Швидка Л.І., Мягких В.Б.

Дніпропетровський національний університет

Дніпропетровський державний хіміко-технологічний університет

ЦІННОСТІ МОЛОДОГО ПОДРУЖЖЯ: ГЕНДЕРНИЙ АСПЕКТ АНАЛІЗУ (за матеріалами соціологічного опитування)

В січні 2008 року було проведене соціологічне дослідження по проблемах міжособистісної сімейної комунікації, в рамках якого методом анкетування було опитано 250 молодих сімей, котрі мешкають в Дніпро-петровську. Одним із завдань дослідження було виявлення системи цінностей молодого подружжя, оскільки сам її особливості у першу чергу будуть визначати особливості подружнього спілкування. Дані дослідження показують, що для молодих сімей м. Дніпропетровська розподіл загальнолюдських цінностей має наступний вигляд: перше місце займає  «сім’я» (87% респондентів), далі йдуть «здоров’я» (81% ), «діти» (77%), «кохання» (65%), «матеріальна забезпеченість» (63%), «сексуальна гармонія» (62%), «впевненість у собі» (55%). Як видно, наведені цінності тісно пов’язані з сім’єю, її життєдіяльністю, оскільки реалізувати потреби, що в них відображені, можна передусім у сім’ї. Такі ж цінності як «свобода», «незалежність» і «життя людини» в відсотковому співвідношенні практично не відрізняються і займають останні місця в  ієрархії життєвих орієнтирів.

Варто зазначити, що існує певна відмінність у розподілі відповідей на це питання залежно від статі членів опитаного подружжя. Так для жінок велику цінність складають «сім’я», «діти» і «кохання». Представники чоловічої статі виділяють у якості домінуючих «впевненість у собі» та «матеріальну забезпеченість». І для жінок, і для чоловіків однаково життєво цінним є така цінність як «здоров’я.

Зрозуміло, що важливе місце в комунікації родини займають питання, пов’язані з її функціонуванням, тобто реалізацією власних функцій. Тому нас цікавили уявлення чоловіків і жінок – членів молодого подружжя – про функції сім’ї. Згідно з результатами дослідження, на першому місці знаходиться функція «задоволення потреб у коханні, особистому щасті». Її, як особливо значущу, виділили 87% опитаних. Другою за значенням функцією сім’ї, виявилася функція  «народження та виховування дітей» (72%). Таким чином, наведені дані дозволяють припустити, що кохання і пов’язане з ним особисте щастя, емоційний комфорт у сім’ї є фактично домінуючими цінностями сучасних молодих людей у шлюбі. Третє й наступні місця займають функції «ведення домашнього господарства», «задоволення сексуальних потреб», «духовне спілкування» та «розвиток особистості членів сім’ї». Щодо можливості підвищити завдяки шлюбу свій соціальний статус, то цей варіант  посідає останнє рангове місце.

На нашу думку, доцільним є виділення окремо поглядів жінок і  чоловіків на сім’ю та її основні функції. Так, жінки звертають увагу, насамперед,  на такі сімейні функції, як народження та виховування дітей, ведення домашнього господарства, духовне спілкування членів сім’ї. Вони виявляють більшу потребу в коханні, в особистому щасті, взаєморозумінні. Чоловіків, порівняно з жінками, у сімейному житті дещо більше приваблює задоволення сексуальних потреб та створення комфортного побуту. Зазначені відмінності загалом можна вважати природними і певною мірою традиційними, бо вони відображають домінуючі соціальні стереотипи щодо «чоловічих» і «жіночих» життєвих цінностей і сімейних орієнтацій.

Поряд із визначенням пріоритетних сімейних цінностей та поглядів на функції сім’ї молодим подружжям було запропоновано ряд тверджень, що акумулювали певні системи поглядів на роль чоловіка і жінки у сім’ї, їхні взаємини, ставлення до різних сфер сімейного життя. Цей аспект також є цікавим для нас, оскільки дає певну характеристику  «сімейному полю» як з позитивного боку, так і з негативного, показує певний конфліктний потенціал подружжя. Оцінюючи необхідність рівноправності подружжя у доступі до праці, кар’єри, суспільної діяльності більш, ніж половина опитаних респондентів (66%) вважає, що для сучасної жінки так само важливо мати ділові якості як і для чоловіка, ще 27% - згодні з цим частково і лише 2%  зовсім не підтримують цю думку. При цьому важливо відмітити, що більшість респондентів, які повністю погоджуються з тим, що і чоловік, і дружина повинні мати рівні права, це – жінки. Для чоловіків найбільш актуальним став варіант відповіді «частково згоден» (38%). Тобто, навіть найзагальніші уявлення щодо рівності чоловіків і жінок не є укоріненими у свідомості членів молодого подружжя. 

Найчіткіше розбіжності у поглядах чоловіків і дружин виявляються в ставленні до того, як мають розподілятися обов’язки чоловіка і жінки між сім’єю та роботою. Так, тільки третина опитаних жінок згодна з тим, що  якщо є можливість, то заміжній жінці можна не працювати. Кожна п'ята опитана жінка вважає, що жінка працює не тільки для поліпшення матеріального становища родини. Щодо чоловіків, то половина з них (53%) вважає, що з досягненням родиною певного матеріального становища дружина може покинути роботу в повністю присвятити себе родині. Тільки 15% опитаних чоловіків не погодилися з цією думкою.

Одержані дані дають змогу констатувати, що більшість опитаних жінок прагнуть гармонійно поєднувати сімейні та професійні обов’язки. Але оскільки сімейно-побутові функції залишаються переважно за нею, то нерідко виникає конфлікт між професійною роботою і сімейним клопотом. Разом з тим, варто підкреслити, що не є таємницею, що рівність сучасних українських жінок та чоловіків у правах в багатьох аспектах є декларативною. Жінки зазнають дискримінації у працевлаштуванні, підвищенні кваліфікаційного рівня, кар’єрному зростанні. В Україні, практично не впроваджуються гнучкі графіки роботи та неповний робочий день, що також обмежує трудові стратегії жінок. Тобто,  можна прогнозувати виникнення конфліктів у молодих родинах, що мають ціннісне підґрунтя, а також таких, в основі яких лежать розбіжності  щодо реалізації жіночих і чоловічих ролей.