кілька спілок об’єднують понад 100 тис. членів.

Загальний обсяг активів кредитних спілок протягом 9 місяців 2008 року зріс на 19,3% та становив на кінець періоду 6 279 млн. грн., з яких 5 657,6 млн. грн., або 90,1% – це продуктивні1 та решта 9,9% (621 млн. грн.) – непродуктивні активи, тобто ті активи, які забезпечують діяльність кредитної спілки, але не дають доходу.

У 2008 відбулося збільшення частки кількості членів кредитних спілок, які мають чинні кредитні договори та інших членів, які на даний момент не користуються послугами кредитних спілок, але залишаються їх членами, в той же час зменшилася частка членів, які мають чинні депозитні договори [4].

Характер розвитку кредитних спілок найбільш влучно відображає такий показник як динаміка росту та структура їх капіталу. Так загальний обсяг капіталу кредитних спілок зріс протягом півріччя на 10,7% і станом на 30 вересня 2008 року становив 1 718 млн. грн. Найбільшу питому вагу в його складі становив пайовий капітал (1 158,1 млн. грн.).

Розбіжність у сформованому резервному капіталі та пайовому капіталі свідчить про те, що більшість спілок розвивається поки екстенсивним шляхом, тобто перебувають у стадії нагромадження капіталу. Проте, є й інша сторона цієї проблеми, зокрема, це норма Закону України “Про кредитні спілки”, відповідно до якої сформований резервний капітал, у разі ліквідації спілки направляється до Державного бюджету України, і не розподіляється між членами спілки. Така норма Закону є не зовсім коректною, оскільки кошти, які мали б направлятися на виплату відсотків за вкладами чи на нарахування відсотків за внесеними паями, спрямовуються до резервного фонду. Тому було б логічно, якби сформований, за рахунок відрахувань з доходу спілки, резервний фонд, належав би усім учасникам. Тоді б співвідношення резервний  / пайовий капітал було б як мінімум 50% / 40%, відповідно.

Основною та найбільш розповсюдженою послугою кредитних спілок є позички. Вони складають значну частку активів будь-якої кредитної спілки.

Кредитна спілка надає різні види кредитів: за своїм цільовим призначенням, за терміном користування, з різними режимами сплати відсотків та основної суми кредиту, з різними рівнями забезпеченості [5].

Переважна більшість кредитів є дрібними кредитами на споживчі цілі – 52% загальної суми наданих кредитів; комерційні кредити та кредити, що передбачають триваліший термін кредитування та більші суми кредиту, займають загалом 24%, кредити на придбання, ремонт та реконструкцію житла – 8%.

Таким чином, сучасні тенденції розвитку кредитних спілок мають як позитивні так і негативні сторони.

Про позитивні тенденції розвитку кредитних спілок свідчить те, що:

   - кредитні спілки показують високі темпи зростання всіх основних показників    

     діяльності;

   - значно підвищився рівень капіталізації переважної більшості кредитних 

     спілок;

   - суттєво покращився фінансовий стан частини кредитних спілок;

   - створюються відокремлені підрозділи та філії кредитних спілок;

   - на фоні постійного зниження процентних ставок за кредитами, діяльність

     спілок залишається дохідною.

Основними негативами у розвитку кредитних спілок є:

   - недостатнє розуміння  населення України і представників державних органів

     соціально-економічної природи цих організацій;

   - недосконалість нормативно-правової бази;

   - недостатність висококваліфікованих спеціалістів;

   - слабка підтримка з боку органів державної влади;

   - сильна конкуренція з боку банків.

Для комплексного вирішення питань, що гостро постали перед кредитними спілками необхідно:

   - впровадити   системи  стабілізації  і  фінансового   оздоровлення   кредитних

     спілок;

   - ініціювати  створення   бюро   кредитних   історій   для   формування   єдиної 

     бази   позичальників,  що  має знизити частку прострочених та неповернених

     позик;

   - прискорити  процес  формування  потужних  асоціацій  (ОАКС    обєднана  

     асоціація кредитних спілок);

   - поставити  одним   з   пріоритетних  напрямів  розвитку  формування  єдиної  

     саморегулівної організації кредитних спілок у формі всеукраїнської асоціації

     спілок;

   - відкрити     доступ    спілкам    до    операцій   з   іноземною    валютою ,   що 

     сприятиме нагромадженню додаткових активів;

   - сприяти  входженню  спілок  через  асоціації  та  об’єднані  кредитні спілки в

     платіжні системи.

 

Література:

 

1.     Закон України «Про кредитні спілки» №2908-ІІІ від 20 грудня 2001р. // www.rada.gov.ua

2.     Олег Луцишин «Кредитні спілки на ринку фінансових послуг України: проблеми та пріоритети розвитку» //Світ фінансів. – 2006.– №8. – С. 135-139.

3.     Основні показники діяльності кредитних спілок за 2008р. // Офіційний сайт ДКРРФП www.dfp.gov.ua

4.     Відродження і розвиток кредитних спілок // Інформація з сайту www.academia.org.ua

5.     Інформація про діяльність кредитних спілок в Україні // http://www.ukrcu.kiev.ua

6.     Інформація про кредитні спілоки в Україні // http://www.uacu.org.ua