Экономические науки/ 1.Банки и банковская система.

Постернікова О. О.,  Попова І. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ДОЛЯ ІНОЗЕМНОГО КАПІТАЛУ В БАНКІВСЬКІЙ СИСТЕМІ УКРАЇНИ

Процеси глобалізації світової економіки не могли і не зможуть обминути ні Україну, ні її фінансово-банківську систему, особливо з огляду на відкритість вітчизняної економіки. Останнє означає, що більшість позитивних і негативних явищ зовнішнього світу буде «імпортуватися» в нашу країну з відповідними наслідками. Відтак, адекватною має бути і економічна політика, спрямована на мінімізацію втрат і максимізацію вигоди від участі України в світовому процесі поділу праці.

Вітчизняна банківська система однією з перших переживає процес прискорення інтеграції шляхом розширення присутності в ній іноземного капіталу. І що швидше держава визначить та почне відстоювати національні інтереси в цьому процесі, то кориснішими і менш болючими будуть його наслідки.

Метою даної статті є дослідження частки іноземного капіталу в банківській системі України і його вплив на економіку країни.

Залучення нашої країни до процесів глобалізації світової економічної та фінансової системи зумовлює перенесення більшості позитивних і негативних явищ зовнішнього світу в українські умови, що матиме відповідні наслідки для розвитку фінансово-банківської системи. Присутність банків з іноземним капіталом у банківський системі України відповідає інтересам розвитку національної фінансової системи, сприяє залученню іноземних інвестицій та розширенню ресурсної бази соціально-економічного розвитку. Водночас існують досить серйозні фінансові та економічні ризики швидкого зростання частки іноземного банківського капіталу, пов’язані з можливою втратою суверенітету в сфері грошово-кредитної політики, можливим посиленням нестабільності, несподіваними коливаннями ліквідності банків, спекулятивними змінами попиту та пропозиції на грошово-кредитному ринку, можливим відпливом фінансових ресурсів. Тому вирішення питання про форми та масштаби розширення присутності іноземного банківського капіталу на ринку банківських послуг повинно бути підпорядковане стратегічним  цілям соціально-економічного розвитку, підвищення національної конкурентоспроможності, економічної безпеки, зміцнення грошово-кредитної системи України.

Національний банк вказує на збільшення частки іноземного капіталу в українській банківській системі на 0,8 п.п. до 36,7% у грудні 2008 року. Проаналізуємо динаміку розвитку банків з іноземним капіталом у таблиці 1.

Таблиця 1. Динаміка розвитку українських банків.

Показники

на 01.01.2008

на 01.01.2009

Абсолютне відхилення

Темп приросту, %

Сукупний зареєстрований статутний капітал, млрд. грн.

42,873

82,454

39,581

92,32

Чисті активи, млрд. грн.

599,396

926,086

326,69

54,5

Кількість банків з іноземним капіталом

47

53

6

12,77

у тому числі зі 100% іноземним капіталом

17

17

 0

-

Частка іноземного капіталу, %

35

36,7

1,7

4,86

 

 З таблиці видно, що доля іноземного капіталу в банківській системі України набирає оберти. Таким чином, в Україні під впливом іноземного банківського капіталу можна очікувати створення якісно нового фінансово-економічного середовища, виникнення нових можливостей і нових проблем. Основні проблеми, пов'язані з приходом іноземного капіталу:

         структурні ризики «залежного розвитку» та загострення через це всього комплексу економічних, соціальних та політичних проблем;

         загрози «обвальної» глобалізації національної господарської системи та втрати економічного суверенітету;

         загроза економічній безпеці країни внаслідок можливого неконтрольованого відпливу капіталу та фінансових ресурсів.

Однак завдяки активному проникненню іноземного капіталу в банківську систему України істотно знижуються ціни на надані кредити для фізичних та юридичних осіб. Так, Укрсоцбанк вже виходить з пропозицією про зниження кредитів для фізичних осіб під 10,5% річних у євро. Укрсиббанк пропонує кредити в іноземній валюті до 11-11,5%. Райффайзенбанк «Аваль» починає кампанію зі зниження процентних ставок до 8-10% річних в інвалюті як для юридичних, так і для фізичних осіб.

Прихід іноземного капіталу в банківську систему країни сприяє росту інвестиційних можливостей українських банків, а, отже, це вигідно для вітчизняної економіки, яка отримає значні обсяги відносно дешевих інвестиційних ресурсів і кредитів для поточної операційної діяльності.

Привабливість вітчизняного банківського ринку обумовлюється тим, що абсолютна більшість вітчизняних банків недокапіталізовані. Це означає, що обсяг капіталу у вітчизняних банках істотно нижче, ніж в іноземних. А тому вартість вітчизняного банку у багато разів дешевше, ніж вартість будь-якого іншого іноземного банку. Крім того, іноземні банки набувають готову філіальну мережу, добре зарекомендував себе «бренд» (наприклад, «Аваль», або Укрсиббанк, або Укрсоцбанк). Іноземні інвестори готові платити за українські банки значні суми, так як ці гроші у багато разів менше, ніж за будь-який навіть самий маленький Європейський банк. У той же час для вітчизняних акціонерів продаж банку - джерело значних капіталів, причому абсолютно чистих, не пов'язаних з різними тіньовими схемами.

Таким чином, з огляду на досвід інших країн, в Україні під впливом іноземного банківського капіталу можна чекати створення якісно нового фінансово-економічного середовища, появи нових можливостей і нових проблем.