Мущинська О. І. , Васюта В. Б., Звірко В.  О.

Полтавський національний технічний університет імені Ю.Кондратюка

Дослідження впливу інтеграційних процесів

на ринок робочої сили України

 

Об'єктивна необхідність ви­магає поступового вклю­чення економіки України до системи міжнародного поділу праці, світових інтеграційних процесів, одним із проявів яких є розширення ринку праці за межі окремої держави. Поряд з міжнародним ринком товарів, послуг і капіталів значних масштабів набуває і міжнародний ринок праці.

Моніторингові дослідження зайня­тості та ринку праці країн, що є члена­ми ЄЕС, і порівняння їх з відповідними індикаторами в Україні дають мож­ливість оцінити перспективні тенденції розвитку цих процесів у зв'язку із вход­женням нашої держави до наднаціональ­них економічних структур.

Економічна активність насе­лення на ринку праці в умовах інтег­раційних процесів супроводжується підсиленням міжнародної трудової мо­більності. Для України ситуація в цій сфері є вкрай неоднозначною, оскіль­ки може означати "вимивання" робо­чих місць з високою освітньою місткістю, внаслідок чого накопичений людський капітал залишається незатре­буваним, відбувається його дискваліф­ікація. Крім того, відбувається відплив кваліфікованої робочої сили за межі країни, спотворення професійної структури зайнятості, погіршення структури робочих місць внаслідок скорочення високотехнологічних ви­робництв; зменшення попиту на робо­чу силу у зв'язку з надмірним імпор­том товару; зростання безробіття тощо. За різними оцінками, внаслідок еміграції робочої сили Україна в 90-ті рр. XX ст. втратила від 15 до 20 % свого інтелектуального потенціалу.

Введення певних обмежень для Ук­раїни внаслідок приєднання нових членів ЄС до Шенгенських домовлено­стей призведе як до збільшення обсягів нелегальної зайнятості внаслідок при­пливу нелегальних мігрантів, так і уск­ладнення умов для контактів між представниками ділових кіл, особливо ма­лих та середніх підприємств, частко­вого згортання торговельно-економіч­них зв'язків, зменшення обсягів взає­мних поїздок громадян, а також вплине на розвиток культурного обміну, туризму, зниження життєвого рівня і посилення соціального напруження се­ред мешканців західних прикордонних областей України.

Не відкидаючи переваги, які може отримати Україна від Європейської інтеграції, не можна залишити поза ува­гою ряд загроз і обмежень на цьому шляху, зокрема, низьку конкурентосп­роможність    багатьох    галузей    і підприємств; відсутність необхідних ресурсів для швидкого введення стан­дартів СОТ, що може призвести до знач­ного скорочення робочих місць і зрос­тання безробіття. Через це необхідно досить виважено підходити до питання вступу України до відповідних міжна­родних структур із урахуванням як еко­номічної, так і соціальної доцільності.

Входження у світове економічне співтовариство повинне бути поступо­вим і послідовним, використовуючи переваги глобалізації для експортної екс­пансії, забезпечуючи економічну стабільність держави. Доцільно обереж­но і систематично знімати протекці­оністські бар'єри, ліквідуючи їх лише тоді, коли вже створені нові робочі місця.

Інформаційний аспект інтеграцій­ного процесу дає можливість удоско­налити організацію праці, стимулюва­ти розширення гнучких форм зайня­тості. Ключовим моментом підвищен­ня гнучкості робочої сили став розви­ток нових форм зайнятості, зокрема, субконтрактного найму, створення інноваційних віртуальних підприємств на основі електронної пошти та Інтер­нету, що дозволяє значно розширити можливості забезпечення гарантій зай­нятості. Позитивними рисами таких нововведень можна вважати: підсилен­ня гнучкості праці; зростання само­стійності і мобільності найманих пра­цівників; реструктуризацію зайнятості на користь секторів інформації і по­слуг; появу і поширення нових про­фесій  і кваліфікацій.

Поширення інтеграційних процесів передбачає інтенсифікацію участі іно­земних інвестицій в Україну та їхній вплив на пропорції реалізації економі­чної активності населення України. Будучи потужним джерелом створен­ня нових робочих місць, прямі іноземні інвестиції можуть сприятливо вплива­ти на сферу зайнятості приймаючої країни. Але слід пам'ятати про можли­ве скидання закордонними корпораці­ями в країну застарілих і екологічно небезпечних виробництв, а звідси — і формування відповідних їм робочих місць.

Важливим напрямом забезпечення процесу інтеграції є підвищення квалі­фікації державних службовців, які безпосередньо ним займаються, підготов­ка кваліфікованих економістів, юристів, політологів тощо, які володі­ють необхідними знаннями та європейськими мовами. У рамках Програми технічної допомоги ЄС Україні реалі­зуються програми мовної підготовки державних службовців та фахівців, а також заходи щодо розширення та підвищення якості вивчення мов країн ЄС, ЄЕП у середніх та вищих навчаль­них закладах України.

У зв'язку з зазначеним вище доцільно дотримуватися системи за­гальноекономічних принципів, які сприяли б захистові національного рин­ку праці України в умовах відкриття її економіки, зокрема:

спрямування промислової пол­ітики на стимулювання продуктивних інвестицій у підприємства, що створю­ють нові робочі місця;

визначення сфер відповідаль­ності урядових органів у відношенні розробки і проведення заходів для за­хисту і розвитку національного ринку праці; коригування законодавчої бази;

         підготовка фахівців в галузі інтеграції економіки та проблем її гло­балізації;

активізація роботи Міжвідомчої комісії та співпраця з Верховною Ра­дою України у приведенні законодав­ства, в тому числі трудового, до норм ЄЕС, ЄЕП, СОТ;

прискорення вивчення і узагаль­нення позитивних та негативних наслідків вступу до СОТ, здійснення заходів з підвищення конкурентоспро­можності галузей економіки і національної робочої сили;

забезпечення захисту на період структурної перебудови, пов'язаної з інтеграційними процесами, сфер економічної діяльності, що мають потенц­іал міжнародної конкурентоспромож­ності, але потребують модернізації, в тому числі щодо збереження ефектив­них робочих місць;

         фінансова підтримка за рахунок відповідних державних дотацій роз­витку високотехнологічних вироб­ництв і створення на них ефективних робочих місць;

         встановлення ретельно продуманого режиму щодо доступу зарубіжних компаній на стратегічно важливі з точки зору економічної безпеки, ринки.

Реалізація зазначених принципів має гарантувати досягнення балансу між національними та глобальними засадами в стратегії інтеграції України: світову економіку XXI сторіччя.